Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zmiana warunków pracy nauczyciela

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zmiany wymiaru etatu i stanowiska nauczyciela oraz przeniesienia służbowego nauczyciela. Poznaj procedury, które obowiązują Cię, gdy chcesz zmienić umowę o pracę nauczyciela.

Przeniesienie klas do innej szkoły podstawowej, a w ślad za nimi – nauczycieli tej szkoły

Pytanie: Wygaszane gimnazjum będzie przekształcane w 8 letnią Szkołę Podstawową. W związku z tym dyrektor wygaszanego Gimnazjum chce przejąć część klas z pobliskiej, dużej Szkoły Podstawowej. ( np. 1-kl.I, 1-kl.II, 2-kl. III, 2- kl. IV, 2-kl. V oraz 2 kl. VI) czy ma taką możliwość? Dyrektor Szkoły Podstawowej, która będzie przekazywała część oddziałów wygaszanemu gimnazjum, chce przekazać też niektórych nauczycieli zarówno wychowawców klas I-III jak i nauczycieli przedmiotów. Na jakich warunkach mogą przejść nauczyciele Szkoły Podstawowej do nowo tworzonej szkoły z przekształcanego Gimnazjum?

Reforma oświaty: masz wystarczająco wiele godzin – nie ograniczaj zatrudnienia

Pytanie: Czy dyrektor gimnazjum włączanego od 1 września 2017 r. do szkoły podstawowej, wręczając do 15 maja 2017r. swoim nauczycielom informacje o zmianie pracodawcy, ma obowiązek ograniczać jednocześnie ich etaty, jeśli na tę chwilę wystarcza godzin dla wszystkich nauczycieli (zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum)?

Urlop zdrowotny nie chroni przed ograniczeniem zatrudnienia

Pytanie: Zatrudniam nauczyciela dyplomowanego na podstawie mianowania, który w chwili obecnej przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia 2017 r. Czy w okresie korzystania z urlopu zdrowotnego można takiemu nauczycielowi wręczyć propozycję ograniczenia etatu?

Możliwość przekształcenia formy zatrudnienia w mianowanie w obliczu nadchodzącej reformy oświaty

Pytanie: Nauczycielka gimnazjum uzyskała stopień awansu zawodowego - nauczyciel mianowany w grudniu 2016 r. W związku z reformą (wygaszanie gimnazjum) jest pewne, od 1 września 2017 r. nie będzie miała pełnego etatu. Czy należy przekształcić jej umowę o pracę w mianowanie?

Dyrektor nie może zablokować realizacji obowiązku uzupełniania etatu

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może odmówić przyjęcia do pracy nauczyciela, który został skierowany do pracy z innej szkoły w celu uzupełnienia etatu w wymiarze 4 godzin na podstawie art 22 pkt 1. Karty Nauczyciela?

Czy dyrektor powinien cofnąć ograniczenie zatrudnienia z powodu ochrony związkowej

Pytanie: Pedagog szkolny jest zatrudniony przez mianowanie. Od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. ze względów organizacyjnych ma ograniczony wymiar etatu pedagoga do 3/4, ale obecnie łącznie z godzinami rewalidacji ma od  1 września 2016 r. pełny etat (pełny etat będzie tylko do 23.08.2017 r.). Nauczycielka zapisała się do związku zawodowego, który w piśmie z dnia 2 czerwca 2016 r. skierowanym do szkoły pisze, że w okresie od 1 czerwca 2016 r. do 31 marca 2019 r. podlega ona ochronie przed rozwiązaniem i jednostronną zmianą stosunku pracy. Czy w związku z tym chronionym stosunkiem pracy nauczycielka musi mieć w okresie od 24 czerwca 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. zapewniony pełny etat?

Cofnięcie ograniczenia zatrudnienia wymaga zgody nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, w pełnym wymiarze czasu pracy, wyraził zgodę w maju 2016 r. na propozycję ograniczenia zatrudnienia do 11/18 od 1 września 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.. Po zakończeniu rekrutacji zaistniała możliwość przydzielenia nauczycielowi pełnego wymiaru czasu pracy tj. 18/18. Dyrektor cofnął poprzednią propozycję i dopełnił nauczycielowi wymiar zajęć. Nauczyciel nie wyraził na to zgody. W jakim wymiarze nauczyciel będzie pracował w okresie od 1 września 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.?

Potwierdzenie niekaralności a uzupełnianie etatu w innej szkole

Pytanie: Nauczyciel będzie dopełniał etat w naszej szkole i będzie miał na pozostałe godziny umowę z nami od 1 września, drugi nauczyciel pracuje w szkole w naszej gminie od 20 lat, a u nas będzie miał od września umowę na 2/18. Czy muszą oni dostarczyć zaświadczenia z KRK?

Przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na inne stanowisko nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia

Pytanie: Ze względów organsizacyjnych zachodzi teraz potrzeba zmiany stanowiska pracy dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania. Obecnie nauczyciel zajmuje stanowisko wychowawcy świetlicy, od nowego roku szkolnego byłby wychowawcą w grupie przedszkolnej. Czy dyrektor może teraz dokonać zmiany czy już jest za późno? Czy obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia warunków?

Przeniesienie służbowe zapewni bezpieczny transfer do innej szkoły

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania ze względu na zmianę miejsca zamieszkania chce podjąć pracę w innej szkole. Czy lepiej rozwiązać z nim stosunek pracy za porozumieniem stron, czy poprzez przeniesienie służbowe?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty