Pytanie: Co mam zrobić, gdy dzieci w moim gimnazjum zaczęły uprawiać seks? Przyłapałam ucznia i uczennicę na stosunku seksualnym w męskiej toalecie podczas zajęć. Czy w takiej sytuacji powinnam zgłosić to do kuratorium, na policje?
Nikt formalnie nie przygotowuje rodziców do roli, jaką przyszło im pełnić − nikt nie uczy, jak być dobrymi rodzicami. Zazwyczaj powielane są wzorce, które obowiązywały w domu rodzinnym. Niestety, nie zawsze warto do nich wracać. Czasem rodzice wspierają się uczestnictwem w warsztatach czy lekturą dostępnych na rynku poradników. Nauczyciel wychowawca może odegrać ważną rolę w budowaniu relacji rodzice - dziecko. Rozpoczynamy cykl Szkoła dla rodziców, który ma dać wychowawcy narzędzie do uświadomienia rodzicom błędów, jakie popełniają w relacjach z dziećmi i wskazać proste rozwiązania dla ich poprawieni
Jednym z podstawowych warunków sukcesu edukacyjnego nauczyciela jest zbudowanie dobrych kontaktów z rodzicami uczniów. Niestety, zdarza się, że to rodzice/prawni opiekunowie nie są zainteresowani poprawnymi relacjami ze szkołą, mają często postawę roszczeniową, a nawet agresywną. Rozmowa z takimi rodzicami nie należy do łatwych. Przedstawiamy zestaw wskazówek pomagających nauczycielowi radzić sobie w sytuacjach konfliktowych.
Pytanie: Czy można powierzyć opiekę nad sześciolatkiem, w czasie powrotu do domu jedenastoletniej siostrze, jeżeli rodzeństwo razem dojeżdża autobusem do szkoły?
Do zadań nauczycieli należy sprawowanie nad uczniami nadzoru. Jednak czy nadzór dotyczy tylko obowiązkowych zajęć lekcyjnych: lekcji, wycieczek, czy wyjść np. do teatru? Jak jest uregulowana kwestia dotycząca sprawowania nadzoru w czasie przerw, czy - co budzi jeszcze więcej kontrowersji - przed i po zajęciach lekcyjnych?
Jako dyrektor szkoły powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby w sytuacjach nieprzewidzianych lub kryzysowych zapewnić bezpieczeństwo uczniom, nauczycielom i pozostałym pracownikom. Wypracujcie z nauczycielami konkretne procedury postępowania. Dzięki temu każdy będzie wiedział, jakie obowiązują zasady i jakie ma obowiązki!
Wypadki zdarzają się w każdej szkole. Aby pociągnąć nauczyciela do opowiedzialności nie jest nawet konieczne wystąpienie konkrtenje szkody, ale samo narażenie uczniów na niebezpieczeństwo, np. gdy nauczyciel wykonuje doświadczenie chemiczne w obecności uczniów bez zachowania przepisów bhp. Odpowiedzialność nie ma jednak jednego wymiaru, w zależności od konkretnego przypadku nauczyciel może ponieść odpowiedzilność cywilną, karną, służbową lub administracyjną.
Pytanie: Kiedy szkoła sporządza protokół wypadku ucznia i jaka jest procedura postępowania? Uczeń został potrącony przez motocykl w czasie przechodzenia przez jezdnię. Był już po lekcjach. Wypadek miał miejsce na drodze gminnej przy posesji szkoły.
Pytanie: Z powodu zagrożenia powodzią, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podjąłem w porozumieniu z organem prowadzącym decyzję o zawieszeniu zajęć w szkole w dniach 18-20 maja 2010 roku. Otrzymałem informację, że muszę te dni odpracować ponieważ kwestię tę regulują zapisy zawarte w § 6. ust. 1 rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Jako dyrektor szkoły podjąłem decyzję w stanie wyższej konieczności (zalane piwnice i budynek). Zaznaczam, że wszyscy pracownicy wykonywali w tych dniach swoje obowiązki w dwójnasób: wypompowywali wodę, wynosili sprzęty, pomoce dydaktyczne itp. Osobną kwestią jest fakt, że może nie wystarczyć sobót na potencjalne odpracowanie tych dni. Podsumowując: "Mam te dni odpracować czy też nie?" Jakie są podstawy prawne decyzji?
Pytanie: Sześcioletni przedszkolak w rozmowach z kolegami mówił, że jeśli jego rodzice się rozwiodą, to on popełni samobójstwo. Próbowałam skontaktować się z rodzicami dziecka, ale niestety unikają oni kontaktu z placówką. W jaki sposób interweniować, by nie dopuścić do tragedii? Jak powinnam współpracować z rodzicami, którzy unikają kontaktu z przedszkolem?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty