Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole to bardzo ważny element kształcenia. Ważne jest również, żeby być na bieżąco z przepisami, które zmieniają zakres pomocy. W tym miejscu znajdziesz najważniejsze porady i artykuły dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole. Uzyskasz odpowiedzi na pytania, jak zwalniać uczniów z orzeczeniem z zajęć, jak zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w Twojej szkole, jak zmieniają się przepisy i na co dyrektor musi zwrócić uwagę w przypadku kształcenia ucznia z orzeczeniem.

Opinia rady pedagogicznej dotycząca wniosku do poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Rada pedagogiczna opiniuje wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej o zdiagnozowanie przyczyn trudności w nauce u uczniów, którzy nie posiadają wcześniej wydanej opinii. Na jaki przepis należy się powołać?

Korzystanie ze szkolnego laptopa w domu przez ucznia z orzeczeniem

Pytanie: W szkole jest uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, dla tego ucznia został zakupiony laptop jako pomoc dydaktyczna. Na jakiej zasadzie i czy w ogóle uczeń może szkolny laptop zabierać do domu?

Decyzja dyrektora w sprawie organizacji nauczania indywidualnego

Pytanie: Czy dyrektor szkoły wydaje decyzję w sprawie nauczania indywidualnego, czy wystarczające jest pismo od dyrektora szkoły o organizacji nauczania indywidualnego na podstawie orzeczenia?

Przedłużenie etapu edukacyjnego ucznia z orzeczeniem

Pytanie: Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie musi być każdego roku promowany do klasy programowo wyższej. Czy ten zapis jest jednoznaczny z przedłużeniem etapu edukacyjnego? Czy też oprócz przedłużenia etapu edukacyjnego, można nie promować ucznia do klasy programowo wyższej?

Ważność orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: Uczeń przedstawił opinię z poradni, w której stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe. Opinia ta została wydana 3 lata temu. Czy jest nadal ważna?

Organizacja zajęć nauczania indywidualnego - zadanie dyrektora

Pytanie: Czy dyrektor szkoły powinien zorganizować zajęcia z informatyki, edukacji dla bezpieczeństwa i zajęć artystycznych dla ucznia gimnazjum korzystającego z nauczania indywidualnego? Rodzice naciskają, by uczeń z tych przedmiotów zdał na koniec roku egzamin klasyfikacyjny. Chcą też, by miał w związku z egzaminem po 2 lekcje języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Stwierdzili również, że nie ma warunków, by u nich w domu organizować wychowanie fizyczne. Czy w związku z tym można tego ucznia zwolnić z wychowania fizycznego?

Promowanie ucznia z upośledzeniem, który miał już wydłużony etap edukacyjny

Pytanie: Czy ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym uczęszczającego do III klasy gimnazjum specjalnego, który miał już przedłużony okres nauki, można nie promować i może nie ukończyć on w tym roku gimnazjum?

Uczeń liceum z wydłużonym etapem edukacyjnym - realizacja nowej podstawy programowej

Pytanie: Czy uczeń liceum ogólnokształcącego, któremu został wydłużony etap edukacyjny (zaczynał naukę według starej podstawy w 2012)  po przejściu do nowej klasy musi realizować wszystkie przedmioty według nowej podstawy? Wydłużenie etapu umożliwiało zaliczenie niektórych przedmiotów z  klasą programowo wyższą. Czy uczeń ten ma obowiązek  przystąpienia do matury z przedmiotu rozszerzonego?

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego na wniosek rodziców upośledzonego ucznia

Pytanie: Rodzice uczennicy klasy IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim wystosowali do dyrekcji pismo z żądaniem bezzwłocznego zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Zdaniem nauczycieli uczennica nie wymaga nauczyciela wspomagającego Jaką decyzję i na jakiej podstawie powinien podjąć dyrektor szkoły?

Możliwość niepromowania ucznia niepełnosprawnego do klasy programowo wyższej - kto decyduje

Pytanie: Czy można pozostawić w tej samej klasie ucznia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze stopniem umiarkowanym?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty