Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego w celu wręczenia wypowiedzenia – czy jest dopuszczalne?

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony wymiarze 0,5 etatu. Obecnie nauczycielka przebywa na urlopie zaległym wypoczynkowym po urlopie rodzicielskim. Czy można ja odwołać z urlopu celem wręczenia wypowiedzenia?

W związku z ciążą nauczycielki dyrektor musi wycofać wypowiedzenie

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony otrzymała od dyrektora szkoły wypowiedzenie umowy o pracę. Następnie dostarczyła zwolnienie lekarskie do końca roku szkolnego oraz zaświadczenie lekarskie, że jest w 8. tygodniu ciąży. Jakie decyzję powinien podjąć dyrektor w związku z zaistniałą sytuacją. Czy podpisane wypowiedzenie jest ważne?

Okres wypowiedzenia w placówce feryjnej musi skończyć się 31 sierpnia i trwać co najmniej 3 miesiące

Pytanie: Dyrektor chce wręczyć wypowiedzenie nauczycielce zatrudnionej na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie nauczycielka przebywa na urlopie zaległym wypoczynkowym po urlopie rodzicielskim i powróci do pracy we wrześniu 2016 r. Czy wypowiedzenie wręczone we wrześniu będzie skuteczne? Czy nauczycielowi będzie przysługiwała odprawa?

Zwolnienie nauczyciela a przydział godzin ponadwymiarowym innym nauczycielom

Pytanie: Czy biorąc pod uwagę zmianę organizacyjną mogę zwolnić jednego nauczyciela mianowanego, a jego godziny rozdzielić pomiędzy innych nauczycieli jako godziny ponadwymiarowe?

Problemy alkoholowe nauczyciela a kryteria doboru do zwolnienia

Pytanie: Nauczyciel nie stawia się do pracy bez usprawiedliwienia. Ma on ewidentny problem z alkoholem, choć nigdy został zastany w szkole pod jego wpływem. Uczniowie, nauczyciele komentują jego stan - trzęsą mu się ręce, czasem czuć od niego "wczorajszy" stan. Nigdy nikt mi oficjalnie nie zgłaszał problemu. Nauczyciel dwukrotnie otrzymał naganę za kilkudniową nieusprawiedliwioną nieobecność. Dwie dawne nagany już zostały zatarte. Aktualna jest jedna nagana oraz upomnienie. Kilkakrotnie rozmawiałam z nim, przyznaje, że pił alkohol i nie był w stanie przyjść do pracy. Obiecał pracę nad sobą, ale to trwa krótki czas, po czym znowu się powtarza. Obecnie nie ma go w pracy już drugi tydzień. Nie odbiera telefonu. Nie stawił się także na egzaminy gimnazjalne jako członek komisji. Jakie mogę podjąć kroki prawne? Przygotowując arkusz organizacyjny na kolejny rok szkolny brakuje mi godzin przedmiotu, któregom nauczyciel uczy . Czy w tej sytuacji mogę go zwolnić w pierwszej kolejności z uwagi na tak nieetyczną postawę, choć w kryteriach zwolnień nauczycieli naszego gimnazjum nie przewidzieliśmy takich sytuacji?

Ochrona przedemerytalna nie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania

Pytanie: Zatrudniamy nauczyciela przez mianowanie. Nauczyciel spełnił warunki do wcześniejszej emerytury na dzień 31.12.2008 r. W nowym roku szkolnym nie będzie godzin na pełny etat dla nauczyciela. Nauczyciel twierdzi, że dyrektor musi mu zapewnić pełny etat, a także uważa, że propozycja ograniczenia zatrudnienia na nowy rok szkolnym nie ma dla niego zastosowania, bo jest w okresie ochronnym przed emeryturą (skończy w 2017 roku 60 lat). Jak postąpić w takiej sytuacji?

Długość okresu wypowiedzenia dla umów terminowych zawartych po 22 lutym 2016 r.

Pytanie: Szkoła ma zamiar od dnia 30.03.2016 r. ponownie zatrudnić nauczyciela kontraktowego w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Nauczyciel obecnie zatrudniony jest od 01.09.2015 r. do 29.03.2016 r. Wcześniej nauczyciel także pracował w obecnej szkole od 22.09.2014 r do 26.06.2015 r. Jaki będzie okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony (w celu zastępstwa) zawartej od 30.03.2016 r. do 30.06.2016 r.?

Koniec okresu wypowiedzenia dokonanego przez nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel kontraktowy w dniu 07.10.2015 r. złożył do dyrektora pismo o rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za wypowiedzeniem o treści: „Niniejszym chciałabym rozwiązać z dniem 06.01.2016 r z zachowaniem trzy miesięcznego okresu wypowiedzenia, umowę o pracę zawartą w dniu 31.08.2015 r. w Szkole Podstawowej nr .....” Dyrektor nie wyraził zgody na rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielem w trakcie roku szkolnego. Czy w związku z tym nauczyciel powinien ponownie do dnia 31.05.2016 r. złożyć do dyrektora wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czy złożone w dniu 07.10.2015 r. pismo obowiązuje do chwili obecnej?

Koniec okresu wypowiedzenia dokonanego przez nauczyciela

Pytanie: Czy mogę wręczyć nauczycielowi przedszkola wypowiedzenie za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia w dniu 21 sierpnia? Nauczyciel jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia i stan nieczynny w placówkach kształcenia ustawicznego

Pytanie: W dniu 25 stycznia 2016 r. z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania w centrum kształcenia ustawicznego rozwiązano stosunek pracy za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, którego skutek przypadłby na 30 kwietnia 2016 r., z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który został skrócony do 1 miesiąca i upłynie w dniu 29 lutego 2016 r. (licząc od dnia 01 lutego 2016 r.). Za jaki okres należy wypłacić odszkodowanie z tytułu skrócenia wypowiedzenia? Jeżeli nauczyciel złoży wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, to od którego dnia liczy się stan nieczynny? Czy dyrektor (na wniosek nauczyciela) ma obowiązek zatrudnić tego nauczyciela w wymiarze 13/18? Jeżeli tak, to na jak długo?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty