Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia (zatrudnienie dodatkowe) jest w ciąży, termin porodu przypada na początek sierpnia. Nauczyciel deklaruje korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Jak należy postąpić z urlopem macierzyńskim i zasiłkiem macierzyńskim?

Urlop ojcowski, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Czy można udzielić pracownikowi - ojcu urlopu ojcowskiego w czasie, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego?

Urlop ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje

Pytanie: Czy warunkiem otrzymania urlopu ojcowskiego jest to, że matka dziecka musi pracować i korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Warunki wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przed porodem

Pytanie: Pracownica w ciąży chce rozpocząć urlop macierzyński na 2 tygodnie przed porodem. Jakie dokumenty powinna złożyć w takiej sytuacji?

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego wynosi częściowo 100 % i 60% albo 80% podstawy wymiaru przez cały okres urlopu. Wszystko zależy od tego, kiedy (w jakim trybie) zostanie złożony wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego - kiedy przysługuje wyrównanie zasiłku

Pytanie: Pracownica po urodzeniu dziecka złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W związku z tym otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Chciałaby jednak zrezygnować z urlopu rodzicielskiego. Czy może? Jeśli tak to czy przysługuje jej wyrównanie zasiłku do 100%?

Wniosek o urlop rodzicielski składany po 2 stycznia 2016 r.

Pytanie: Nauczycielka 28 października 2015 r. urodziła dziecko i korzysta z urlopu macierzyńskiego do 15 marca 2016 r. Zamierza skorzystać jednak z urlopu rodzicielskiego. Kiedy powinna złożyć wniosek o ten urlop?

Przerwanie urlopu bezpłatnego w związku z adopcją dziecka

Pytanie: Nauczyciel korzystający z urlopu bezpłatnego stara się o adopcję dziecka. Czy w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie może on przerwać urlop bezpłatny?

Wniosek o urlop rodzicielski na okres przekraczający czas trwania umowy

Pytanie: Nauczycielka została zatrudniona na czas określony do dnia 31 sierpnia. Miała wrócić do pracy, by wykorzystać zległy i bieżący urlop wypoczynkowy, jednakże złożyła wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego do dnia 17 października. Czy należy przedłużyć umowę o pracę?

Zakończenie umowy na czas określony w trakcie urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Pracownica niepedagogiczna ma zawartą ze szkołą umowę o pracę na czas określony tj. od 01 września 2014 r. do 26 lipca 2015 roku. W dniu 6 kwietnia 2015 r. urodziła dziecko. Na jaki okres należy udzielić pracownicy urlopu macierzyńskiego? Czy do dnia zakończenia umowy o pracę (26.07.2015 r.), czy na okres 20 tygodni tj. do 24.08.2015 r.?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel