Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole to bardzo ważny element kształcenia. Ważne jest również, żeby być na bieżąco z przepisami, które zmieniają zakres pomocy. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze porady i artykuły dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Uzyskasz odpowiedzi na pytania, jak zwalniać uczniów z orzeczeniem z zajęć, jak zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w Twojej szkole, jak zmieniają się przepisy i na co dyrektor musi zwrócić uwagę w przypadku kształcenia ucznia z orzeczeniem.

Zasady wydawania opinii o uczniu przez nauczyciela dla poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Często poradnia – w celu przebadania ucznia – zwraca się do rodzica o przyniesienie opinii od wychowawcy lub nauczyciela przedmiotu opatrzoną pieczęcią szkoły. Czy nauczyciel może wyrazić opinię, czy przygotować informację o uczniu? Czy wolno użyć pieczęci szkoły, jeśli nie ma pisma przewodniego?

Przydzielenie mniejszej liczby godzin indywidualnego nauczania

Pytanie: W orzeczeniu z poradni pedagogicznej jest informacja, że uczennica liceum ma realizować indywidualne nauczanie tylko z niektórych przedmiotów, a na resztę zajęć powinna uczęszczać razem z klasą. Czy to oznacza, że można jej przyznać mniej godzin indywidualnego nauczania (np. 5), czyli mniej niż wynika z rozporządzenia?

Zorganizowanie nauczania indywidualnego, gdy orzeczenie zawiera przedmioty, na które uczeń ma uczęszczać z klasą

Pytanie: Uczeń klasy V otrzymał orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego. W zaleceniach  wskazano realizację zajęć w odrębnym pomieszczeniu w szkole z możliwością uczestniczenia w wybranych zajęciach edukacyjnych z klasą m.in.: w-f, religia, plastyka, muzyka, informatyka, technika. Jak w takiej sytuacji powinno zostać zorganizowane nauczanie indywidualne?

Dodatkowe zatrudnienie nauczyciela dla ucznia z orzeczeniem i nauczaniem indywidualnym

Pytanie: Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o kształceniu specjalnym - niepełnosprawność sprzężona, któryjest nauczany indywidualnie, ma także dodatkowo zorganizowane zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia specjalistyczne ze względu na niepełnosprawność - jest konieczne zatrudnienie nauczyciela wspomagającego od 1 stycznia 2016 r.? Czy ten wymóg odnosi tylko się do uczniów z kształceniem specjalnym, którzy realizują obowiązek szkolny w klasie?

Dodatkowe zajęcia wyrównawcze dla uczniów liceum - niezbędna zgoda uczniów i rodziców

Pytanie: Uczniowie liceum uczęszczają na zajęcia rozwijające i wyrównawcze realizowane w ramach godzin karcianych. Czy szkoła powinna mieć zgody rodziców na udział w tych zajęciach - również w przypadku uczniów pełnoletnich?

Liczba godzin wspomagania w klasach integracyjnych

Pytanie: Jakie są ogólne zapisy odnośnie liczby godzin wspomagania w klasach integracyjnych? Czy są ogólne, czy osobno dla każdego etapu edukacyjnego? Czy jest osobna liczba godzin wspomagania, jeśli w klasie jest uczeń z Aspergerem lub dziecko autystyczne?

Opinia rady pedagogicznej dotycząca wniosku do poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Rada pedagogiczna opiniuje wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej o zdiagnozowanie przyczyn trudności w nauce u uczniów, którzy nie posiadają wcześniej wydanej opinii. Na jaki przepis należy się powołać?

Korzystanie ze szkolnego laptopa w domu przez ucznia z orzeczeniem

Pytanie: W szkole jest uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, dla tego ucznia został zakupiony laptop jako pomoc dydaktyczna. Na jakiej zasadzie i czy w ogóle uczeń może szkolny laptop zabierać do domu?

Decyzja dyrektora w sprawie organizacji nauczania indywidualnego

Pytanie: Czy dyrektor szkoły wydaje decyzję w sprawie nauczania indywidualnego, czy wystarczające jest pismo od dyrektora szkoły o organizacji nauczania indywidualnego na podstawie orzeczenia?

Przedłużenie etapu edukacyjnego ucznia z orzeczeniem

Pytanie: Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie musi być każdego roku promowany do klasy programowo wyższej. Czy ten zapis jest jednoznaczny z przedłużeniem etapu edukacyjnego? Czy też oprócz przedłużenia etapu edukacyjnego, można nie promować ucznia do klasy programowo wyższej?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty