Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Archiwalny Droga do szkoły i powrót dziecka do domu pod opieką starszego rodzeństwa

Pytanie: Czy można powierzyć opiekę nad sześciolatkiem, w czasie powrotu do domu jedenastoletniej siostrze, jeżeli rodzeństwo razem dojeżdża autobusem do szkoły?  

Archiwalny Dyżury nauczycielskie w czasie nieobjętym zajęciami szkolnymi

Do zadań nauczycieli należy sprawowanie nad uczniami nadzoru. Jednak czy nadzór dotyczy tylko obowiązkowych zajęć lekcyjnych: lekcji, wycieczek, czy wyjść np. do teatru? Jak jest uregulowana kwestia dotycząca sprawowania nadzoru w czasie przerw, czy - co budzi jeszcze więcej kontrowersji - przed i po zajęciach lekcyjnych?

Archiwalny Jak się przygotować na wypadek wystąpienia w szkole nieprzewidzianych sytuacji?

Jako dyrektor szkoły powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby w sytuacjach nieprzewidzianych lub kryzysowych zapewnić bezpieczeństwo uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom. Wypracujcie z nauczycielami konkretne procedury postępowania. Dzięki temu każdy będzie wiedział, jakie obowiązują zasady i jakie ma obowiązki!

Archiwalny Odpowiedzialność karna nauczycieli w związku z bezpieczeństwem uczniów

Wypadki zdarzają się w każdej szkole. Aby pociągnąć nauczyciela do opowiedzialności nie jest nawet konieczne wystąpienie konkrtenje szkody, ale samo narażenie uczniów na niebezpieczeństwo, np. gdy nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne w obecności uczniów bez zachowania przepisów bhp. Odpowiedzialność nie ma jednak jednego wymiaru, w zależności od konkretnego przypadku nauczyciel może ponieść odpowiedzilność cywilną, karną, służbową lub administracyjną.  

Archiwalny Sporządzenie protokołu wypadku ucznia

Pytanie: Kiedy szkoła sporządza protokół wypadku ucznia i jaka jest procedura postępowania? Uczeń został potrącony przez motocykl w czasie przechodzenia przez jezdnię. Był już po lekcjach. Wypadek miał miejsce na drodze gminnej przy posesji szkoły.

Archiwalny Odpracowanie zajęć zawieszonych z powodu zagrożenia powodzią

Pytanie: Z powodu zagrożenia powodzią, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podjąłem w porozumieniu z organem prowadzącym decyzję o zawieszeniu zajęć w szkole w dniach 18-20 maja 2010 roku. Otrzymałem informację, że muszę te dni odpracować ponieważ kwestię tę regulują zapisy zawarte w § 6. ust. 1 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Jako dyrektor szkoły podjąłem decyzję w stanie wyższej konieczności (zalane piwnice i  budynek). Zaznaczam, że wszyscy pracownicy wykonywali w tych dniach swoje obowiązki w dwójnasób: wypompowywali wodę, wynosili sprzęty, pomoce dydaktyczne itp. Osobną kwestią jest fakt, że może nie wystarczyć sobót na potencjalne odpracowanie tych dni. Podsumowując: "Mam te dni odpracować czy też nie?" Jakie są podstawy prawne decyzji?

Archiwalny Sześciolatek grozi samobójstwem - zasady postępowania

Pytanie: Sześcioletni przedszkolak w rozmowach z kolegami mówił, że jeśli jego rodzice się rozwiodą, to on popełni samobójstwo. Próbowałam skontaktować się z rodzicami dziecka, ale niestety unikają oni kontaktu z placówką. W jaki sposób interweniować, by nie dopuścić do tragedii? Jak powinnam współpracować z rodzicami, którzy unikają kontaktu z przedszkolem?

Archiwalny Procedura postępowania w przypadku agresji ucznia wobec nauczyciela i ignorowania go

Pytanie: Jaka powinna być procedura postępowania w przypadku agresji (fizycznej i psychicznej) ucznia szkoły podstawowej w stosunku do nauczycieli? Jak postępować gdy uczeń ignoruje nauczyciela?

Archiwalny Opłaty wnoszone przez rodziców za posiłki w stołówce ośrodka

Pytanie: Jesteśmy ośrodkiem szkolno-wychowawczym, jednostką nadrzędną jest starostwo powiatowe. W naszej jednostce mamy internat oraz stołówkę w której przygotowywane są posiłki dla wychowanków. Za te posiłki powinni płacić rodzice zgodnie z obowiązującą w naszej placówce stawką żywieniową (8zł/dzień). Rodzice nagminnie uchylają się od opłat, rosną wobec tego zaległości. Wpłacane kwoty za wyżywienie są dochodami naszego ośrodka, które przekazujemy jednostce nadrzędnej w całości. Jak prawidłowo postąpić w przypadku opisanym powyżej, tzn. jak prawnie wyegzekwować należności od rodziców?

Archiwalny Wybór wychowawcy klasy - podział kompetencji między rodziców a dyrektora szkoły

Pytanie: Jestem rodzicem dziecka uczęszczającego do kl. 0 pewnej szkoły podstawowej. W styczniu br. wszyscy rodzice tej klasy zwrócili się z prośbą do dyrektora o pozostawienie wychowawcy na następny etap edukacji w kl. I-III i o spotkanie z dyrektorem w celu przedyskutowania tej sprawy. Dyrektor jednak nie dał nam odpowiedzi ani odmownej, ani akceptującej naszą prośbę. Nie ma formalnych przeszkód, by ten nauczyciel nie mógł być nadal wychowawcą. Czy dyrektor ma prawo odmówić rodzicom takiej prośby i na jakiej podstawie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty