Pytanie: Chciałbym dokonać zmiany systemu oceniania zachowania, ale tylko na poziomie jednej klasy, by sprawdzić, czy zmiana będzie modyfikowała zachowania ucznia. Jak przeprowadzić taką zmianę zgodnie z prawem oświatowym?
Pytanie: Czy uczeń pomimo wymaganej liczby ocen (większość 1), ale z niską frekwencją roczną (poniżej 50%) może być nieklasyfikowany? Czy frekwencja ucznia jest rozstrzygająca, by ocenić czy ten uczeń może nie być klasyfikowany?
Pytanie: Chcemy zmienić zasady oceniania zachowania (zrezygnować z punktowych zasad oceniania)? Czy musimy zasięgnąć opinii rady rodziców, czy jest to wyłącznie decyzja rady pedagogicznej? Jakie kroki należy podjąć w sytuacji zmiany zasad oceniania i w jakich terminach należy tego dokonać?
Pytanie: Czy dyrektor może zorganizować egzamin poprawkowy dla ucznia klasy 4, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeśli rodzice zawnioskowali o taki egzamin dopiero w lipcu?
Uczeń ma wyznaczony termin egzaminu poprawkowego w ostatnim tygodniu ferii. Czy jest możliwość przesunięcia tego terminu na wrzesień np. z powodu wyjazdu? Tak, ponieważ na takie działanie pozwala art. 44m ust. 3 ustawy o systemie oświaty.
Pytanie: W szkole obserwujemy dużą liczbę stopni z niektórych przedmiotów. Powoduje to zbyt duże obciążenie ucznia. Czy w statucie szkoły można zawrzeć zapis o ograniczeniu liczby ocen z przedmiotu, np. w klasach w których przedmiot jest realizowany na poziomie podstawowym – nie więcej niż np. 5 ocen, a na poziomie rozszerzonym – 8 ocen?
Pytanie: Rodzic ucznia klasy IV złożył 23 czerwca zastrzeżenie co do zgodności z prawem wystawionej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Po przeprowadzeniu kontroli dyrektor uznał zasadność wniosku rodzica i powołał komisję do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Jeżeli komisja podwyższy ocenę zachowania, to czy należy tę ocenę zatwierdzić uchwałą rady pedagogicznej? Czy wystarczy protokół z posiedzenia komisji?
Pytanie: W klasach I–III, zgodnie z ramowym planem nauczania, są prowadzone 3 godz. zajęć wychowania fizycznego. 1 godzinę prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, a 2 godziny realizowane są przez nauczyciela WF jako zajęcia basenowe. Czy zajęcia basenowe podlegają ocenianiu? Czy oceny cząstkowe z zajęć basenowych powinny być wpisywane?
Dyrektor nie ma prawa zakwestionowania oceny końcoworocznej w przypadku gdy uzna, że została ona wystawiona niezgodnie ze statutem danej szkoły. Kto zatem może wnieść takie zastrzeżenia? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Sprawdź, czy nauczyciel może wystawić na koniec roku inną ocenę - choćby niższą - niż ocena przewidywana, nawet przed samą radą klasyfikacyjną, jeżeli tak wynika z jego obiektywnej oceny całorocznych osiągnięć ucznia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty