Sprawdź, czy nauczyciel może zrezygnować z funkcji mentora i opiekuna stażu. Dowiedz się, jak zmienić mentora, jak również opiekuna. Pobierz wzory dokumentów niezbędne do odwołania nauczyciela z tych funkcji.
W nowym systemie awansu zawodowego mentor ma być odpowiednikiem opiekuna stażu. Nie oznacza to jednak, te funkcje są identyczne. Podobieństwa i różnice pomiędzy mentorem a opiekunem stażu przedstawiamy w tabeli.
Pytanie: Czy opiekun stażu przydzielony nauczycielowi przed 31 sierpnia 2022 r. z dniem 1 września 2022 r. stał się mentorem? Czy raczej opiekun zostaje opiekunem stażu na dotychczasowych zasadach do ukończenia stażu przez nauczyciela i taka funkcja będzie mogła istnieć do 31 sierpnia 2027 r.?
Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadziła wiele zamieszania w odniesieniu do nauczycieli, którzy przed 31 sierpnia 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela mianowanego. Jednym z problemów jest zmiana opiekuna stażu. W artykule wyjaśniamy, na jaką podstawę prawną powołać się w razie wystąpienia takiej konieczności.
Planowana nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada likwidację stopni nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego. Nie oznacza to jednak, że od września ze szkół i przedszkoli znikną nauczyciele kontraktowi – jeszcze do 31 sierpnia 2027 r. będą oni mogli ubiegać się o stopień nauczyciela mianowanego. Pojawia się jednak pytanie – czy to się w ogóle opłaca, skoro wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego będzie bliskie temu, które otrzyma nauczyciel mianowany? Okazuje się, że jednym z argumentów na rzecz uzyskania mianowania może być dążenie do stabilności zatrudnienia.
Nauczyciel, który zmienił pracę w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego składa jedno zaświadczenie dyrektora szkoły. Zaświadczenie to wydaje dyrektor szkoły, w której staż się zakończył. Sprawdź, jaką datę zatwierdzenia panu rozwoju zawodowego należy wpisać do tego dokumentu.
W związku z szeregiem wątpliwości dotyczących dokumentacji awansowej nauczycieli, którzy staż na stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego rozpoczęli 1 września 2019 r. wyjaśniamy, które akty prawne mają zastosowanie w związku z zakończeniem tego stażu oraz dlaczego dla tych nauczycieli ustala się ocenę dorobku zawodowego, a nie ocenę pracy.
Teoretycznie nauczyciel powinien złożyć sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego w terminie 7 dni od zakończenia stażu. Termin ten ma jednak charakter instrukcyjny. Oznacza to, że złożenie sprawozdania w późniejszym czasie nie zablokuje uzyskania kolejnego stopnia awansu. Pociąga za sobą jednak pewne konsekwencje. Sprawdź, jakie.
Już jutro wielu nauczycieli zakończy staż, którego odbycie jest niezbędne do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodu nauczyciela. Jeżeli w okresie stażu nauczyciel był nieobecny w pracy, możliwa jest konieczność jego przedłużenia. Czy jednak przedłużenie jest możliwe, jeżeli nauczyciel nie zrealizował planu i prosi o dodatkowy czas? Sprawdź, czy dyrektor może przedłużyć staż nauczyciela na jego wniosek.
Nauczycielka, która w czasie trwania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego zajdzie w ciążę, co do zasady może być nieobecna w pracy nieprzerwanie przez rok i 6 miesięcy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której umowa o pracę na czas określony w szkole została przedłużona do dnia porodu. Rozwiązanie umowy przed zakończeniem stażu może spowodować, że konieczne będzie ponowne odbycie go w całości. Można jednak temu zapobiec. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić nauczycielka, której umowa uległa rozwiązaniu z dniem porodu, aby móc dokończyć awans zawodowy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty