Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bhp w szkole

Znajdziesz tu porady dotyczące zasad bhp na terenie szkoły - w salach, klasach, pomieszczeniach, na korytarzach czy boiskach szkolnych. Dowiesz się, jak wygląda kontrola bhp w szkole, jak prawidłowo dokonać przeglądu technicznego, jak zorganizować trening ewakuacyjny, jakie są zasady bhp na stołówce szkolnej. Przestrzegaj przepisów prawnych i upewnij się, że nauczyciele w Twojej szkole znają te zasady!

Archiwalny Zadania służby bhp

Pytanie: Zauważyłam, że gniazdko w pracowni komputerowej jest prowizorycznie zabezpieczone. Z rozmowy z nauczycielem informatyki dowiedziałam się, że pracownik wykonujący zadania służby bhp zauważył obluzowane gniazdko i kazał mu je zabezpieczyć. Od czasu kontroli upłynął miesiąc i ani ja nie zostałam poinformowana o usterce, ani nie został wezwany fachowiec, który mógłby naprawić instalację. Czy osoba zajmująca się bhp w szkole ma obowiązek informowania mnie o tego typu usterkach?

Archiwalny Bezpieczeństwo dróg i przejść na terenie szkoły

Pytanie: Obok budynku szkoły na sąsiedniej posesji uruchomiono budowę nowego bloku. Zauważyłem, że strefa pracy dźwigu budowlanego zachodzi na drogę. Co powinienem zrobić w tej  sytuacji?

Archiwalny Komu zlecić odśnieżanie dachu szkoły?

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Zastanawiam się, czy woźny w mojej szkole może odśnieżać dach na sali gimnastycznej? Jakie pracownik musi spełnić wymagania i na jakie źródła prawne mogę się powołać?

Archiwalny Zwiększenie częstotliwości przeglądów stanu BHP w szkole

Pytanie: Zgodnie z prawem budowlanym mam obowiązek dopilnować, by przegląd instalacji elektrycznej był przeprowadzany nie rzadziej niż raz na 5 lat. W mojej szkole taki przegląd w całym budynku odbywa się co roku. Osoba uprawniona do wykonania przeglądu i wykonująca go sama wpisuje datę kolejnego przeglądu. Czy jestem zobligowany do wykonania następnego przeglądu z datą wskazaną przez osobę wykonującą przegląd instalacji czy z datą wynikającą z ustawy Prawo budowlane?

Archiwalny Zawieszenie zajęć z powodu niskiej temperatury

Pytanie: Czy w przypadku gdy temperatura w sali lekcyjnej spadnie poniżej 18 stopni, muszę uzyskać zgodę organu prowadzącego na zawieszenie zajęć lekcyjnych?

Archiwalny Bezpieczeństwo instalacji i urządzeń elektrycznych na terenie szkoły

Pytanie: Na terenie mojej szkoły znajduje się w osobnym budynku rozdzielnia napięcia, którą zarządza zakład energetyczny. Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli ze względu na niewłaściwe zamknięcie rozdzielni doszłoby do wypadku?

Archiwalny Kontrola stanu bhp w warsztatach, laboratoriach, pracowniach szkoły

Pytanie: W jaki sposób udokumentować, że stan bhp np. w pracowni chemicznej jest kontrolowany, a uczniowie zostali zapoznani z regulaminem?

Archiwalny Obowiązek zabezpieczenia niebezpiecznych miejsc

Pytanie: Na zewnątrz budynku szkoły zainstalowana jest skrzynka energetyczna. Zauważyłem, że została zerwana z niej kłódka, więc zawiadomiłem o tym dostawcę energii. Rodzice jednego z uczniów zauważyli otwartą skrzynkę, uznali, iż stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci i zawiadomili Kuratora Oświaty. Kurator przyjechał po tym, jak elektrycy zreperowali kłódkę. Czy miałem obowiązek zabezpieczyć uszkodzoną skrzynkę, skoro wkrótce mieli przyjechać fachowcy i ją zreperować?

Archiwalny Zasady BHP dotyczące stołówki i kuchni

Pytanie: Nie mamy w szkole zorganizowanej stołówki, rodzice uczniów wnioskują o wydzielenie jednego pomieszczenia w szkole, w którym dzieci mogłyby spożywać ciepłe posiłki. Czy mam obowiązek utworzenia jadalni z zapleczem kuchennym, czy wystarczy, jak przygotuję jedno pomieszczenie, w którym będą wydawane gorące posiłki?

Archiwalny Odpowiedzialność dyrektora szkoły za nieprzestrzeganie przepisów bhp

Pytanie: Czy straż miejska ma prawo ukarać mnie mandatem za bałagan przed budynkiem szkolnym?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel