Niepubliczna szkoła i niepubliczne przedszkole nie muszą prowadzić dokumentów związanych z nadzorem pedagogicznym, bo ich dyrektorzy nie są zobowiązani do jego sprawowania. Jeśli jednak zdecydują się na takie rozwiązanie, to odpowiednie zapisy muszą znaleźć się w statucie. Sprawdzamy, kiedy nadzór pedagogiczny staje się obowiązkowy w szkole i przedszkolu niepublicznym.
Pytanie: W szkole są skargi na nauczyciela i słabe wyniki jego nauczania. Czy dyrektor, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, może chodzić na hospitacje do tego nauczyciela przynajmniej raz w tygodniu? Czy są jakieś wytyczne i regulacje prawne, jak często hospitacja może być przeprowadzona i jakie zastosować metody?
Pytanie: Dyrektor menedżer nie może pełnić nadzoru pedagogicznego. Czy taki nadzór może pełnić każdy nauczyciel mianowany? Wiemy, że musi mieć stanowisko kierownicze w szkole, ale czy musi mieć skończone studia lub kurs z zarządzania?
Pytanie: Dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego m.in. prowadzi obserwacje zajęć. Czy istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji w formie papierowej, np. notatki z rozmowy, arkusza obserwacji? Jeśli tak, to przez jaki okres powinny być przechowywane te dokumenty w placówce?
W wyniku zmian wprowadzonych w 2021 r. w rozporządzeniu w sprawie nadzoru pedagogicznego zniesiono monitorowanie jako formę nadzoru pedagogicznego. Dyrektor szkoły nie musi więc stosować formy monitorowania, ale jeśli chce to może to robić. Żaden przepis aktualnie obowiązującego prawa oświatowego nie reguluje sposobu prowadzenia i dokumentowania monitorowania realizacji podstawy programowej w szkole. Decyzję w tej sprawie podejmuje zawsze dyrektor.
Pytanie: Czy organ prowadzący może poprosić, aby kurator przyjrzał się pracy dyrektora szkoły? Lub też przeprowadził kontrolę w szkole, czy dyrektor dopełnia wszystkich czynności, które są w jego kompetencjach?
Pytanie: Czy dyrektor musi dwa razy w roku przygotować sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego, czy może tylko przedstawić wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego? Czy na radzie podsumowującej I półrocze należy podjąć uchwałę w sprawie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy szkoły, czy taką uchwałę podejmujemy tylko na koniec roku szkolnego?
Pytanie: Nauczyciel otrzymał i przeczytał kartę obserwacji lekcji i odmówił wicedyrektorowi jej podpisania bez podania powodu. Jakie przepisy regulują taką sytuację?
Dyrektorzy w obecnych czasach często zastanawiają się, czy mają prawo bez wcześniejszego uzgodnienia z nauczycielem prowadzącym zajęcia lekcyjne pojawiać się na zajęciach online. Czy takie wizyty powinny być wcześniej umawiane z nauczycielem? Sprawdzamy, czy jest to możliwe na podstawie aktualnych przepisów prawa.
Pytanie: Dyrektor szkoły zobowiązany jest do ustalenia sposobu wykorzystania wniosków z nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Czy dyrektor, opracowując wnioski z nadzoru pedagogicznego, może opierać się na: wnioskach przekazanych podczas narad dyrektorów prowadzonych przez delegaturę, której szkoła podlega (sierpień/wrzesień), czy też tylko na wynikach i wnioskach ze sprawowanego przez kuratora oświaty nadzoru pedagogicznego, a tym samym czekać z opracowaniem do połowy października?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty