Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ocena pracy nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące dokonywania oceny pracy nauczyciela oraz dyrektora szkoły. Termin dokonania oceny, a także procedury odwoływania się od oceny pracy nie będą już dla Ciebie tajemnicą!

Archiwalny Dyrektor nie ma obowiązku wystawiać pisemnych referencji dla pracownika

Pytanie: Emerytowana nauczycielka szkoły, niepozostająca już w zatrudnieniu, wystąpiła z wnioskiem do dyrektora o wystawienie opinii dotyczącej jej pracy. Czy dyrektor zobowiązany jest do wystawienia takiej opinii?

Archiwalny Konieczność aktualizacji oceny pracy dyrektora szkoły

Pytanie: Reprezentuję szkołę podstawową publiczną, która jest prowadzona przez stowarzyszenie. Do 31 sierpnia 2012 r. organem prowadzącym dla szkoły była jednostka samorządu terytorialnego, a od 01 września 2012 r. jest to stowarzyszenie. Byłam dyrektorem szkoły dla której organem prowadzącym była jednostka samorządu terytorialnego, zaś w lipcu 2012 r. na mocy uchwały walnego zebrania stowarzyszenia powołano mnie na stanowisko dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie (bez przeprowadzania konkursu). W powołaniu określono datę powierzenia stanowiska dyrektora szkoły do końca sierpnia 2017 r. Mojej oceny pracy dokonano w marcu 2011 r. Czy mogę pełnić stanowisko dyrektora szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie , skoro od dokonania ostatniej oceny upłynęło już 5 lat. Do kiedy ważna jest ocena mojej pracy, czy może należy ją już uaktualnić?

Archiwalny Brak możliwości wydłużenia procedury oceny pracy nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o dokonanie oceny pracy. Według procedury dyrektor na jej dokonanie ma 3 miesiące czasu bez wliczania w ten okres dni ferii i wakacji. Czy mimo braku procedury o wydłużeniu terminu dokonania tej oceny można zawrzeć "porozumienie" z nauczycielem i wydłużyć okres dokonywania oceny?

Archiwalny Tylko sąd może zmusić dyrektora do ustalenia oceny pracy

Pytanie: 14 marca złożyłam u dyrektora szkoły wniosek o dokonanie oceny mojej pracy. Do końca roku szkolnego tego dokumentu nie otrzymałam. Jaka jest procedura , abym ten dokument mogła wyegzekwować od dyrekcji?

Archiwalny Co zrobić z nauczycielem, który jest postrachem uczniów

Pytanie: Co zrobić z dyplomowanym nauczycielem języka niemieckiego z 30 letnim stażem pracy, a jednak od lat postrzegany jest przez uczniów i rodziców jako postrach uczniów? Język niemiecki jest coraz rzadziej wybierany przez dzieci i funkcjonuje już tylko jako drugi język. Dzieci często chcą zmieniać grupę językową do innego nauczyciela lub na każdy inny język, aby uciec od problemu. Mamy jeszcze dwóch nauczycieli języka niemieckiego (z mniejszym stażem i niższym stopniem awansu zawodowego). Z roku na rok jest coraz mniej godzin j. niemieckiego (na obecną chwilę 1,5 etatu na 3 nauczycieli) –wpływ na tą sytuację ma niewątpliwie niż demograficzny ale również obawa dzieci przed wyborem niemieckiego aby nie trafić do wspomnianego nauczyciela. Dodam, że metodycznie nauczyciel prowadzi lekcje dobrze, jest wymagający, osiąga dobre wyniki z tymi uczniami, którzy przetrwają - jednak ma coś w sobie takiego, że coraz więcej uczniów panicznie się go boi. Rodzice składają podania o zmianę grupy a nawet języka bo widzą stres i niechęć dzieci do chodzenia do szkoły. W razie odmowy rozważają zmianę szkoły (w ciągu roku każdego kilkoro uczniów) Widać więc desperację rodziców i uczniów. Przeprowadziłem wiele rozmów z nauczycielem, również spotkania rodziców z nauczycielem w mojej obecności, nauczyciel był zobowiązany do analizy sytuacji i złożenia pisemnego wyjaśnienia i jak wynika z jego odpowiedzi, on nie znajduje w sobie żadnego problemu i wszystko jest w porządku. Co można zrobić z takim nauczycielem?. Czy można wytypować go w pierwszej kolejności do zwolnienia?

Archiwalny Obowiązki informacyjne dyrektora w procedurze oceny pracy

Pytanie: Przedstawiając plan nadzoru pedagogicznego dyrektor wymienił osoby, które będą podlegały ocenie pracy w bieżącym roku szkolnym. Następnie poinformował nauczycieli na piśmie o zamiarze dokonania oceny i wskazał termin jej dokonania. W piśmie tym nie było wskazane prawo nauczyciela do złożenia wniosku o zasięgnięcie opinii doradcy metodycznego. Czy w takiej sytuacji odwołanie nauczyciela do kuratora oświaty może skutkować uchybieniami proceduralnymi ze strony dyrektora?

Archiwalny Ocena pracy a częste nieobecności nauczyciela

Pytanie: Dokonuję oceny pracy nauczyciela. Z powierzonych obowiązków wywiązuje się dobrze. Problem dotyczy dużej absencji - opieka nad chorującymi na infekcje sezonowe dziećmi (opieka jest prawie 1 raz w miesiącu). W przypadku małej szkoły - przedszkola znacznie utrudnia to prawidłowe funkcjonowanie. Czy mogę to uwzględnić w ocenie pracy?

Archiwalny Ocena pracy a przystąpienie do konkursu na stanowisko dyrektora

Pytanie: Czy po 5 latach upływa okres ważności oceny pracy? Dyrektor szkoły miał dokonaną ocenę pracy w dniu 7 lat temu. Czy przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora od 1 września. musi mieć w tym roku szkolnym dokonaną nową ocenę pracy przez organ prowadzący? Czy jego ostatnia ocena pracy będzie jeszcze aktualna i może ubiegać się o stanowisko dyrektora szkoły?

Archiwalny Postępowanie w sprawie oceny pracy wszczęte z inicjatywy dyrektora może trwać dłużej niż 3 miesiące

Pytanie: Dyrektor szkoły wręczył nauczycielowi mianowanemu decyzję o zamiarze dokonania oceny jego pracy w dniu 01.12.2015 r. Czy w związku z faktem, iż nauczyciel mianowany był przez długi czas nieobecny z powodu zwolnienia lekarskiego: od 14.01.2016 r. do 29.01.2016 r., od 01.02.2016 r. do 19.02.2016 r., od 16.03.2016 r. do 25.03.2016 r. można dokonać jego oceny pracy? Zaznaczyć należy, że w między czasie były również ferie zimowe trwające od 15.02.2016 r. do 26.02.2016 r. Obecnie nauczyciel ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim od 04.04.2016 r. Czy fakt nieobecności dyrektora szkoły z powodu choroby od 18.02.2016 r. do 18.03.2016 r. ma wpływ na możliwość dokonania oceny pracy nauczyciela mianowanego? Czy dyrektor w związku z chorobą pracownika jak i własną powinien wręczyć nowe zawiadomienie o dokonaniu oceny pracy i przesunąć termin oceny pracy?

Archiwalny Czy można dokończyć ocenę pracy zwolnionego nauczyciela?

Pytanie: Nauczycielka była zatrudniona w szkole do 30 listopada 2014 r. Poprzedni dyrektor nie zgodził się jej wydać oceny pracy. Po rozwiązaniu stosunku pracy nauczycielka zgłosiła się do kolejnego dyrektora z prośbą o ocenę pracy. Czy należy sporządzić jej ocenę pracy? Nauczycielka uważa, że oceny pracy należy dokonać na podstawie dokumentacji, która znajduje się na jej temat w szkole.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty