Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Klasyfikacja ucznia, który uczęszczał do szkoły przyszpitalnej

Pytanie: Kto klasyfikuje ucznia, który przez tylko ostatnie trzy tygodnie nauki, tj. w okresie klasyfikacji, uczęszczał do szkoły przyszpitalnej, a cały rok uczył się w szkole macierzystej?

Ocena z dodatkowych zajęć edukacyjnych – czy wpływa na promocję

Pytanie: Organ prowadzący przyznał od września 2020 r. po 1 godzinie języka niemieckiego w klasach I-VI. Czy oceny z tych zajęć wpływają na promocję uczniów?

Egzamin poprawkowy w przypadku ucznia klasy VIII

Pytanie: Czy uczeń klasy VIII może mieć poprawkę? Co wówczas? Nie może przecież złożyć dokumentów do szkoły branżowej, czy innej - średniej.

Jeśli uczeń nie stawi się na egzaminy klasyfikacyjne po edukacji domowej

Jeśli uczeń nie stawi się na egzaminy klasyfikacyjne po edukacji domowej

Uczeń w edukacji domowej ma obowiązek zdawać egzaminy klasyfikacyjne. Często jednak zdarza się, że rodzice zgłaszają nieobecność dziecka lub przesuwają terminy egzaminów. Co jeśli uczeń nie stawi się również na zmieniony termin lub też nie zda egzaminów?

Do kogo złożyć wniosek o powtarzanie klasy przez dziecko edukacji wczesnoszkolnej

Pytanie: Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej – co do zasady – otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej. Natomiast w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek: wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału. Do kogo kieruje wniosek wychowawca ucznia po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia? Na prośbę kogo rodzice ucznia piszą opinię o powtarzaniu klasy przez dziecko?

Wystawianie ocen przewidywanych – czy nauczyciel może określić 2 oceny

Pytanie: Czy nauczyciel może wystawić ocenę przewidywaną w formie 3/4? Czy jest to niedopuszczalne?

Niestawienie się ucznia edukacji domowej na egzaminy a cofnięcie zezwolenia

Pytanie: Jeśli uczeń edukacji domowej w prywatnym liceum nie przystąpi do obowiązkowych egzaminów klasyfikacyjnych, we wszystkich możliwych terminach, z przyczyn usprawiedliwionych (z powodu stanu zdrowia), czy jest to podstawa dla dyrekcji szkoły do cofnięcia decyzji w sprawie edukacji domowej?

Rozpoczęcie edukacji domowej przez ucznia VIII klasy przed końcem roku szkolnego – czy możliwe

Pytanie: Czy uczeń klasy VIII może rozpocząć edukację domową w trakcie trwania roku szkolnego, a dokładnie mówiąc – na 2 miesiące przed jego zakończeniem? Jeżeli tak, to czy egzaminy klasyfikacyjne, które będzie zdawał, obejmować będą materiał nauczania z całego roku szkolnego?

Ocena końcowa – czy mają na nią wpływ oceny roczne z lat poprzednich

Pytanie: Czy na ocenę końcową wystawioną w ostatnim roku nauki ucznia, mają wpływ oceny roczne z poprzednich lat nauki?

Powrót ucznia po miesiącu edukacji domowej a nieklasyfikowanie w I półroczu

Pytanie: Uczeń klasy I szkoły podstawowej od początku roku szkolnego miał bardzo niską frekwencję. Pomimo rozmów, pomocy pedagogicznej i psychologicznej ze strony szkoły, pism interwencyjnych sytuacja nie uległa poprawie. W związku z tak niską frekwencją był nieklasyfikowany na I półrocze. Rodzice ucznia złożyli w marcu 2021 r. wniosek o nauczanie domowe, ale zakładają, że po miesiącu będą chcieli zrezygnować z nauczania domowego. Czy taki uczeń powinien zdać egzaminy klasyfikacyjne, jak oceniać jego frekwencję po ewentualnym powrocie, jak ocenić jego postępy edukacyjne?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty