Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Skierowanie na badania wstępne – z nr PESEL czy datą urodzenia

Pytanie: W skierowaniu na badania wstępne w rubryce PESEL wpisuję datę urodzenia kandydata do pracy. Lekarz to kwestionuje i uważa, że należy wpisywać numer PESEL – kto ma rację?

Skierowanie na badania kontrolne pracownika, który ma ważne badania okresowe

Pytanie: Czy pracodawca może skierować na badania do lekarza medycyny pracy pracownika, który  ma jeszcze ważne badania okresowe ale zachodzi podejrzenie choroby pracownika (traci siły i chudnie). Nadmienię, że pracownik nie przebywa na zwolnieniach lekarskich jednak z dnia na dzień jest coraz słabszy.

Aktualizacja książeczek sanitarno -epidemiologicznych

Pytanie: Czy pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni muszą aktualizować książeczki sanepidowskie?

Częstotliwość szkolenia BHP nauczycieli

Pytanie: Czy nauczyciel powinien odbywać szkolenie okresowe BHP co 5 czy co 6 lat?

Zadania służby bhp – komu powierzyć

Pytanie: Komu w szkole można powierzyć zadania służby bhp?

Powierzenie obowiązków z zakresu ppoż w szkole

Pytanie: Komu można w szkole powierzyć obowiązki ppoż?

Badania sanitarno-epidemiologiczne w placówkach oświatowych – okres ważności

Pytanie: Których pracowników placówki oświatowej należy bezwzględnie skierować na badania sanitarno-epidemiologiczne i jakie są terminy ważności tych badań?

Okresowe szkolenie bhp po dłuższej nieobecności w pracy

Pytanie: Czy po dłuższej nieobecności w pracy (zwolnienie lekarskie w ciąży, roczny urlop macierzyński)  należy wysłać pracownicę biurową na okresowe szkolenie BHP, nawet jeśli ostatnie szkolenie okresowe jeszcze się nie przedawniło? Pracownica powraca na to samo stanowisko.

Żądanie zwrotu kosztu badań wstępnych, gdy pracownik zrezygnował z pracy przed jej rozpoczęciem

Pytanie: Osoba, która miała być zatrudniona w naszej placówce dostała skierowanie na badania profilaktyczne i zrobiła je. Następnego dni poinformowała nas, że rezygnuje z podjęcia pracy. W jaki sposób możemy domagać się zwrotu pieniędzy za wykonane badania wstępne?

Zasady refundacji okularów dla pracownika

Pytanie: Nauczyciel informatyki i techniki nosi przedstawił rachunek za okulary żądając refundacji. W ramach pracy w szkole nie spędza w ciągu dnia 4 godzin przy monitorze a w wyniku badań okresowych lekarz nie wskazał w zaleceniach noszenia okularów. Czy należy pracownikowi pokryć koszt okularów?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel