Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów, które pomogą Ci prowadzić sprawy kadrowe pracowników obsługi i administracji w Twojej placówce. Zatrudnianie i zwalnianie pracowników niepedagogicznych bez tajemnic i zgodnie z prawem!

Wniosek o przerwę na karmienie piersią a ochrona przed zwolnieniem z pracy

Pytanie: Pracownica powracająca do pracy z urlopu rodzicielskiego złożyła wniosek o obniżenie czasu pracy ze względu na karmienie piersią (art. 187 Kodeksu pracy). Czy taki wniosek powoduje, że jest ona chroniona przed zwolnieniem z pracy?

Zatajenie ciąży – czy pracownicę należy zwolnić dyscyplinarnie

Pytanie: Pracownica prawdopodobnie 29 maja urodziła dziecko, a do 20 czerwca nie poinformowała o tym pracodawcy. Czy może to być powód zwolnienia dyscyplinarnego?

Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron

Pytanie: Pracownik administracji złożył wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem. Jednak w tym wypowiedzeniu napisał proszę o rozwiązanie umowy do dnia 30 sierpnia 2017 r.? Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Rozwiązanie umowy o pracę w środku miesiąca tylko za porozumieniem stron

Pytanie: Pracownik obsługi nabywa uprawnienia do emerytury 15 sierpnia 2017 r. i w tym dniu chce odejść z pracy. Jak rozwiązać z nim stosunek pracy?

Rozwiązanie umowy o pracę w niedzielę

Pytanie: Pracownica szkolnego sekretariatu złożyła podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30 kwietnia 2017 r. Proszę o udzielenie informacji, z jaką datą mam rozwiązać tę umowę, ponieważ 30 kwietnia 2017 r. to niedziela.

Moment objęcia pracownika ochroną związkową

Pytanie: Kiedy dyrektor powinien dowiedzieć się o objęciu pracownika ochroną przez związek zawodowy?

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem niepedagogicznym wskutek przekroczenia okresu zasiłkowego

Pytanie: Pracownik obsługi zatrudniony na czas nieokreślony przebywał na zwolnieniu przez 181 dni - ciężka choroba. Lekarz orzecznik ZUS w dniu 30 września (ostatnim dniu zwolnienia lekarskiego) nie przyznał świadczenia rehabilitacyjnego, tylko orzekł całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Pracownik składa dokumenty na rentę. Ma również zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownik ma przejść na emeryturę w marcu 2018 roku, a więc jest w okresie ochronnym. Jak należy postąpić w tej sytuacji?

Ochrona związkowa także dla emeryta

Pytanie: Na stanowisku kierownika gospodarczego w szkole zatrudniona jest osoba, która ukończyła 67 rok życia. Jest nauczycielem emerytowanym. Czy ochrona związkowa tutaj obowiązuje?

Rozwiązanie stosunku pracy w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Wypowiadamy pracownikom obsługi stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jedna z pracownic jest obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy w trakcie tego okresu można jej wręczyć wypowiedzenie stosunku pracy?

Likwidacja stanowiska pracy osoby powracającej z urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Wkrótce z urlopu rodzicielskiego wraca pracownica, której stanowisko zostało w zlikwidowane. Jak rozwiązać stosunek pracy?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel