Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Postępowanie w trudnych sytuacjach

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów związane z procedurami szkolnymi dotyczącymi trudnych i niecodziennych sytuacji, jakie mogą wystąpić w szkole. Dowiedz się jak postąpić np. gdy znajdziesz narkotyki w szkole, do szkoły przyjdzie pijany uczeń, dostaniesz telefon z informacją o podłożeniu bomby w szkole, czy zgłaszane zostają kradzieże i bójki uczniów. Dowiedz się również, w jakim terminie sporządzić protokół powypadkowy. Wszystkie porady na temat trudnych sytuacji w szkole w jednym miejscu.

Archiwalny Mecze piłki nożnej podczas długiej przerwy

Pytanie: Jeden z nauczycieli WF-u w ramach realizacji autorskiego projektu prowadzi codziennie na dużej przerwie mecze piłki nożnej, tygodniowo ok. 45 min. Czy można mu ten czas wliczyć do dyżuru?

Archiwalny Wykonywanie prac porządkowych podczas zajęć WF-u

Pytanie: Podczas lekcji WF-u na podwórku niećwiczący uczniowie wykonują prace porządkowe wokół szkoły: grabią liście, zbierają śmieci, zamiatają chodniki. Czy jest to zgodne z prawem? 

Archiwalny Zwolnienie nauczyciela z dyżurów - czy jest możliwe i na jakich warunkach?

Pytanie: Na jakiej podstawie nauczyciel może być zwolniony z dyżurów na przerwach pomiędzy lekcjami?

Archiwalny Pomówienie - prawa dyrektora i procedura postępowania w takim wypadku

Pytanie: Co może zrobić dyrektor, jeżeli pod jego adresem padają pomówienia ze strony nauczyciela?

Archiwalny Ograniczenie praw rodzicielskich a współpraca rodziców ze szkołą

Pytanie: Ojciec jednego z uczniów przyszedł odebrać go ze szkoły. Wiem, że rodzice ucznia są rozwiedzeni i to matka zapisała dziecko do szkoły. Ojciec nigdy wcześniej ani nie odbierał syna ze szkoły, ani nie uczestniczył w zebraniach rodziców. Matka ucznia telefonicznie oświadczyła, że ojciec dziecka ma przyznane widzenia tylko w weekendy i nie ma prawa do odbierania dziecka ze szkoły. Czy w tej sytuacji mogę przekazać opiekę nad uczniem ojcu dziecka?

Archiwalny Czy udzielić rodzicowi informacji o przyczynach wizyt ucznia u pedagoga?

Pytanie: Ojciec zwrócił się do szkoły z pisemną prośbą o wydanie zaświadczenia zawierającego terminy spotkań jego córki z pedagogiem szkolnym w konkretnych latach. Poprosił również o podanie z jakich powodów córka zgłaszała się do pedagoga. Twierdzi, że aby uzyskać możliwość częstszych kontaktów z dzieckiem musi przedstawić takie zaświadczenia w sądzie. Ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, a dziecko od września jest uczniem innej szkoły. Uczeń przychodził do pedagoga z powodu problemów emocjonalnych związanych z wizytami u ojca. Czy dyrektor powinien wydać takie zaświadczenie?

Archiwalny Postępowanie w sytuacji, gdy uczeń obraził nauczycielkę

Pytanie: Uczeń obraził nauczycielkę podczas lekcji.W obecności klasy skierował pod jej adresem wulgarne, obraźliwe epitety. Nauczycielka nikomu nie zgłosiła problemu. Kogo powinnam poinformować i jakie dalsze kroki podjąć, aby postąpić zgodnie z prawem i jednocześnie pomóc nauczycielce?

Archiwalny Zapisy statutu szkoły dotyczące przerw międzylekcyjnych

Pytanie: Czy nauczyciele mają prawo zatrzymywać uczniów podczas przerw w klasach, nawet jeśli jest to zgodne ze Statutem szkoły? W szkole, do której uczęszcza mój syn uczniowie wypuszczani są z klas 2 minuty przed dzwonkiem  na lekcje. Jest to czas na przejście z klasy do klasy. Jeśli uczniowie chcą wyjść z sali podczas przerwy muszą pytać nauczyciela, w przeciwnym razie dostają uwagi.

Archiwalny Regulamin dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych

Pytanie: Nauczyciel dyżurujący podczas przerwy na korytarzu zauważył, że na boisku szkolnym zebrała się grupka uczniów. Podejrzewał, że na boisko szkolne przyszedł diler narkotyków. Czy nauczyciel powinien zejść z dyżuru i natychmiast uruchomić procedury, czy zapewnić w tym czasie opiekę pozostałym uczniom?

Archiwalny Obowiązki dyrektora w zakresie rozwiązywania konfliktów

Pytanie: Małżeństwo nauczycieli w mojej szkole jest w trakcie rozwodu. Niestety konflikt ten przenoszą do szkoły, bo w ogóle się do siebie nie odzywają. Obawiam się, że to może wpłynąć na atmosferę w pracy. Co mogę zrobić, żeby ich osobiste problemy nie zakłóciły zarówno atmosfery, jak i jakości świadczonej pracy? Czy mam prawo interweniować?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty