Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kadry w oświacie - inne zagadnienia

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące innych spraw kadrowych w szkole, tj. podróży służbowych w oświacie czy mobbingu w szkole.

Społeczny inspektor – jakie uprawnienia mu przysługują

Jakie uprawnienia ma społeczny inspektor pracy w szkole

Społeczny inspektor pracy w szkole ma szeroki zakres uprawnień w celu kontroli przestrzegania praw pracowniczych i wymogów BHP. Sprawdź, jakie prawa może realizować społeczny inspektor pracy w szkole.

Zwolniony nauczyciel musi zwrócić dokumentację przebiegu nauczania

Nauczyciel musi zwrócić dokumentację przebiegu nauczania po rozwiązaniu stosunku pracy

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem co do zasady oznacza, że przestaje być związany ze szkołą jakimkolwiek stosunkiem prawnym. Ważne jest jednak, aby dopełnił wszystkich obowiązków – do tych należy m.in. zwrócenie przechowywanej dokumentacji, w tum dokumentacji przebiegu nauczania. Sprawdź, na jakie przepisy powołać się, jeżeli nauczycie, nie zwraca dokumentacji przebiegu nauczania po rozwiązaniu stosunku pracy.

Praca w innej szkole nie usprawiedliwia nieobecności

Usprawiedliwienie nieobecności – w przypadku pracy w więcej niż jednej szkole

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy wymaga przedstawienia określonego dokumentu. Niemniej jednak dyrektor nawet w sytuacji jego nieprzedstawienia może uznać nieobecność w pracy za usprawiedliwioną. Czy to dotyczy także dość powszechnego przypadku pracy w więcej niż jednej szkole?

Sprawdzanie egzaminów próbnych to obowiązek nauczyciela

Sprawdzanie egzaminów próbnych to obowiązek nauczyciela

W okresach, w których w szkołach przeprowadzane są próbne egzaminy, na nauczycieli nakładany jest dodatkowy obowiązek – to do nich należy bowiem sprawdzanie arkuszy diagnozujących wiedzę uczniów. Z uwagi na to, że przystąpienie do egzaminu próbnego nie jest obowiązkowe dla uczniów, pojawia się pytanie – czy nauczyciel może odmówić sprawdzania arkuszy?

Kto może zostać opiekunem praktyk studenckich?

Pytanie: Czy opiekunem praktyk studenckich może zostać nauczyciel kontraktowy? Czy przepisy mówią na kogo dyrektor szkoły może nałożyć obowiązek sprawowania opieki nad studentem?

Informacja o liczbie członków związku zawodowego a zatrudnienie w dwóch szkołach

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach został członkiem związku zawodowego. Składki pobierane są z jednej placówki. Czy drugi dyrektor też musi być informowany o tym, że zatrudnia członka związku zawodowego?

młotek sędziowski i kodeks

Przedawnienie roszczeń pracowniczych w praktyce

W stosunkach z prawa pracy często pojawia się pojęcie przedawnienia, czyli upływu okresu, w którym można dochodzić określonych praw lub świadczeń. W większości przypadków prawo do domagania się świadczenia ze stosunku wygasa z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne. Co jednak ważne – w stosunkach między pracownikiem i pracodawcą nie zawsze tak jest. Sprawdź, kiedy termin przedawnienia rozpoczyna swój bieg, kiedy bieg ten ulegnie przerwaniu i jak skorzystać z zarzutu przedawnienia w sporze z pracownikiem. Dowiedz się także, czy można żądać zwrotu świadczenia spełnionego po upływie okresu przedawnienia.

Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej: które przepisy stosować

Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej – które przepisy stosować, a kiedy sięgać po Kodeks pracy

Karta Nauczyciela to tzw. pragmatyka służbowa, czyli ustawa w szczególny sposób regulująca sprawy dotyczące stosunku pracy oraz prawa i obowiązki osób wykonujących zawód nauczyciela. Ustawa ta nie jest jednak stosowana w pełnym zakresie do wszystkich nauczycieli. Szczególne ograniczenia dotyczą nauczycieli zatrudnionych jednostkach niepublicznych oraz publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Co ważne, zakres stosowania pragmatyki nauczycielskiej do tej grupy nauczycieli został od 1 września 2022 r. rozszerzony o kolejne przepisy niewymienione w art. 91b ust. 2, co budzi pewne wątpliwości. Sprawdzamy, w jakim zakresie należy stosować kartę nauczyciela w szkołach niepublicznych.

Udział w zielonej szkole – prawo czy obowiązek nauczyciela?

Początek roku szkolnego to czas, w którym wiele szkół organizuje wyjazdy integracyjne, tzw. zielone szkoły. Wielu nauczycieli odmawia udziału w wyjazdach powołując się na fakt, że taki obowiązek nie wynika z Karty Nauczyciela. Czy słusznie? Poznaj opinię eksperta.

Czas poświęcany na prace związkowe przez nauczyciela związkowca

Nauczyciel może być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w związku zawodowym. O wymiarze tego zwolnienia decyduje liczba członków związku. Dowiedz się, na jakiej podstawie dyrektor udziela zwolnienia i czy nauczyciel powinien przedłożyć dyrektorowi informację o czasie pełnienia tych obowiązków.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty