Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Powierzenie funkcji kierowniczej

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące powierzania stanowisk kierowniczych w szkole i przedszkolu. Poznaj zasady powoływania dyrektora szkoły oraz wicedyrektora szkoły. Dowiedz się, w jaki sposób możesz odwołać kadrę kierowniczą Twojej placówki.

Nierozstrzygnięcie konkursu na dyrektora szkoły - i co dalej

Wakacje to czas konkursów na dyrektora szkoły. I choć specustawa pozwala na rezygnację z ich organizacji, to jednak w niektórych sytuacjach ich przeprowadzenie jest niezbędne. Konkurs na dyrektora szkoły może nie zostać rozstrzygnięty. Sprawdź, kiedy ma to miejsce i jak postąpić w takiej sytuacji.

Jak postąpić, gdy konkurs na dyrektora się nie powiedzie

W przypadku rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora szkoły organ prowadzący musi powierzyć funkcję wybranemu kandydatowi. Może jednak okazać się, że konkurs zostanie nierozstrzygnięty lub co gorsza – unieważniony. Sprawdź, jak się zasady postępowania w takich przypadkach.

Przekazanie majątku szkoły nowemu dyrektorowi

Odchodzący dyrektor musi przekazać majątek szkoły nowo powołanemu. Jak to zrobić? W jakim terminie? Wiele zależy tu od rozwiązań przyjętych przez organ prowadzący.

Jak zatrudnić i powierzyć funkcję dyrektora menedżera

Dyrektor menedżer – powierzenie i zatrudnienie

Tzw. dyrektor – menedżer nie jest nauczycielem, lecz pracownikiem niepedagogicznym. Jest on zatrudniany w szkole, którą reprezentuje organ prowadzący. Sprawdź, jaki jest jego status.

Czy można powołać wicedyrektora w czasie wakacji

Powołanie wicedyrektora w czasie wakacji – czy to możliwe

Teoretycznie żaden przepis nie wyklucza powołania wicedyrektora szkoły lub obsady innej funkcji kierowniczej w czasie wakacji. W praktyce jednak może to okazać się niemożliwe i trzeba będzie czekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Sprawdź, w jakich przypadkach.

Ocena kandydata na stanowisko kierownicze

Ocena kandydata na stanowisko kierownicze

Aby objąć funkcję kierowniczą w szkolę, należy legitymować się aktualną oceną pracy lub oceną dorobku zawodowego. Co to znaczy aktualna? Kogo konkretnie dotyczy ten wymóg? Wyjaśnienia w artykule.

Czy osoba prowadząca szkołę niepubliczną może być dyrektorem

Organ prowadzący i dyrektor w jednej osobie

W niepublicznych jednostkach oświaty często można spotkać się z łączeniem funkcji osoby prowadzącej i dyrektora. Takie przypadku można zaobserwować zwłaszcza w małych przedszkolach i szkołach. Jak podejść do tego problemu od strony formalnej?

Lex Czarnek - czego dotyczy

Lex Czarnek od A do Z (cz. I)

Lex Czarnek to potoczna nazwa projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Projekt ten zawiera gruntowne zmiany m.in. w zakresie obsadzania stanowisk kierowniczych. Projekt ten – aktualnie po pierwszym czytaniu w Sejmie – wzbudza bardzo duże kontrowersje w środowisku oświaty. Co właściwie oznacza? Jakie zmiany wprowadzi? Kompleksową analizę projektowanych rozwiązań znajdziesz poniżej.

Obsada stanowisk kierowniczych – niezależna opinia rady pedagogicznej

Obsada stanowisk kierowniczych – niezależna opinia rady pedagogicznej

Rada pedagogiczna w ramach swoich kompetencji ma wpływ na obsadę funkcji kierowniczych w szkole, w tym również funkcji dyrektora. Należy jednak zapewnić jej niezależność działania.

Czy możliwe jest przedłużenie kadencji dyrektora

Przedłużenie kadencji dyrektora – czy nadal jest możliwe

Czwarta fala koronawirusa ponownie rodzi pytanie – czy można zrezygnować z organizacji konkursu na stanowisko dyrektora szkoły i przedłużyć mu kadencję. Sprawdzamy, jakie się w tym zakresie aktualne rozwiązania prawne.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty