W ostatnich latach w przepisach dotyczących nadzoru pedagogicznego główną zmianą było wprowadzenie zamiast ewaluacji – kontroli. Dotyczy to zarówno nadzoru zewnętrznego, jak i nadzoru dyrektora szkoły. O wskazówkach dla dyrektora do opracowania planu nadzoru na rok 2024/2025 oraz o przykładowym planie piszemy w artykule.
Pytanie: Czy dalej obowiązują hospitacje/obserwacje w przedszkolach i szkołach niepublicznych? Jakie dokumenty potrzebne są do nadzoru pedagogicznego?
Wśród zadań dyrektora do realizacji w każdym roku szkolnym jest przedstawienie na zebraniu rady pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego. Zadanie to dyrektor musi wykonać do 31 sierpnia. Zazwyczaj dyrektorzy przedstawiają sprawozdanie, które oprócz wyników i wniosków, zawiera także informacje o działalności szkoły. W ten sposób wypełniają obowiązki wynikające z ustawy Prawo oświatowe (art. 69 ust. 7) oraz rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego (§ 24).
Czy dokument zawierający ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacja o działalności pracy szkoły to dwa oddzielne dokumenty? Czy obydwa dokumenty koniecznie muszą być przedstawiane dwa razy w roku? Rozwiewamy wątpliwości czytelników.
Wgląd dyrektora do korespondencji nauczycieli z rodzicami prowadzonej poprzez dziennik elektroniczny może być przydatny w pełnieniu nadzoru pedagogicznego. Dyrektor sprawuje bowiem nadzór nad wszelkimi działaniami podejmowanymi w szkole w związku z procesem nauczania, wychowania i opieki nad uczniami.
Czy i jak dyrektor powinien monitorować realizację podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów? Wiadomo, że zniesiono „monitorowanie” jako formę nadzoru, ale dyrektor nadal może je stosować w odniesieniu do realizacji podstawy programowej. Podpowiadamy, jak w praktyce monitorować realizację podstawy programowej.
Dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego ma prawo i obowiązek prowadzenia obserwacji każdego rodzaju zajęć, w tym z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzonych przez psychologa szkolnego. Przeprowadzenie obserwacji nie wymaga ujawniania dyrektorowi informacji związanych z dzieckiem objętych tajemnicą zawodową. Sprawdzamy, czy psycholog może nie wyrazić zgody na obserwację zajęć.
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie określają dla organu prowadzącego terminu na sporządzenie i doręczenie protokołu pokontrolnego kontrolowanemu podmiotowi. Natomiast organ nadzoru pedagogicznego ma 7 lub 14 dni – w zależności od przedmiotu kontroli – na przekazanie dyrektorowi kontrolowanej szkoły protokołu. Naruszenie tych terminów przez organ kontrolujący nie wywołuje jednak skutków prawnych. Sprawdzamy szczegóły!
Pytanie: Jakie dokumenty podlegają kontroli pedagoga szkolnego z udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole?Czy pedagog kontroluje dokumentację pomocy? Jeśli nie, to jak wygląda kontrola jego pracy i dokumentacji?
Pytanie: Kto sprawuje nadzór pedagogiczny w szkole niepublicznej, jeżeli dyrektor posiada stopień awansu nauczyciela kontraktowego?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty