Pytanie: W książce do matematyki, której używa nauczycielka napisano na nią dwa obraźliwe słowa: jedno po polsku i to samo słowo po angielsku. Zorganizowaliśmy apel, na którym wezwaliśmy sprawcę lub sprawców do przyznania się, inaczej karę poniesie cała szkoła (nie będzie zaplanowanej dyskoteki), wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach rozmowy na ten temat. Planujemy spotkanie z policjantem. Co szkoła i dyrektor mogę jeszcze zrobić? Czy wolno nam przepytywać uczniów lub samodzielnie sprawdzać pogłoski, które do nas docierają? Czy nauczycielka powinna to zgłosić na policję (jest to pierwsze zdarzenie tego typu w naszej szkole)??
Mogą zawładnąć człowiekiem, wyłączyć zanim jeszcze pomyśli, dlaczego. Emocje − stały składnik ludzkiej natury. Człowiek inteligentny emocjonalnie potrafi rozpoznać swoje uczucia, produktywnie kierować nimi i wyrażać je. Miejscem, w którym dziecko przede wszystkim zdobywa kompetencje składające się na inteligencję emocjonalną jest dom rodzinny. Warto przedstawić rodzicom uczniów, czym jest inteligencja emocjonalna i dlaczego warto ją doskonalić.
Pytanie: W szkole jest wyznaczony grafik dyżurów na przerwach. Czy nauczyciele sami mogą zamienić się dyżurami na przerwie?
Pytanie: Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakazuje zgłaszanie do prokuratury podejrzenia przemocy w rodzinie. Czy dyrektor placówki, który dokonał takiego zgłoszenia, powinien powiadomić o tym fakcie rodziców dziecka - ofiary, jeśli istnieje podejrzenie, że to oni są sprawcami?
Pytanie: Organ prowadzący zabrał etat świetlicy szkolnej i polecił zatrudnienie przez gminny klub kultury osoby, nie nauczyciela (np. opiekuna z przewozów szkolnych lub byłą sprzątaczkę, ewentualnie osobę z przygotowaniem pedagogicznym lub po studium pedagogicznym), której powierzy się opiekę nad dziećmi dojeżdżającymi w ramach świetlicy szkolnej. Czy to jest zgodne z prawem? Jak w tej sytuacji mogę odpowiadać za bezpieczeństwo uczniów? Jak prowadzić nadzór nad pracownikiem?
Pytanie: Na lekcji WF uczeń zasłabł i po długiej reanimacji zmarł, ale już w szpitalu. W momencie zdarzenia nauczycielka WF wyszła do pokoju nauczycielskiego po dziennik lekcyjny i nie było jej około 10 min. Na skutek tego przykrego zdarzenia spodziewamy się kontroli z kuratorium. Co może być kontrolowane?
Jak daleko rodzice mogą posunąć się w ingerencji w pracę szkoły? Czy w ten sposób współpracują, czy uniemożliwiają pracę nauczycielom? Takie pytania stawia sobie wielu wychowawców, a nawet dyrektorów szkół. Zobacz, jak rozwiązać kwestie związane z uczestniczeniem rodziców w pracy szkoły.
Pytanie: W jaki sposób należy skonstruować i co powinien zawierać plan zarządzania kryzysem w szkole podstawowej i gimnazjum w ramach kontroli zarządczej?
Pytanie: Uczeń leczony jest od kilku lat psychiatrycznie z powodu nieprawidłowego rozwoju osobowości. Czy po incydencie w szkole, kiedy groził kolegom nożem, może uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z klasą, której uczniowie obawiają się o swoje bezpieczeństwo? Lekarz psychiatra stwierdził, że z punktu widzenia medycznego uczeń jest zdrowy.
Pytanie: Czy nauczyciel może mieć w sali lekcyjnej ekspres do kawy? Czy jest jakiś konkretny przepis BHP, który to reguluje?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty