Od początku kwietnia obowiązują przepisy dotyczące niezadawania prac domowych uczniom szkół podstawowych. Co to oznacza w praktyce? Czy należy wprowadzić nowe zapisy do statutu szkoły? Czy regulacje te obowiązują również w szkołach niepublicznych? Wyjaśniamy wątpliwości dyrektorów i nauczycieli związanych z likwidacją prac domowych.
Pytanie: Czy uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego muszą przystępować do testów (w związku z programem Sportowe talenty), a rodzice muszą przekazać dane dot. wzrostu i wagi dziecka? Czy rodzic może odmówić udziału ucznia w testach sprawnościowych? Jeżeli tak, to co należy wpisać w systemie informatycznym?
Pytanie: Uczeń jest pełnoletni. Zwrócił się z prośbą, aby dyrektor szkoły uniemożliwił dostęp jego rodziców do dziennika elektronicznego. Wiemy, że rodzice mają prawo wglądu do ocen dziecka, nawet jak jest pełnoletni, ale w dzienniku są też inne informacje. Czy dyrektor może przychylić się do prośby ucznia?
Stosowanie średniej ważonej nie jest zgodne z przepisami prawa oświatowego. Nie uwzględnia ona specjalnych potrzeb uczniów wynikających np. z posiadanych przez nich orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii. Sprawdzamy, dlaczego jeszcze nie warto w ocenianiu uczniów stosować średniej ważonej.
Pytanie: Czy jeżeli w wewnątrzszkolnych zasadach oceniania nie ma zapisu dotyczącego tzw. oceniania ważonego, to nauczyciel w przedmiotowych zasadach oceniania może zapisać, że na jego przedmiocie będą stosowane oceny ważone?
Pytanie: Chcemy dopisać w systemie oceniania zachowania, że nauczyciel może nie zabrać ucznia na zawody, konkurs, wycieczkę klasową lub szkolną, jeśli jego zachowanie w ostatnim czasie lub całym półroczu było karygodne: każdorazowo o udziale ucznia w wyżej wymienionych aktywnościach decyduje nauczyciel organizujący daną formę lub dyrektor. Czy te zapisy są zgodne z prawami dziecka?
Pytanie: Kara nagany dla ucznia jest zapisana w statucie szkoły. Czy może być to odsunięcie od udziału w wycieczce szkolnej, dyskotece czy innej imprezie organizowanej w szkole?
Pytanie: Czy statut szkoły niepublicznej powinien zawierać szczegółowe wymagania edukacyjne, wymagania edukacyjne na poszczególne oceny oraz przeliczenie punktów z prac pisemnych na oceny wg skali ocen?
Pytanie: Czy należy oceniać zajęcia z innowacji pedagogicznej? Godziny przyznane przez organ prowadzący (innowacja rozwija zainteresowania uczniów).
Zmiana zasad oceniania wewnątrzszkolnego określonych w statucie szkoły powinna nastąpić przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w którym zaczną obowiązywać. Jedyną okolicznością, w której możliwa byłaby nowelizacja statutu szkoły przed zakończeniem danego roku szkolnego, jest konieczność dostosowania go do zmian prawnych dotyczących oświaty.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty