Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Urlop macierzyński na drugie dziecko

Pytanie: Ile przysługuje dni urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko pracownikowi pedagogicznemu?

Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Czy pracownica, która ma ustalony termin porodu na połowę czerwca może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed porodem, tak by do 1 września wykorzystać wymagane 14 tygodni urlopu macierzyńskiego?

Możliwość podjęcia pracy podczas urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Czy nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim może podjąć pracę zarobkową inną niż w szkole?

Błędne naliczenie podstawy zasiłku macierzyńskiego

Pytanie: Pracownicy szkoły wypłacono zasiłek macierzyński i po kontroli z ZUS okazało się, że podstawa zasiłku była źle naliczona - należał się niższy zasiłek od tego, który otrzymała. Czy w takiej sytuacji powinna zwrócić nadpłacony zasiłek?

Podstawa udzielenia urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Na jakiej podstawie dyrektor szkoły udziela pracownicy urlopu macierzyńskiego? Czy pracownica musi złożyć wniosek, czy wystarczy zaświadczenie lekarskie?

Pracownik na urlopie macierzyńskim nie może pracować

Pytanie: Nauczyciel chce w czasie urlopu macierzyńskiego (po 14. tygodniach urlopu) wrócić do pracy na ½ etatu. Czy jest to możliwe?

Przekroczenie terminu na złożenie jednego wniosku o wszystkie urlopy związane z rodzicielstwem

Pytanie: Mimo pouczenia pracownicy o 21-dniowym terminie na złożenie jednorazowego wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, wniosek ten wpłynął do szkoły dopiero po miesiącu od porodu. Czy należy go uwzględnić?

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może nie zgodzić się na rezygnację z części urlopu rodzicielskiego, gdy nauczycielka wnioskowała o jego udzielenie dopiero w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego?

Termin zakończenia urlopu rodzicielskiego nauczyciela

Pytanie: Nauczycielka kończy urlop macierzyński 9 lutego 2016 r. Ma prawo do 14 dni urlopu uzupełniającego za 2015 r. Nauczycielka chce korzystać z urlopu rodzicielskiego do dnia 12 czerwca 2016 r. Jej zdaniem, ma prawo do pełnego urlopu w czasie ferii letnich, a do pracy chce wrócić 1 września. Czy w przedstawionej sytuacji urlop rodzicielski nie powinien być jednak udzielony do 31 sierpnia 2016 r., a następnie urlop uzupełniający za 2015 i 2016rok?

Urlop macierzyński przy adopcji - termin rozpoczęcia

Pytanie: Nauczycielka zamierza adoptować dziecko. Czy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się w wybranym przez pracownika terminie?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel