Migracja zarobkowa rodziców uczniów wiąże się niekiedy z koniecznością zostawienia dziecka pod opieką rodziny. Jeżeli rodzice ucznia nie będą w stanie zza granicy sprawować władzy rodzicielskiej, w tym na bieżąco kontaktować się ze szkołą, powinni ustanowić dla niego opiekuna prawnego. Sprawdź, jak przekazać opiekę prawną nad dzieckiem na czas wyjazdu za granicę oraz kto może być opiekunem.
Pytanie: Czy plac zabaw dla dzieci przedszkolnych musi być ogrodzony? Plac znajduje się w części dużego boiska szkolnego, które w całości jest ogrodzone.
Pytanie: Klasa V, jako jedyna w szkole, rozpoczyna zajęcia od drugiej godziny lekcyjnej. Pomimo tego uczniowie tej klasy przychodzą do szkoły już o godz. 8.00. Czy powinna być dla nich zorganizowana opieka?
Pytanie: Czy jest możliwe, żeby za pisemną zgodą rodziców uczeń I klasy szkoły podstawowej opuścił szkołę podczas „okienka”?
Pytanie: Czy wzniesienie symbolicznego toastu lampką szampana przez dyrektora szkoły z okazji 100-dniówki dla uczniów klas trzecich liceum ogólnokształcącego na sali tanecznej w ich obecności może być źle ocenione i ze względów wychowawczych, etycznych i nie powinno mieć miejsca?
Pytanie: Kto może sprawować opiekę nad dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych przewożonych samochodem gminy na zajęcia specjalistyczne?
Pytanie: Czy regulamin dyżurów nauczycielskich musi być podpisany przez nauczycieli, czy wystarczy, że jest zapis w protokole?
Pytanie: Uczennica gimnazjum - niepełnosprawna intelektualnie (upośledzenie w stopniu znacznym) i niepełnosprawna fizycznie (porusza się na wózku inwalidzkim) - na wniosek rodzica nie uczęszcza na religię. W tym czasie, na polecenie dyrektora uczennica ma przebywać pod opieką w bibliotece (biblioterapia). Pani bibliotekarka poinformowała, że jest to dla niej kłopot, gdyż dziewczynka wymaga częstego wyprowadzania do toalety, a ona dodatkowo ma chory kręgosłup i nie ponosi odpowiedzialności gdy dziewczynka jej np. upadnie w toalecie. Bibliotekarka twierdzi, że nie ma takich czynności w zakresie obowiązków. Szkoła nie ma nauczycieli wspomagających i innych osób, które są do tego zatrudnione. Co należy w takiej sytuacji zrobić, oddać dziecko komuś innemu pod opiekę - nikt tych czynności nie ma w zakresie obowiązków?
Pytanie: Proszę o precyzyjne wyjaśnienie, czy w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego w szkole ponadgimnazjalnej można zorganizować "wejście" psa policyjnego szkolonego, do znalezienia narkotyków? Czy można taka akcję przeprowadzić bez zapowiedzi, wpuszczając psa kolejno do sal lekcyjnych w celu wykrycia substancji zakazanych statutem na terenie szkoły? Niektóre szkoły takie akcje organizują, na jaką podstawę prawną można się w takiej sytuacji powołać?
Temat konfliktów w życiu dziecka pojawiał się już w cyklu Szkoła dla rodziców. Pisaliśmy między innymi o roli rozwiązywania konfliktów w wychowaniu, związanych z nimi zagrożeniach i szansach, a także o konfliktach pomiędzy dzieckiem a nauczycielem. Tym razem skupimy się na sytuacjach konfliktowych pojawiających się pomiędzy uczniami w środowisku szkolnym i roli rodziców w zapobieganiu oraz radzeniu sobie z tego typu sytuacjami. Warto zachęcić rodziców, aby przyjrzeli się uważnie, w jaki sposób reagują na konfliktowe sytuacje między dziećmi, dziećmi a nimi oraz między sobą. Co mogą i powinni zrobić rodzice, kiedy dziecko jest wyśmiewane, obrażane, wykluczane z grupy, popychane czy bite? Jak pomóc dziecku radzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach z rówieśnikami?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty