Pytanie: Czy można zatrudnić pracownika samorządowego na okres próbny?
Pomoc nauczyciela to specyficzne stanowisko pracy w szkole i przedszkolu, które nie ma statusu nauczycielskiego, ale są na nim wykonywane obowiązki zbliżone do pedagogicznych. Podobne uwagi można poczynić w kontekście nowego stanowiska pracy - asystent międzykulturowego. W Portalu Oświatowym wyjaśniamy, jak zatrudnić pomoc nauczyciela w przedszkolu i w szkole, a także asystenta międzykulturowego w szkole.
Pytanie: Czy dyrektor może zatrudnić członka rodziny (synową) do pracy na umowę na zastępstwo jako pomoc w kuchni?
Porozumienie stron (tzw. aneks do umowy o pracę) jest najszybszym i najprostszym sposobem zmiany warunków zatrudnienia. Co do zasady do jego zawarcia potrzebna jest tylko zgoda pracownika i pracodawcy. W szkołach samorządowych są jednak sytuacje, w których zmiana warunków pracy za porozumieniem stron nie zawsze jest możliwa.
Pytanie: Czy pracownica niepedagogiczna, która jest w ciąży, może zostać przeniesiona do innej placówki, podlegającej pod ten sam organ prowadzący, z powodu likwidacji stanowiska pracy?
Remont szkoły może wymagać tymczasowego przeniesienia pracowników do innego budynku. To z kolei wiąże się ze zmianą warunków pracy w postaci miejsca jej wykonywania. Sprawdzamy, w jaki sposób dokonać zmiany warunków zatrudnienia pracownika w związku z remontem szkoły.
Pracownik szkoły, w tym nauczyciel, pełniący funkcję społecznego inspektora pracy podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Sprawdź, jakie działania kadrowe można podejmować wobec społecznego inspektora pracy w szkole (w skrócie SIP w szkole) w zależności od tego, czy jest zatrudniony na podstawie mianowania czy umowy o pracę.
Pytanie: Osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego uzyskała kwalifikacje nauczyciela. Czy należy z nią rozwiązać umowę o pracę?
Pytanie: Jak w porozumieniu stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę poprawnie zapisać termin ustania zatrudnienia tak, by dzień 30 marca 2025 r. był ostatnim dniem świadczenia pracy? Czy należy wpisać, że umowa ulega rozwiązaniu „w dniu” czy „z dniem” 30 marca 2025 r.?
Pytanie: Jakie uprawnienia powinien posiadać konserwator w szkole, by móc wykonywać drobne naprawy elektryczne np. wymiana żarówek, świetlówek? Czy konserwator powinien mieć świadectwo kwalifikacji? Czy szkoła może sfinansować uzyskanie świadectwa kwalifikacji pracownikowi?
Chcąc ukarać pracownika upomnieniem, naganą lub karą pieniężną, dyrektor szkoły musi pamiętać o dwóch terminach nałożenia kary porządkowej. Przekroczenie choćby jednego z nich oznacza, że kara porządkowa, choć nałożona skutecznie, jest jednak wadliwa i może być stosunkowo łatwo zakwestionowana przed sądem pracy. Sprawdź, jak liczy się terminy na nałożenie kary porządkowej i jak ich dochować.
Standardy ochrony małoletnich w szkole obligują do odpowiedniego zachowania wobec dzieci nie tylko nauczyciel, ale także pracowników niepedagogicznych. Nauczyciel za naruszenie standardów może zostać pociągnięty m.in. do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy taka odpowiedzialność grozi także pracownikowi niepedagogicznemu? Sprawdź, jakie mogą być prawne konsekwencje nieprzestrzegania standardów ochrony małoletnich przez pracownika niepedagogicznego
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty