Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole to bardzo ważny element kształcenia. Ważne jest również, żeby być na bieżąco z przepisami, które zmieniają zakres pomocy. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze porady i artykuły dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Uzyskasz odpowiedzi na pytania, jak zwalniać uczniów z orzeczeniem z zajęć, jak zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w Twojej szkole, jak zmieniają się przepisy i na co dyrektor musi zwrócić uwagę w przypadku kształcenia ucznia z orzeczeniem.

Czy zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą odbywać się w domu

Pytanie: Jak zorganizować zajęcia dla dzieci z głębokim stopniem niepełnosprawności intelektualnej posiadającym orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych indywidualnych? Czy takie zajęcia muszą być organizowane w domu ucznia?

Organizacja zajęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej

Pytanie: Pytanie dotyczy prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej w poszczególnych etapach edukacyjnych – kto kwalifikuje uczniów na te zajęcia? Ile uczniów może liczyć grupa? Ile wynosi czas trwania zajęć?

Niezapewnienie wszystkich przedmiotów w nauczaniu indywidualnym

Pytanie: W szkole podstawowej uczniowie uczą się jednego języka obcego. Dyrektor przyznał uczennicy (dziecku autystycznemu) nauczanej indywidualnie, 8 godzin tygodniowo, ale nie ma wśród nich zajęć z języka. Czy miał prawo nie przyznać dziecku chociaż jednej godziny języka angielskiego?

Nagrywanie rozmów podczas wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Do poradni psychologiczno-pedagogicznej wpłynęła skarga rodzica na psychologa dotycząca m.in diagnozy i rozmowy psychologa z rodzicami. Rodzice poinformowali, że rejestrowali rozmowy prowadzone w gabinecie psychologa, bez poinformowania go o tym fakcie. Czy rodzice mają prawo do nagrywania rozmów?

Trudności rozwojowe – czy są kwalifikowane jako niepełnosprawność dziecka

Pytanie: W związku z niejednoznaczną interpretacją „niepełnosprawności” przy opiniowaniu o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, czy niepełnosprawność należy rozumieć w świetle prawa oświatowego (kategorie tak jak przy orzekaniu o potrzebie kształcenia specjalnego), czy są to inne niepełnosprawności? Czy np. opóźnienie rozwoju mowy, opóźnienie rozwoju psychoruchowego, padaczka, alergie, astma, nadpobudliwość psychoruchowa, ADHD to są już niepełnosprawności?

Na co można przeznaczyć środki związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki

Pytanie: Szkoła otrzymała środki finansowe dla dwojga niepełnosprawnych dzieci (na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży). Na jakie środki dydaktyczne można wydać pieniądze? Czy można zakupić zgodnie z potrzebą i niepełnosprawnością dziecka np. urządzenie multifunkcyjne?

Minimalna liczba uczniów niepełnosprawnych w oddziale integracyjnym

Pytanie: W roku szkolnym 2016/2017 uczniem kl. I szkoły będzie uczeń z autyzmem posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy należy utworzyć klasę pierwszą integracyjną?

Nierealizowanie przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: W jakim trybie rodzic może egzekwować od szkoły realizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Czy zalecenia zawarte w opinii są dla szkoły obowiązujące i jakie wynikają z tego faktu konsekwencje prawne, gdy placówka - zdaniem rodzica - nie realizuje umieszczonych tam zapisów?

Elementy uchwały w sprawie procedury pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Szkoła wprowadziła uchwałą procedurę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jak prawidłowo powinna być skonstruowana uchwała? Na co się powołać?

Wydanie orzeczenia dla ucznia szkoły podstawowej na rok szkolny

Pytanie: Czy można wydać orzeczenie dla ucznia szkoły podstawowej z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim na okres roku szkolnego? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty