Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocenianie uczniów

Ocenianie uczniów to bardzo ważny element kształcenia i wychowania. W tym miejscu dowiesz się: jak prawidłowo klasyfikować ucznia, na jakich warunkach uczeń może powtarzać klasę, jak nieobecności wpływają na ocenę. Znajdziesz tu porady dotyczące ocen z zajęć i zachowania, zasady klasyfikacji i promocji uczniów. Przeczytaj i dowiedz się, jakimi zasadami trzeba się kierować wystawiając oceny!

Brak pracy domowej – czy można stawiać minusy za zachowanie

Pytanie: Czy zgodna z prawem jest praktyka wstawiania uczniom punktów minusowych z zachowania za trzykrotny brak pracy domowej?

Niskie wyniki egzaminu ósmoklasisty – czy niezbędny program naprawczy

Pytanie: Czy po uzyskaniu niskich wyników przez uczniów na egzaminie ósmoklasisty, szkoła ma obowiązek napisania programu naprawczego? Czy stworzenie tego dokumentu zleca dopiero organ nadzorujący placówkę?

Wzorowa ocena zachowania – jakie kryteria w statucie szkoły

Pytanie: Czy statucie szkoły może zostać zawarta informacja, że uczeń, aby uzyskać ocenę wzorową z zachowania, nie może mieć ani jednej uwagi w dzienniku elektronicznym? Rada rodziców podważa ten punkt.

Jak dostosowywać wymagania edukacyjne do możliwości uczniów z orzeczeniem

Jak dostosowywać wymagania edukacyjne do możliwości uczniów z orzeczeniem

System oceniania i wymagania na poszczególne oceny powinny dotyczyć wszystkich uczniów w takim samym zakresie. Natomiast dla uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego należy tak dostosować formy i metody pracy, aby ich zastosowanie wyrównywało szanse edukacyjne tych uczniów. Dzięki temu będą osiągać wyniki pozwalające uzyskiwać oceny adekwatnie do ich wiedzy i umiejętności.

Czy można wprowadzić zmiany w systemie oceniania zachowania na poziomie jednej klasy

Pytanie: Chciałbym dokonać zmiany systemu oceniania zachowania, ale tylko na poziomie jednej klasy, by sprawdzić, czy zmiana będzie modyfikowała zachowania ucznia. Jak przeprowadzić taką zmianę zgodnie z prawem oświatowym?

Czy dla ucznia w OREW szkoła podejmuje odrębną uchwałę o klasyfikacji

Pytanie: Uczeń specjalnej szkoły podstawowej z niepełnosprawnością sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, niedosłuch, niepełnosprawność ruchowa) realizuje obowiązek szkolny poza szkołą - w placówce OREW. Szkoła otrzymuje informacje o postępach i ocenę opisową ucznia realizującego podstawę programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Czy rada pedagogiczna na koniec każdego półrocza powinna przyjmować uchwałę klasyfikacyjną – odrębną dla tego ucznia?

Nieklasyfikowanie ucznia w przypadku niskiej frekwencji

Pytanie: Czy uczeń pomimo wymaganej liczby ocen (większość 1), ale z niską frekwencją roczną (poniżej 50%) może być nieklasyfikowany? Czy frekwencja ucznia jest rozstrzygająca, by ocenić czy ten uczeń może nie być klasyfikowany?

Zmiana zasad oceniania zachowania – jak wprowadzić

Pytanie: Chcemy zmienić zasady oceniania zachowania (zrezygnować z punktowych zasad oceniania)? Czy musimy zasięgnąć opinii rady rodziców, czy jest to wyłącznie decyzja rady pedagogicznej? Jakie kroki należy podjąć w sytuacji zmiany zasad oceniania i w jakich terminach należy tego dokonać?

Czy potrzebny jest wniosek rodziców o egzamin poprawkowy

Pytanie: Czy dyrektor może zorganizować egzamin poprawkowy dla ucznia klasy 4, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeśli rodzice zawnioskowali o taki egzamin dopiero w lipcu?

Czy jest możliwa zmiana terminu egzaminu poprawkowego

Czy jest możliwa zmiana terminu egzaminu poprawkowego

Uczeń ma wyznaczony termin egzaminu poprawkowego w ostatnim tygodniu ferii. Czy jest możliwość przesunięcia tego terminu na wrzesień np. z powodu wyjazdu? Tak, ponieważ na takie działanie pozwala art. 44m ust. 3 ustawy o systemie oświaty.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty