Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Odmowa przyjęcia odzieży roboczej i żądanie w to miejsce wypłaty ekwiwalentu

Pytanie: Dla nauczycieli wychowania fizycznego zakupiono, zgodnie z regulaminem, stroje sportowe. Nauczyciele odmawiają ich przyjęcia i żądają wypłaty ekwiwalentu pieniężnego. Co zrobić w tej sytuacji?   

Badania kontrolne po urlopie bezpłatnym

Pytanie: Nauczyciel przez 10 miesięcy przebywał na urlopie bezpłatnym. Ma ważne badania okresowe jeszcze przez rok. Czy należy skierować go na badania kontrolne?  

Odmowa wykonania badań okresowych w czasie strajku

Pytanie: Czy nauczyciel w trakcie strajku może odmówić wykonania okresowych badań pracowniczych, których termin upływa już za tydzień?

apteczka

Kiedy, jak i kogo szkolić w zakresie pierwszej pomocy?

Do 1 marca 2019 r. wszyscy pracownicy (nie tylko nauczyciele) publicznych i niepublicznych szkół musieli zostać przedszkolni z udzielania pierwszej pomocy. Realizacja tego obowiązku spowodowała wiele pytań oraz wątpliwości. Jak się okazuje, zdaniem MEN omawianie problematyki pierwszej pomocy tylko w ramach szkolenia bhp nie jest prawidłową formą realizacji tego obowiązku. Kolejne pytania dotyczą tego, jak długo jest ważne szkolenie z pierwszej pomocy, kto może je prowadzić oraz czy pracownikowi należy się wynagrodzenia za odbywanie szkolenia. Zapraszam do lektury i zapoznania się z konkretnymi wytycznymi MEN oraz ekspertów oświatowych!

Badania psychotechniczne nauczyciela korzystającego z samochodu prywatnego do celów służbowych

Pytanie: Czy nauczyciel, który wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych tj. dojazd na indywidualne zajęcia do domu ucznia, powinien być skierowany na badania psychotechniczne?

Niepełnosprawność z powodu choroby psychicznej a zdolność do pracy w przedszkolu

Pytanie: Osoba zatrudniona przedszkolu na stanowisku pomocy nauczyciela doniosła w trakcie zatrudnienia orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z symbolem przyczyny niepełnosprawności 02-P – choroby psychiczne, w tym m.in. osoby z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi . Czy z takimi zaburzeniami psychotycznymi osoba może pracować z dziećmi przedszkolnymi , gdzie odpowiada za bezpieczeństwo dzieci?

Czas na zgłoszenie choroby zawodowej w przypadku przejścia na emeryturę

Pytanie: Jestem emerytem ale nadal pracuję w szkole. Czy 2-letni termin na zgłoszenie choroby zawodowej liczy się od momentu przejścia na emeryturę czy faktycznego zakończenia pracy?

Wniosek nauczyciela o skierowanie na badania w celu orzeczenia choroby zawodowej

Pytanie: Nauczyciel zgłosił się do pracodawcy o skierowanie do lekarza medycyny pracy w związku z podejrzeniem choroby zawodowej. Czy dyrektor placówki musi skierować pracownika do lekarza medycyny pracy?.

Skierowanie na badania profilaktyczne na wniosek pracownika

Pytanie: Pracownica, która posiada ważne badania okresowe, zwróciła się z prośbą o skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia o konieczności używania okularów korekcyjnych podczas pracy przy monitorze.  Czy mam obowiązek skierować ją na te badania?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty