Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Archiwalny Zwiększenie subwencji oświatowych - czy jest możliwe

Pytanie: Jak szkoły mogą same zwiększyć subwencje oświatowe i co w tym celu muszą wykorzystać?

Archiwalny Pobieranie przez szkołę opłat za korzystanie z należącej do niej sali gimnastycznej

Pytanie: W szkole wybudowano dużą salę gimnastyczną. W związku z dużym zainteresowaniem pobliskich mieszkańców wypożyczaniem sali w godzinach popołudniowych chcielibyśmy rozwiązać problem pobierania opłat za wynajęcie sali. Szkoła nie może mieć działalności gospodarczej, kto w takim razie powinien zajmować się pobieraniem pieniędzy za wynajęcie sali, czy może to robić rada rodziców szkoły? Pobieranie opłaty jest niezbędne, ponieważ koszt poboru energii i sprzątania sali jest wysoki. Szkoły nie stać, aby wypożyczała salę nieodpłatnie. Kto powinien podjąć decyzję o możliwości wynajmowania sali odpłatnie? Jakie dokumenty powinien zgromadzić dyrektor szkoły, aby odbywało się to prawnie?

Archiwalny Dofinansowanie kosztów kształcenia - kiedy przysługuje zwolnienie z podatku?

Pytanie: Czy nauczycielowi, któremu dofinansowano studia podyplomowe, należy od wypłaconej sumy potrącić podatek?

Archiwalny Subwencja z ministerstwa - dla kogo

Pytanie: Czy na pięciolatka, który będzie uczęszczał do oddziału przedszkolnego w 2009/2010 r., spłynie subwencja z Ministerstwa?

Archiwalny Postępowanie w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Pytanie: Co powinienem zrobić, jakie podjąć kroki, gdy wykryłem w szkole pewne nieprawidłowości związane z prowadzeniem spraw finansowych? Czy o takich nieprawidłowościach muszę kogoś poinformować? Czy to ja będę ponosić odpowiedzialność, czy księgowa szkoły?

Archiwalny Szkoła jako podatnik VAT - ewidencja sprzedaży i zakupów

Pytanie: Czy ewidencja sprzedaży i zakupów musi mieć określony, ustawowy wzór?

Archiwalny Przesłanki do odpowiedzialności karnej skarbowej

Pytanie: Księgowy szkoły prawidłowo określił, w ramach stosownej deklaracji podatkowej, podstawę opodatkowania oraz obliczył zobowiązanie podatkowe – jednakże zobowiązanie to nie zostało w terminie zapłacone. Czy mogę w takiej sytuacji zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej?

Archiwalny Zmiany w planie finansowym

Pytanie: Czy są jakieś ilościowe ograniczenia co do zmian w planie finansowym, które mogę wprowadzić,  tzn. co, ile razy, jak mogę zmienić?

Archiwalny Podpisanie deklaracji VAT-7

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która świadczy usługi najmu pomieszczeń szkolnych, a więc jest obowiązana do rozliczania podatku od towarów i usług. Kto może  podpisać deklaracje podatkowe, w przypadku gdy nie wyznaczono pełnomocnika: ja, jako dyrektor, główny księgowy czy też pracownik, który je sporządza?

Archiwalny Procedura dotycząca grantów wewnętrznych

Pytanie: Słyszałem, że dobrym pomysłem, który przygotowuje nauczycieli do prowadzenia grantów zewnętrznych, jest organizacja najpierw mniejszych wewnętrznych przedsięwzięć w formie wewnętrznych grantów. Proszę o wskazówkę, jak to zrobić.

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel