Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Czas na zgłoszenie choroby zawodowej w przypadku przejścia na emeryturę

Pytanie: Jestem emerytem ale nadal pracuję w szkole. Czy 2-letni termin na zgłoszenie choroby zawodowej liczy się od momentu przejścia na emeryturę czy faktycznego zakończenia pracy?

Wniosek nauczyciela o skierowanie na badania w celu orzeczenia choroby zawodowej

Pytanie: Nauczyciel zgłosił się do pracodawcy o skierowanie do lekarza medycyny pracy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej. Czy dyrektor placówki musi skierować pracownika do lekarza medycyny pracy?.

Skierowanie na badania profilaktyczne na wniosek pracownika

Pytanie: Pracownica, która posiada ważne badania okresowe, zwróciła się z prośbą o skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia o konieczności używania okularów korekcyjnych podczas pracy przy monitorze.  Czy mam obowiązek skierować ją na te badania?

Wykorzystanie badań profilaktycznych od innego pracodawcy

Wykorzystanie badań okresowych z innej placówki – kiedy dopuszczalne

Badania wstępne, okresowe i kontrolne muszą przeprowadzać wszyscy pracodawcy. Przepisy jednak przewidują jedną sytuację, w której z obowiązku skierowania pracownika na badania pracodawca będzie jednak zwolniony, jeśli dysponuje badaniami z innej placówki. Poznaj szczegóły.

Badania kontrolne po przedłożeniu orzeczenia o niepełnosprawności

Pytanie: Nauczyciel przedstawił orzeczenie o niepełnosprawności. Czy po otrzymaniu orzeczenia musimy go skierować na badania do lekarza medycyny pracy? Badania okresowe ma ważne.

lekarz coś zapisuje np w karcie

Urlop po chorobie – kiedy pracownik ma wykonać badania kontrolne

Pracownicy po nieobecności w pracy z powodu choroby, która przekroczyła 30 dni często mają zaległy urlop wypoczynkowy, z którego chcą skorzystać bezpośrednio po zakończeniu absencji chorobowej. Dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszczało możliwość wykonania badań lekarskich dopiero po zakończeniu wypoczynku. Linia orzecznicza jednak zmieniła się. Sprawdź, co zrobić, gdy pracownik po zwolnieniu lekarskim chce skorzystać z urlopu.

Umowa z jednostką medycyny pracy – czy powinna zawierać regulacje dotyczące powierzenia danych osobowych

Pytanie: W zawartej umowie z lekarzem medycyny pracy nie ma elementów związanych z powierzeniem danych osobowych. Czy powinniśmy uzupełnić ją o te regulacje?

Skierowanie na badania wstępne – z nr PESEL czy datą urodzenia

Pytanie: W skierowaniu na badania wstępne w rubryce PESEL wpisuję datę urodzenia kandydata do pracy. Lekarz to kwestionuje i uważa, że należy wpisywać numer PESEL – kto ma rację?

Skierowanie na badania kontrolne pracownika, który ma ważne badania okresowe

Pytanie: Czy pracodawca może skierować na badania do lekarza medycyny pracy pracownika, który  ma jeszcze ważne badania okresowe ale zachodzi podejrzenie choroby pracownika (traci siły i chudnie). Nadmienię, że pracownik nie przebywa na zwolnieniach lekarskich jednak z dnia na dzień jest coraz słabszy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel