Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i rachunkowość

Dyrektor szkoły odpowiada za finanse placówki. W tym miejscu znajdziesz porady ekspertów na temat zarządzania finansami szkoły - jakie szkoła płaci podatki, z jakich może być zwolniona, jak uregulować wynajem pomieszczeń szkolnych. Ponadto, przeczytasz o dokumentach i procedurach związanych z prowadzeniem finansów i rachunkowości.

Sprawozdania z wykonania budżetu w CUW – kto podpisuje

Pytanie: Kto zatwierdza i podpisuje sprawozdania z wykonania budżetu miesięczne, kwartalne i roczne jednostek obsługiwanych przez Centrum Usług Wspólnych (szkół i przedszkola)?

Zwrot kosztów dotacji od sąsiedniej gminy – na jakich zasadach

Pytanie: Do przedszkola w gminie X prowadzonego przez JST uczęszcza dziecko z gminy Y. Czy gmina X ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów dotacji od gminy Y?

Czy można wydać dotację na obsługę rady rodziców

Pytanie: Czy obsługa finansowo-księgowa rady rodziców może być finansowana z dotacji oświatowej szkoły?

Kwalifikacja wydatku za zajęcie pasa drogowego

Pytanie: Szkoła ponosi opłatę za zajęcie pasa drogowego. Jak ująć ten wydatek?

Rozliczenie faktury z 2017 r. w dotacji za 2018 r. – sprawdź, czy to możliwe

Pytanie: Czy można rozliczyć fakturę wystawioną w 2017 r. (obejmującą energię elektryczną), a opłaconą w 2018 r. z dotacji z 2018 r.? Analogiczne pytanie dotyczy składek ZUS za grudzień 2018 r.

Zakupy rady rodziców – kto podpisuje umowę

Pytanie: Rada rodziców przedszkola chce kupić za zebrane przez siebie pieniądze zestaw interaktywny. Kto powinien podpisać umowę ze sprzedawcą?

Wycieczka nadal może być finansowana przez radę rodziców

Pytanie: Jakie są konsekwencje wyeliminowania z nowego rozporządzenia MEN z 25 maja 2018r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki zapisu odnośnie możliwości finansowania kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek lub imprez ze środków pozabudżetowych, a w szczególności z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie, ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły, ze środków wypracowanych przez uczniów, ze środków przekazanych przez radę rodziców, a także osoby fizyczne i prawne? Czy to oznacza, że koszty te powinny być pokrywane z budżetu szkoły?

Faktury na przełomie roku – kiedy rozliczyć

Pytanie: Wystawiona w grudniu 2018 roku faktura za prąd a zapłacona w styczniu 2019 r. - do którego roku podatkowego zaliczyć?

Czy można przesunąć środki z dotacji na następny rok

Pytanie: Czy istnieje możliwość przesunięcia dotacji oświatowej na następny rok, jeżeli planuje się większy wydatek, ale nie można go zrealizować w grudniu? Jeżeli tak, to jak to formalnie należy zrobić?

Zakup papieru i tonera – czy można rozliczyć z dotacji celowej

Pytanie: Czy zakup papieru i tonera można rozliczyć w dotacji celowej na podręczniki? Jeśli można, to z materiałów edukacyjnych czy z materiałów ćwiczeniowych?

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel