Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Archiwalny Subwencja z ministerstwa - dla kogo

Pytanie: Czy na pięciolatka, który będzie uczęszczał do oddziału przedszkolnego w 2009/2010 r., spłynie subwencja z Ministerstwa?

Archiwalny Postępowanie w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Pytanie: Co powinienem zrobić, jakie podjąć kroki, gdy wykryłem w szkole pewne nieprawidłowości związane z prowadzeniem spraw finansowych? Czy o takich nieprawidłowościach muszę kogoś poinformować? Czy to ja będę ponosić odpowiedzialność, czy księgowa szkoły?

Archiwalny Szkoła jako podatnik VAT - ewidencja sprzedaży i zakupów

Pytanie: Czy ewidencja sprzedaży i zakupów musi mieć określony, ustawowy wzór?

Archiwalny Przesłanki do odpowiedzialności karnej skarbowej

Pytanie: Księgowy szkoły prawidłowo określił, w ramach stosownej deklaracji podatkowej, podstawę opodatkowania oraz obliczył zobowiązanie podatkowe – jednakże zobowiązanie to nie zostało w terminie zapłacone. Czy mogę w takiej sytuacji zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej?

Archiwalny Zmiany w planie finansowym

Pytanie: Czy są jakieś ilościowe ograniczenia co do zmian w planie finansowym, które mogę wprowadzić,  tzn. co, ile razy, jak mogę zmienić?

Archiwalny Podpisanie deklaracji VAT-7

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która świadczy usługi najmu pomieszczeń szkolnych, a więc jest obowiązana do rozliczania podatku od towarów i usług. Kto może  podpisać deklaracje podatkowe, w przypadku gdy nie wyznaczono pełnomocnika: ja, jako dyrektor, główny księgowy czy też pracownik, który je sporządza?

Archiwalny Procedura dotycząca grantów wewnętrznych

Pytanie: Słyszałem, że dobrym pomysłem, który przygotowuje nauczycieli do prowadzenia grantów zewnętrznych, jest organizacja najpierw mniejszych wewnętrznych przedsięwzięć w formie wewnętrznych grantów. Proszę o wskazówkę, jak to zrobić.

Archiwalny Procedura uzyskania środków finansowych na organizację nauczania indywidualnego

Pytanie: Jeden z uczniów mojej szkoły jest objęty nauczaniem indywidualnym. Jak uzyskać środki finansowe na to nauczanie?

Archiwalny Ubieganie się o granty zewnętrzne

Pytanie: W zeszłym roku o granty zewnętrzne ubiegało się w mojej szkole 2 nauczycieli. W tym roku nauczyciele mojej szkoły wyszukali interesujące ich granty, projekty, które jednocześnie wiążą się z priorytetami szkoły i wystąpili do mnie z zapytaniem, czy zgadzam się na występowanie o nie. Czy liczbę grantów zewnętrznych, o które występują nauczyciele, powinienem jakoś określić i koordynować ich politykę, czy też lepsze jest swobodne zezwolenie nauczycielom na ich wybór i ubieganie się o nie?

Archiwalny Czy można odliczyć VAT naliczony z faktur uzyskanych od niezarejestrowanego podatnika VAT?

Pytanie: Nasza szkoła wynajmuje salę gimnastyczną prywatnym firmom, które organizują zawody sportowe dla swoich pracowników, a więc jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W chwili obecnej sala gimnastyczna jest remontowana. Do naszych dokumentów trafiła faktura za remont od kontrahenta wykreślonego z rejestru podatników VAT. Czy mamy w tej sytuacji prawo do odliczenia VAT naliczonego?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel