Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Nadzór pedagogiczny

Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły obejmuje wiele sfer jej działalności. Dlatego trzeba uważać na przepisy, które szybko się zmieniają. W tym miejscu znajdziesz aktualne porady ekspertów, jak opracować plan nadzoru pedagogicznego, przeprowadzić ewaluację wewnętrzną i przygotować się do ewaluacji zewnętrznej. Zobacz, jakie masz obowiązki po zmianie rozporządzenia o nadzorze pedagogicznym, jakie opracowujesz dokumenty, jak prowadzić obserwację!

Archiwalny Postępowanie w przypadku odmowy podpisania przez nauczyciela arkusza pohospitacyjnego

Pytanie: W jaki sposób postąpić z nauczycielem, który odmawia podpisania arkusza pohospitacyjnego i odnosi się lekceważąco do dyrektora? W arkuszu zawarto poważne uwagi do przeprowadzonej lekcji.

Archiwalny Przykładowe sprawozdanie z nadzoru na koniec roku szkolnego

Co roku przygotowujesz sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego. Masz na to czas tylko do 31 sierpnia! Zaprezentowany tekst stanowi jedynie jego propozycję. Wybór formy i układ treści zależy od Ciebie. Przygotowując swoje wystąpienie możesz zaplanować w podsumowaniu odwołanie się do koncepcji pracy szkoły pokazując, że działania podejmowane w mijającym roku były z nią zgodne.  

Archiwalny Raport ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego - ile razy do roku

Pytanie: Czy w świetle obowiązujących przepisów dyrektor ma obowiązek raz, czy dwa razy w roku  składać raport ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego? Czy mam obowiązek po semestrze składać sprawozdanie z nadzoru, czy wystarczy jak zrobię to raz, po zakończeniu roku szkolnego?  

Archiwalny Zasady opracowania sprawozdania z nadzoru pedagogicznego na koniec roku

Rozporządzenie o nadzorze pedagogicznym zobowiązuje dyrektora do przedstawienia radzie pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego a ustawa o systemie oświaty - ogólnych wniosków wynikających ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności szkoły. Możesz to zrobić jednocześnie na koniec roku szkolnego. Uczyń sprawozdanie narzędziem doskonalenia pracy szkoły i rozwoju zespołu nauczycieli, którym kierujesz. Pamiętaj, że jesteś główną siłą napędową tego zespołu!

Dwie osoby ustalaja jakiś termin w kalendarzu

Archiwalny Od 1 września zaczną obowiązywać nowe wymagania wobec szkół

Nowe regulacje dotyczące wymagań wobec placówek wytyczają kierunek ich działania i stanowią obok podstawy programowej drugi ważny dokument programowy. Zmiany wprowadzone nowym rozporządzeniem w stosunku do poprzedniego brzmienia są niewielkie. Jednak pojawiło się w nich kilka modyfikacji, które muszą wziąć pod uwagę dyrektorzy placówek już w roku szkolnym 2015/2016.

Archiwalny Wymagania dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

Pytanie: Czy wymagania dla przedszkoli zawarte w nowym nadzorze są takie same dla oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej?

Archiwalny Plan nadzoru pedagogicznego 2014/2015

Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły z roku na rok staje się coraz bardziej elastyczny. Ewaluacja wewnętrzna dotyczy już tylko istotnych zagadnień w działalności danej szkoły. Największym wyzwaniem dyrektora szkoły jest zatem prawidłowe zdiagnozowanie obszarów, które należy objąć badaniem oraz ustalenie celu ich ewaluacji.  Do 15 września dyrektor szkoły musi przedstawić swój plan nadzoru, tj. taki, który odpowiada faktycznym potrzebom szkoły. Sprawdź, jak to zrobić!

Archiwalny Sprawozdanie dyrektora z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2013/2014

W kończącym się roku szkolnym nadzór pedagogiczny był sprawowany według zmienionych przepisów rozporządzenia o nadzorze, które uelastyczniły proces nadzoru, tak by uwaga dyrektora skupiała się na tych zagadnieniach, które są istotne w danej placówce. Po zakończonych zajęciach dydaktycznych, czas zebrać wnioski z nadzoru pedagogicznego, by zaprezentować je na sierpniowej radzie pedagogicznej. Nie ma jednego wzoru sprawozdania, ale warto skorzystać z przykładu tego dokumentu oraz wskazówek, na co zwrócić uwagę sporządzając sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2013/2014.

Archiwalny Badanie realizacji priorytetów MEN w obszarze zdrowia i bezpieczeństwa uczniów metodą "Profil szkoły"

Na rok szkolny 2013/2014 minister edukacji wskazał jako priorytet działań szkoły obszar zdrowia i bezpieczeństwa uczniów. W zakresie ewaluacji zewnętrznej przewidział między innymi zbadanie obszaru dotyczącego przestrzegania norm społecznych. Są to ważne zagadnienia dlatego zaleca się sprawdzenie poprzez ewaluację wewnętrzną, w jaki sposób funkcjonują one w szkole. Polecamy zbadanie tych obszarów metodą „Profil szkoły”.

Archiwalny Półroczne podsumowanie nadzoru pedagogicznego

Po zakończeniu I półrocza, dyrektor szkoły powinien dokonać analizy pełnionego nadzoru pedagogicznego. Podsumowanie pracy szkoły w I semestrze, zarówno sukcesy, jak i porażki, stanowią podstawę do modyfikacji działań w drugim półroczu, tak, by na koniec roku szkolnego plan nadzoru dyrektora szkoły był zrealizowany. Podsumuj pierwsze półrocze roku szkolnego 2013/2014 korzystając ze wskazówek Eksperta Portalu Oświatowego oraz gotowych wzorów dokumentów.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty