Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Archiwalny Protokół powypadkowy ucznia - kto podpisuje

Pytanie: Protokół powypadkowy ucznia podpisują: społeczny inspektor pracy i pracownik służby BHP w szkole. Kto podpisuje protokół powypadkowy ucznia, jeśli osobą odpowiedzialną za dziecko w chwili wypadku jest społeczny inspektor pracy, który jest również nauczycielem?

Archiwalny Pełnienie dyżurów podczas przerw przez nauczycieli świetlicy

Pytanie: Czy obowiązek pełnienia dyżurów podczas przerw dotyczy także nauczycieli świetlicy?

Archiwalny Obowiązki szkoły w przypadku ciąży uczennicy

Pytanie: Matka 16-letniej uczennicy III klasy gimnazjum przekazała informację o ciąży swojej córki. Ojciec dziecka jest pełnoletni. Jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze szkoły, kogo powinienem poinformować o tym fakcie?

Archiwalny Nadzorowanie uczniów przygotowujących się do zajęć

Pytanie: Jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Równo z dzwonkiem na lekcje wpuszczam uczniów do rozbieralni, przed końcem lekcji wypuszczam uczniów, aby się ubrali. Dyrektor szkoły zwraca mi uwagę, że moja lekcja nie trwa 45 minut i te czynności rozbierania i ubierania powinny odbywać się na przerwach. Czy muszę być i stać przy rozbieralniach?

Archiwalny Konsekwencje wobec nauczyciela, który zostawił uczniów podczas lekcji bez opieki

Pytanie: Jakie sankcje prawne można zastosować wobec nauczyciela, który zostawił klasę - z którą powinien prowadzić lekcję - bez opieki?

Archiwalny Co zrobić gdy zaginie dziennik lekcyjny?

Utrata dziennika lekcyjnego jest zdarzeniem, które „elektryzuje” w szkole wszystkich: dyrektora, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Odpowiedzialność za poprawne postępowanie w tej sytuacji spoczywa na dyrektorze szkoły. Przeczytaj, jak postępować kiedy zaginie (lub zostanie zniszczony) dziennik lekcyjny, co trzeba, co można, a czego nie wolno robić.

Archiwalny Jeden uczeń przewinił - wszyscy odpowiadają?

Pytanie: Nauczyciel w związku z wybrykiem jednego ucznia zostawił za karę dłużej po lekcjach całą klasę. Rodzice zinterpretowali takie postępowanie nauczyciela jako  wymierzanie "odpowiedzialność zbiorowej" i złożyli skargę, że jest to niezgodne z prawem. Czy mieli rację?

Archiwalny Odpowiedzialność za uczniów w czasie studniówki

Pytanie: Jaka jest odpowiedzialność wychowawcy klasy za uczniów w czasie studniówki organizowanej w restauracji?

Archiwalny Jak komunikować rodzicom problemy dziecka?

Lubimy i potrafimy rozmawiać o rzeczach miłych, przyjemnych, które cieszą. Podejmowanie rozmowy, która ma na celu przekazanie treści, które ranią i są przykre w odbiorze sprawia trudność. Podnosi się wtedy poziom stresu u obu stron. Dowiedz się, jak przekazać rodzicom ucznia informacje o jego problemach.

Archiwalny Szkoła dla rodziców - warsztaty umiejętności wychowawczych: Prawa i obowiązki dziecka

Wyobraź sobie, że spotykasz się z rodzicami na zebraniu w szkole i jednym z zagadnień, o których chcesz porozmawiać są prawa i obowiązki dzieci. Podajesz temat i prosisz rodziców o wypisanie dowolnych skojarzeń zarówno w obszarze praw jak i obowiązków dziecka. Jak sądzisz, co zapiszą? Co się pojawi w ich głowach i czego nie ujawnią?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty