Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Prawo żądania przez PIP analizy ryzyka zawodowego pracowników szkoły

Pytanie: Czy Powiatowy Inspektor Pracy może wymagać od dyrektora sporządzonej analizy ryzyka zawodowego dla zatrudnionych pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych?

Badania okresowe na wniosek pracownika

Pytanie: Nauczyciel ma ważne badania okresowe do maja 2015 roku. Zwrócił się jednak do dyrektora szkoły z prośbą  skierowanie na badania, bo jego zdaniem pogorszył mu się wzrok. Czy pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania okresowe na jego wniosek? Czy nauczycielowi informatyki przysługuje zwrot kosztów na zakup okularów?

Zatrucie oparami farby podczas sprzątania jako wypadek przy pracy

Pytanie: Sprzątaczka przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu zatrucia oparami z farb olejnych (jak stwierdził lekarz pierwszego kontaktu). Czy można uznać za wypadek w pracy fakt zatrucia się (alergii) podczas sprzątania pomieszczenia w trakcie malowania?

Badania wstępne i szkolenie bhp wolontariusza w szkole

Pytanie: Jakich dokumentów należy żądać zawierając porozumienie z wolontariuszem na stanowisko nauczyciela w przedszkolu. Czy szkoła wysyła go na badania lekarskie wstępne oraz na szkolenie wstępne bhp?

Badania lekarskie w związku z kończącym się stanem nieczynnym

Pytanie: Czy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny, który nie zostanie ponownie zatrudniony w naszej szkole, należy skierować na badania do lekarza medycyny pracy?

Szkolenie bhp osoby zatrudnionej na umowę zlecenie

Pytanie: Czy pracownik zatrudniony w ramach umowy zlecenia powinien przejść szkolenie BHP (ogólne, stanowiskowe czy okresowe)? Pracownik ten jest zatrudniony również w tej samej placówce na umowę o pracę i przeszedł szkolenie BHP dla pracowników.

Wypadek w drodze do pracy - udokumentowanie zdarzenia

Pytanie: Czy w oparciu o zawiadomienie pracownika o treści "Około godz. 7.30 wychodziłam do pracy potknęłam się na schodach i upadłam. W wyniku zdarzenia złamałam lewą nogę w kostce" można uznać zdarzenie jako wypadek w drodze do pracy?

Badania kontrolne po pobycie pracownika w szpitalu

Pytanie: Pracownik obsługi przebywa na leczeniu odwykowym przez 6 tygodni. Dostarczył zaświadczenie, że przebywa w szpitalu. Czy po wyjściu ze szpitala należy skierować go na kontrolne badania do lekarza medycyny pracy (zwolnienie ok 40 dni)?

Okulary dla nauczycieli - jak ustalić czas pracy spędzany przy komputerze?

Pytanie: Czy nauczyciele niebędący nauczycielami-informatykami powinni mieć zapewnione okulary korekcyjne w związku z korzystaniem z e-dziennika? Dodatkowo nauczyciele wykorzystują komputer do pokazywania przygotowanych przez siebie prezentacji i innych materiałów dydaktycznych. Jak dokonać określenia czasu wykorzystania komputera w pracy w tym przypadku?

Wypadek przy pracy - termin na zgłoszenie zdarzenia

Pytanie: Pracownik przebywał przez 2 miesiące na zwolnieniach lekarskich. Po tym czasie poinformował pracodawcę, że choroba (uraz kręgosłupa) jest wynikiem zdarzenia, które miało miejsce w pracy (wypadek przy pracy). Czy można po upływie 2 miesięcy powołać komisję do przeprowadzenia postępowania? Jakie dokumenty są niezbędne do powołania komisji?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty