Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Pomoc dla uczniów, których rodzice wyjechali za granicę

Nawet 400 tysięcy dzieci i młodzieży może być pozostawiona pod opieką krewnych, w czasie gdy ich rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę. Tacy uczniowie są zagrożeni eurosieroctwem, którego skutki mogą odbić się m.in. na kontaktach z rówieśnikami i wynikach w nauce.  Poznaj zasady współpracy z opiekunami uczniów, których rodzice są za granicą. Dowiedz się, jakie mogę być objawy eurosieroctwa, a także jak pomóc dzieciom, które są pod opieką krewnych.

Opieka nad uczniami podczas wyjazdu na konkurs

Pytanie: Nauczyciel wyjeżdża z 2 uczniami na konkurs do Warszawy (400 km w jedną stronę), czy potrzebny jest drugi nauczyciel do opieki?

Zapewnienie rodzicom możliwości parkowania podczas dowożenia dzieci do szkoły obowiązek dyrektora?

Pytanie: Podczas spotkania z radą rodziców przewodniczący Rady Rodziców stwierdził, że pracownicy szkoły powinni parkować poza obrębem szkoły, zaś parking powinien zostać udostępniony rodzicom uczniów. W ten sposób mamy uniknąć sytuacji niebezpiecznych i korkowania wjazdu pod szkołę. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić rodzicom możliwość parkowania pojazdów przy dowożeniu i odbiorze dzieci?

Zwolnienie ucznia z zajęć dodatkowych na pisemną prośbę rodziców

Pytanie: Czy szkoła może zwolnić ucznia z zajęć dodatkowych i świetlicowych na pisemną lub telefoniczną prośbę rodziców? Kto odpowiada za zwolnienie z zajęć ucznia podczas jego powrotu do domu?

Postępowanie w przypadku ucznia chorego na gruźlicę

Pytanie: Jak powinno wyglądać prawidłowe postępowanie, w przypadku poinformowania pielęgniarki szkolnej o leczeniu ucznia na gruźlicę? Pielęgniarka otrzymała informację, że dziecko ,,nie prątkuje". Dyrektor otrzymał informację, że ze względu na ochronę danych, ma zachować informację, jako poufną. Czy można poprosić rodzica o oświadczenie lub o kartę informacyjną ze szpitala?

Opieka nad uczniami w czasie mszy w kościele podczas rekolekcji

Pytanie: Czy nauczyciel pełniący opiekę nad uczniami szkoły ponadgimnazjalnej w drodze na i z rekolekcji, zobowiązany jest do pełnienia opieki także w trakcie trwania mszy w kościele?

Korzystanie ze świetlicy przez uczniów oczekujących na dodatkowe zajęcia

Pytanie: Uczniowie szkoły podstawowej klasy od IV do VI po lekcjach mają dodatkowy, organizowany przez firmę zewnętrzną j. angielski. Czekają w szkole, na korytarzu, świetlica jest przepełniona przez młodszych uczniów. Czy uczniów powinno się poprosić, by jednak udali się na świetlice?

Monitoring na korytarzu w internacie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego - dozwolony?

Pytanie: Czy istnieją podstawy prawne zabraniające instalowanie monitoringu na korytarzach internatu specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego? Czy konieczna jest na to zgoda rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego?

Upoważnienie portiera do ewidencjonowania wejść i wyjść osób trzecich na teren szkoły - zgodne z prawem?

Pytanie: Czy dyrektor placówki może upoważnić portiera szkoły do pytania osób przychodzących z zewnątrz na teren szkoły o cel przyjścia oraz imię i nazwisko? Czy upoważniony portier może ewidencjonować te wejścia w przeznaczonym do tego zeszycie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty