Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Odwołanie od oceny zachowania – jak rozpatrzeć

Odwołanie od oceny zachowania – jak rozpatrzeć

Zdarza się, że rodzice ucznia składają odwołanie od rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Odwołanie może dotyczyć niezgodności z przepisami dotyczącymi trybu jej ustalenia. Które czynniki wchodzą w tryb ustalenia oceny zachowania? Czy można rozpatrywać tę ocenę wg zgodności ze statutem, czy jedynie wg zgodności z trybem opisanym w prawie wyższego rzędu?

Edukacja regionalna na świadectwie szkolnym

Pytanie: Proszę o pomoc w kwestii wpisania przedmiotu edukacja regionalna na świadectwie szkolnym. Przedmiot ten został ustalony i wprowadzony do szkół do klas VI przez organ prowadzący. Czy należy wpisać ocenę, zaliczył, uczestniczył?

Ocena z szachów na świadectwie szkolnym

Pytanie: Uczeń klasy 8 przyszedł do nas z innej placówki, w której do klasy 4 były obowiązkowe zajęcia z szachów, kończące się oceną. Czy na świadectwie ukończenia szkoły, należy przepisać ocenę z szachów?

Kontynuacja języka we własnym zakresie – jak przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny

Pytanie: Czy uczeń, który przeniósł się z innej szkoły i kontynuuje naukę języka obcego we własnym zakresie powinien zdawać egzamin klasyfikacyjny? Jaki powinien być skład komisji?

Nieklasyfikowanie i oceny niedostateczne – czy trzeba przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny

Pytanie: Uczeń ma kilka ocen niedostatecznych na koniec roku, a z niektórych przedmiotów z powodu braku ocen będzie nieklasyfikowany. Czy trzeba przeprowadzić egzaminy klasyfikacyjne, skoro wiadomo, że uczeń z powodu ocen niedostatecznych nie będzie promowany? Czy jeśli uczeń z powodów zdrowotnych nie może być sklasyfikowany na koniec roku (długa nieobecność - pobyt w szpitalu) można mu przedłużyć klasyfikację, żeby nie tracił roku?

Jaki jest czas trwania egzaminu klasyfikacyjnego

Pytanie: Ile powinien trwać egzamin klasyfikacyjny - część pisemna i część ustna?

Rezygnacja z języka regionalnego a wpis na świadectwie ukończenia szkoły

Pytanie: W szkole, którą zarządzam, jest nauczany język regionalny (kaszubski). Jest językiem obowiązkowym dla uczniów, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w zajęciach. Uczeń, który obecnie jest w klasie VIII, uczęszczał na te zajęcia od I do VII klasy. W klasie VIII zrezygnował z nauki języka kaszubskiego. Czy na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej należy wpisać ocenę, którą uzyskał z tego języka w VII klasie?

Skarga na źle ocenioną pracę domową – w jakiej formie

Pytanie: Rodzic złożył skargą na źle (jego zdaniem) ocenione zadanie domowe. Co w tej sytuacji musi zrobić dyrektor? Czy skarga musi być złożona pisemnie, czy wystarczy ustna?

Nieprzystąpienie do egzaminów klasyfikacyjnych – kiedy możliwy termin dodatkowy

Pytanie: Czy uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w pierwszym i drugim terminie, gdy ma zwolnienie lekarskie? Co należy wpisać do arkusza ocen i na świadectwie w sytuacji , gdy uczeń nie przystąpi do tych egzaminów.

Czy można przepisać uczniowi oceny z poprzedniej szkoły za I półrocze

Pytanie: Uczeń klasy VII uczęszcza do naszej szkoły od II półrocza. Czy należy wpisać w dzienniku elektronicznym oceny cząstkowe i śródroczne z I półrocza? Co z wagami ocen? U nas w szkole póki co obowiązują, więc chodzi o to, żeby ocena końcoworoczna była właściwie wystawiona.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty