Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kadry w oświacie - inne zagadnienia

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące innych spraw kadrowych w szkole, tj. podróży służbowych w oświacie czy mobbingu w szkole.

Archiwalny Wybór przedstawiciela do reprezentowania interesów pracowników przy braku związków zawodowych

Pytanie: Czy w placówce oświatowej, w której nikt nie należy do związków zawodowych, można powołać osobę, która będzie reprezentowała interesy pracowników? Jaka dokumentacja powinna zostać zgromadzona przy ewentualnym powołaniu takiej osoby?

Archiwalny Pozyskiwanie danych o pracownikach korzystających z ochrony związku zawodowego

Pracodawca ma obowiązek współpracować z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy. Ale… na czym ta współpraca ma polegać? Czy pracodawca, chcąc wypowiedzieć lub rozwiązać z pracownikami umowy o pracę bez wypowiedzenia, może żądać od zakładowej organizacji związ­kowej imiennej listy pracowników objętych ochroną związku? GIODO stwierdził, że narusza to przepisy o ochronie danych osobowych, ale WSA w Warszawie stanął po stronie pracodawcy, jeśli tylko wskaże cel pozyskiwania takich danych!

Archiwalny Konsekwencje stosowania przez wójta mobbingu i naruszenia dóbr osobistych dyrektora szkoły

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej publicznej, organem prowadzącym jest wójt. Od pół roku wójt rozpoczął akcję systematycznego mobbingowania mojej osoby. Polega to na tym, że obraża mnie w sposób publiczny; na zebraniach otwartych, jak również w prasie. Kolejne kontrole nie potwierdziły zarzutów. W tej sytuacji pan wójt organizuje coraz to inne kontrole. Ostatnio są to przedstawiciele urzędu gminy (m.in. emerytka bez wykształcenia, jako kierownik oświaty), którzy kontrolują dokumentację szkoły, przebiegu nauczania, protokoły rady pedagogicznej, dokumentacje pracowniczą. Czy mają do tego prawo i na jakiej podstawie? Ponadto jakie działania można podjąć w tej sprawie?

Archiwalny Legitymacje ubezpieczeniowe w 2010 r.

Pytanie: ZUS nie wydaje już legitymacji ubezpieczeniowych. Czy jeżeli nasza placówka posiada na stanie jeszcze takie legitymacje, to należy je wydawać pracownikom?

Archiwalny Wyjazd nauczyciela na konkurs z uczniem - czy jest to podróż służbowa

Pytanie: Czy wyjazd nauczyciela na konkurs z uczniem jest podróżą służbową (delegacja, zwrot kosztów, diet)?

Archiwalny Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego pojazdu do celów służbowych

Pytanie: Czy dopuszczalne jest ustalenie na terenie jednej gminy różnych stawek tzw. kilometrówki dla nauczycieli oraz dla pracowników Zespołu Administracyjnego Oświaty?

Archiwalny Wyjazd nauczyciela własnym samochodem na zajęcia doszkalające, a rozliczenie podróży służbowej

Pytanie: Czy nauczyciel przedszkola może odbyć podróż służbową w ramach doskonalenia zawodowego własnym samochodem? Jeżeli tak, jak należy ją rozliczyć?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel