Pytanie: Jaka powinna być procedura postępowania w przypadku agresji (fizycznej i psychicznej) ucznia szkoły podstawowej w stosunku do nauczycieli? Jak postępować gdy uczeń ignoruje nauczyciela?
Pytanie: Jesteśmy ośrodkiem szkolno-wychowawczym, jednostką nadrzędną jest starostwo powiatowe. W naszej jednostce mamy internat oraz stołówkę w której przygotowywane są posiłki dla wychowanków. Za te posiłki powinni płacić rodzice zgodnie z obowiązującą w naszej placówce stawką żywieniową (8zł/dzień). Rodzice nagminnie uchylają się od opłat, rosną wobec tego zaległości. Wpłacane kwoty za wyżywienie są dochodami naszego ośrodka, które przekazujemy jednostce nadrzędnej w całości. Jak prawidłowo postąpić w przypadku opisanym powyżej, tzn. jak prawnie wyegzekwować należności od rodziców?
Pytanie: Jestem rodzicem dziecka uczęszczającego do kl. 0 pewnej szkoły podstawowej. W styczniu br. wszyscy rodzice tej klasy zwrócili się z prośbą do dyrektora o pozostawienie wychowawcy na następny etap edukacji w kl. I-III i o spotkanie z dyrektorem w celu przedyskutowania tej sprawy. Dyrektor jednak nie dał nam odpowiedzi ani odmownej, ani akceptującej naszą prośbę. Nie ma formalnych przeszkód, by ten nauczyciel nie mógł być nadal wychowawcą. Czy dyrektor ma prawo odmówić rodzicom takiej prośby i na jakiej podstawie?
Pytanie: Mam ucznia, który notorycznie przeszkadza w prowadzeniu lekcji, nie reaguje na polecenia nauczyciela. Osiąga bardzo słabe wyniki w nauce. Matka dziecka nie kontaktuje się ze szkołą, nie odpowiada na wezwania pisemne wychowawcy. Nie przychodzi też na zebrania. Czy istnieje jakaś prawna możliwość zmuszenia rodzica do stawienia się w szkole?
Pytanie: Na jakiej podstawie można rozwiązać umowę o nauczanie z rodzicami? Rodzice w rażący sposób naruszają punkt statutu szkoły mówiący o tym, że należy dbać o dobre imię szkoły. Czy jest to wystarczający powód?
Pytanie: Nauczycielka otrzymała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, że uznano stopień niepełnosprawności jako umiarkowany. We wskazaniach dotyczących zatrudnienia napisano "praca w warunkach pracy chronionej". Czy z tego zapisu wynika ,że nauczycielka nie ma obowiązku pełnienia dyżurów podczas przerw między lekcjami?
Pytanie: Mam pytanie dotyczące dyżurów nauczycielskich. Dyrektor w grafiku kazał mi dyżurować pięć przerw pod rząd, ale problemem jest to, że zajęcia mam na II piętrze, a te dyżury w piwnicy. Nie jestem w stanie być na dyżurze na czas. Prosiłam, aby zamienił mi choć część na I piętro, ale bez skutku. Czy te reguły są sprecyzowane jakoś w świetle prawa? Chodzi mi jedynie o to, że nie jestem w stanie rzetelnie wypełniać tego obowiązku.
Pytanie: Czy dyrektor szkoły może zakazać nauczycielowi podczas dyżuru rozmowy z innym nauczycielem?
Pytanie: Czy podczas lekcji dziewczęta mogą mieć na sobie puder dla zamaskowania jakichkolwiek problemów z cerą, na przykład trądziku?
Pytanie: Miesiąc temu dyscyplinarnie przeniesiono ucznia klasy VI do innej szkoły. Bezpośrednio po tym wydarzeniu nastąpiły przejawy fizycznej agresji u innego ucznia z tej samej klasy wobec jednej z uczennic. Fizyczna przemoc ma miejsce niemal codziennie, najczęściej w szatni, pomiędzy szafkami lub na korytarzu. Dziewczynka jest nieśmiała i dopiero niedawno zaczęła o tym mówić rodzicom i wychowawczyni. Po rozmowie wychowawczyni z agresywnym uczniem, tego samego dnia po południu, znowu dopuścił się fizycznej agresji wobec tej samej uczennicy. Jakie kolejne kroki powinny zostać podjęte, aby ochronić dziecko przed doświadczaniem fizycznej przemocy?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty