Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Tworzenie, przekształcanie i likwidacja szkoły

Tworzenie nowej placówki, przekształcenie szkoły lub jej likwidacja to niełatwe zadania, które często spoczywają na dyrektorach. W tym miejscu przedstawiamy porady dotyczące przejęcia szkoły przez innego dyrektora, likwidacji placówki, ustalania obwodu szkoły, a także nowych przepisów związanych z reformą oświaty. Sprawdź, jak prawidłowo dokonać przekształcenia placówki. Zapoznaj się z konkretnymi i zgodnymi z przepisami wskazówkami ekspertów Portalu Oświatowego, by dobrze zarządzać szkołą!

Archiwalny Technikum dla dorosłych po 1 września 2012 r.

Pytanie: Czy po 1 września 2012 r. w naszym systemie kształcenia będą jeszcze istnieć technika dla dorosłych? Jeżeli tak, to gdzie jest do nich ramowy plan nauczania, bo w rozporządzeniu z 7 lutego 2012 r. nie znalazłam informacji dotyczących technikum.

Archiwalny Likwidacja szkoły we wrześniu - czy jest możliwa

Pytanie: Nie podjęto uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji szkoły do 28 lutego 2011 r. (radni nie wyrazili na to zgody). Jestem dyrektorem szkoły podstawowej o strukturze organizacyjnej klas 0-III, z liczbą uczniów: klasa 0 - 10, klasa I - 2, klasa II - 5, klasa III - 7. W związku z tak małą liczbą dzieci, od września uczniowie będą pobierać naukę w klasach łączonych. Istnieją obawy, że 1 września 2011 r. rodzice dzieci poślą je do innej, oddalonej o dwa kilometry większej szkoły. Pozostają jedynie uczniowie z klasy 0. Czy w przypadku, gdy okaże się, że we wrześniu nie ma dzieci z klas I-III, może być podjęta uchwała o likwidacji (lub częściowej likwidacji) szkoły? Czy placówka może wówczas zostać filią innej szkoły?

Archiwalny Informacja o likwidacji szkoły - w jakim terminie

Pytanie: Nie podjęto uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji szkoły do 28 lutego 2011 r. (radni nie wyrazili na to zgody). Jest to szkoła podstawowa o strukturze organizacyjnej klas 0-III, z liczbą uczniów: klasa 0 - 10, klasa I - 2, klasa II - 5, klasa III - 7 W związku z tak małą liczbą dzieci, od września uczniowie będą pobierać naukę w klasach łączonych. Istnieją obawy, że 1 września 2011 r. rodzice dzieci poślą je do innej, oddalonej o dwa kilometry, większej szkoły. Pozostają jedynie uczniowie z klasy 0. Czy w przypadku, gdy okaże się, że we wrześniu nie ma dzieci z klas I-III, może być podjęta uchwała o likwidacji (lub częściowej likwidacji) szkoły? Czy placówka może wówczas zostać filią innej szkoły?

Archiwalny Przejmowanie placówki przez nowego dyrektora - przekazanie i odbiór dokumentacji

Pytanie: Wygrałem konkurs na stanowisko dyrektora szkoły publicznej - konkurs ogłosiła gmina. Jakie dokumenty powinienem otrzymać oraz jakie protokoły odbioru powinienem przygotować, przejmując placówkę od ustępującego dyrektora?

Archiwalny Przekazanie dokumentacji przebiegu nauczania w razie likwidacji i powołania nowej szkoły

Pytanie: Jestem dyrektorem  podstawowej szkoły publicznej, która została zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2010 r. W związku z tym powstało stowarzyszenie, które za zgodą rady gminy powołuje nową szkołę niepubliczną, ale z uprawnieniami szkoły publicznej. Czy powinnam tej nowej szkole przekazać dokumentację przebiegu nauczania moich uczniów, czy też zostawiam im tylko odpisy arkuszy ocen?

Archiwalny Gimnazjum bezobwodowe - czy może funkcjonować w polskim systemie oświaty

Pytanie: Czy w polskim systemie oświaty może funkcjonować gimnazjum bezobwodowe? Jest to zwykła szkoła masowa (nie artystyczna, sportowa, specjalna czy integracyjna), w której jedynym kryterium przyjęcia jest średnia ocen. Jest to gimnazjum prowadzone przez powiat. Z tego, co wyczytałam w ustawie o systemie oświaty, gimnazjum publiczne powinno mieć ustalony obwód.

Archiwalny Zasady utworzenia oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej

Pytanie: W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Uczęszczają do niego dzieci 5-, 6-letnie oraz uczniowie klasy I. Od nowego roku szkolnego oddziału nie będzie, ale jest zapotrzebowanie na edukację przedszkolną wśród 3-, 4-, 5-latków. Proszę o wskazówki dla dyrektora i organu prowadzącego,jak krok po kroku zorganizować taki oddział, by to było zgodne z prawem?

Archiwalny Przekształcenie autonomicznych szkół publicznych w zespół

Pytanie: W obecnej chwili dzialają dwie autonomiczne szkoły katolickie - szkoła podstawowa i gimnazjum. Obie szkoły mają status szkół publicznych a organem prowadzącym obie szkoły jest parfia. Pragniemy przekształcić owe szkoły w zespół szkół. Kto podejmuje decyzję o powołaniu zespołu szkół? Jakich czynności i formalności należy dokonać w związku  z tym przekształceniem? Co z numerami REGON i NIP obydwu szkół?

Archiwalny Zakładanie prywatnej szkoły

Pytanie: Kto może założyć placówkę szkolną (prywatna szkoła podstawowa i gimnazjum)? Chodzi mi o wykształcenie tej osoby i ewentualny stopień awansu zawodowego. Czy szkoła prywatna musi być firmą prowadzoną jednoosobowo, czy może być spółką złożoną np. z rodziców założycieli?

Archiwalny Zmiana nazwy szkoły

Pytanie: Zespół szkół, którego jestem dyrektorem, ma nazwę ”Zespół Szkół Ogólnokształcących" - jaka jest procedura usunięcia z nazwy wyrazu "ogólnokształcących", tak by w nazwie został tylko "Zespół szkół"? Nazwa nadana w 1999 r. przez organ prowadzący nie odzwierciela faktycznej struktury zespołu, w skład którego wchodzi tylko szkoła podstawowa i gimnajzum.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty