Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole to bardzo ważny element kształcenia. Ważne jest również, żeby być na bieżąco z przepisami, które zmieniają zakres pomocy. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze porady i artykuły dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Uzyskasz odpowiedzi na pytania, jak zwalniać uczniów z orzeczeniem z zajęć, jak zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w Twojej szkole, jak zmieniają się przepisy i na co dyrektor musi zwrócić uwagę w przypadku kształcenia ucznia z orzeczeniem.

Czy trzeba realizować wszystkie zalecenia z orzeczenia, czy można przenieść na kolejny rok

Pytanie: Czy niektóre zalecenia zawarte w orzeczeniu mogą być realizowane nie w bieżącym roku szkolnym, ale kolejnych latach nauki?

Wydłużenie okresu nauki, gdy uczeń miał już przedłużony etap o 2 lata

Pytanie: Czy jest możliwość prawna przedłużenia nauki w szkole ogólnodostępnej ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i ze sprzężeniami? Na wniosek rodziców uczeń miał wydłużony II etap edukacyjny o 2 lata. Na etapie przedszkolnym i I etapie edukacyjnym rodzice nie wnioskowali o wydłużenie nauki w przedszkolu i szkole. W tym roku szkolnym zwrócili się z zapytaniem, czy ze względu na pandemię covid 19 można byłoby przedłużyć uczniowi naukę o kolejny rok bez konieczności zmiany szkoły na szkołę specjalną?

Nasilone zachowania agresywne ucznia – czy nauczyciel może odmówić pracy

Pytanie: Jakie środki eliminujące zagrożenie zdrowia pracowników ze strony niepełnosprawnego intelektualnie ucznia w przypadku nasilonych zachowań agresywnych musi podjąć dyrektor, by nauczyciele mogli realizować zadania? Co zrobić w sytuacji, gdy nauczyciel odmawia pracy z danym uczniem, bo się go boi?

Obowiązkowa ocena z techniki – gdy uczeń nie uczęszcza na zajęcia z drugiego języka

Pytanie: Czy uczeń (kl. VII) posiadający orzeczenie w stopniu lekkim, który nie uczęszcza na zajęcia z drugiego języka nowożytnego tylko na zajęcia z techniki, powinien mieć ocenę semestralną z techniki?

Uczeń z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – jaki dziennik prowadzić

Pytanie: Uczeń kl. IV uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. W jakim dzienniku mają być zapisywane jego tematy? Prowadzimy e-dziennik – czy więc założyć dziennik zajęć dodatkowych?

Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w domu ucznia – czy możliwe w czasie nauki zdalnej

Pytanie: Uczeń posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej można prowadzić indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w jego domu?

Czy rodzic może zrezygnować z nauczyciela wspomagającego proces edukacji

Pytanie: Rodzice dziecka chcą zrezygnować z nauczyciela wspomagającego proces edukacji. Czy w świetle przepisów jest to możliwe?

Czy można odmówić realizacji nauczania indywidualnego w czasie nauki zdalnej

Pytanie: Czy w zawiązku z ograniczeniem pracy szkół z powodu COVID organ prowadzący może odmówić przyznania godzin nauczania indywidualnego rodzicowi ucznia niepełnoletniego/pełnoletniemu uczniowi, który posiada orzeczenie poradni ze wskazaniem do nauczania indywidualnego? Organ prowadzący uważa, że przy zdalnym kształceniu nie ma sensu wydatkowania środków na takie kształcenie. Bardzo proszę o podstawę prawną.

Czy uczeń bez orzeczenia może mieć wydłużony etap edukacyjny

Pytanie: Czy można wydłużyć uczniowi bez orzeczenia pierwszy etap edukacji? Dziecko już drugi rok korzysta z zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.

Ile może być dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w klasie ogólnodostępnej

Pytanie: Czy liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego jest zależna od "wskazań" do orzeczenia? Czy nauczyciel współorganizujący w takiej sytuacji zajmuje się wszystkimi uczniami, którzy posiadają orzeczenie w danej klasie?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty