Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Archiwalny Ubieganie się o granty zewnętrzne

Pytanie: W zeszłym roku o granty zewnętrzne ubiegało się w mojej szkole 2 nauczycieli. W tym roku nauczyciele mojej szkoły wyszukali interesujące ich granty, projekty, które jednocześnie wiążą się z priorytetami szkoły i wystąpili do mnie z zapytaniem, czy zgadzam się na występowanie o nie. Czy liczbę grantów zewnętrznych, o które występują nauczyciele, powinienem jakoś określić i koordynować ich politykę, czy też lepsze jest swobodne zezwolenie nauczycielom na ich wybór i ubieganie się o nie?

Archiwalny Czy można odliczyć VAT naliczony z faktur uzyskanych od niezarejestrowanego podatnika VAT?

Pytanie: Nasza szkoła wynajmuje salę gimnastyczną prywatnym firmom, które organizują zawody sportowe dla swoich pracowników, a więc jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W chwili obecnej sala gimnastyczna jest remontowana. Do naszych dokumentów trafiła faktura za remont od kontrahenta wykreślonego z rejestru podatników VAT. Czy mamy w tej sytuacji prawo do odliczenia VAT naliczonego?

Archiwalny Działalność szkoły a VAT

Pytanie: Szkoła będąca podatnikiem VAT wydaje duplikaty legitymacji szkolnych, za które pobiera opłaty. Czy z tytułu otrzymywania tych opłat należy wystawiać faktury i naliczać VAT?

Archiwalny Kto jest płatnikiem podatku - szkoła czy gmina?

Pytanie: Czy urząd gminy prowadzący wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną może być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do osób  zatrudnionych w obsługiwanych jednostkach (zespół szkół)?

Archiwalny Kto jest płatnikiem podatku - szkoła czy zespół szkół?

Pytanie: Kto jest płatnikiem podatku – szkoła czy zespół szkół składający się z kilku jednostek (np. liceum ogólnokształcącego, publicznego gimnazjum, szkoły podstawowej)?

Archiwalny Nieodprowadzenie należności skarbu państwa - odpowiedzialność

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Kontrola regionalnej izby obrachunkowej wykazała, że szkoła nie odprowadziła należnego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu bonów świątecznych (przychód pracownika). Co w takim wypadku może mnie spotkać?

Archiwalny Zwolnienie z podatku od nieruchomości - kiedy

Pytanie: Szkoła wynajmuje salę gimnastyczną, ale w ciągu dnia korzystają z niej uczniowie. Czy budynek, w którym znajduje się sala gimnastyczna, jest zwolniony z podatku od nieruchomości?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel