Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Kadry w oświacie - inne zagadnienia

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące innych spraw kadrowych w szkole, tj. podróży służbowych w oświacie czy mobbingu w szkole.

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy w związku z wezwaniem do sądu pracownika szkoły

Wezwanie do sądu pracownika szkoły – konieczne usprawiedliwienie nieobecności

Wezwanie do sądu lub przed organ w charakterze świadka oznacza konieczność usprawiedliwienia nieobecności w pracy pracownika szkoły. Pracownikowi nie wypłaca się jednak wynagrodzenia. Zamiast tego otrzymuje on zaświadczenie o utraconych zarobkach. Od tej reguły przewidziany jest jednak pewien wyjątek.

Nieuzasadnione wydanie legitymacji służbowej pracownikowi z art. 15 Prawa oświatowego

Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu, w naszej szkole na podstawie art.15  Prawa oświatowego została wydana legitymacja służbowa.  Czy pracownik z art. 15 Prawa oświatowego ma prawo do legitymacji służbowej nauczyciela?  Jeżeli nie, to co zrobić, gdy wydano legitymację służbową osobie niebędącej nauczycielem, zatrudnionej na podstawie art. 15 Prawa oświatowego? 

29 wykroczeń, za które PIP może ukarać dyrektora szkoły grzywną

29 wykroczeń, za które PIP może ukarać dyrektora szkoły grzywną

Następstwem kontroli PIP w szkole może być niestety grzywna. Inspekcja pracy wymierza ją za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym, ale też w zakresie BHP. Karę taką może otrzymać przede wszystkim dyrektor szkoły. Sprawdź, w jakich przypadkach dyrektor szkoły może zostać ukarany grzywną przez PIP.

kontrola PIP w szkole

Kontrola PIP w szkole – jak przebiega

W żadnej szkole i placówce oświatowej nie można wykluczyć kontroli PIP. Kontrola ta może być wszczęta po skardze ale też z urzędu. W jej toku dyrektor ma liczne obowiązki wobec inspektorów pracy, ale też pewne uprawnienia. Sprawdź, jak przebiega kontrola PIP w szkole.

Czy regulamin pracy zdalnej w szkole jest obowiązkowy

Czy regulamin pracy zdalnej w szkole jest obowiązkowy

7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Czy do tego czasu każda szkoła musi przyjąć regulamin pracy zdalnej? Czy taki regulamin jest w każdym przypadku obowiązkowy? Sprawdź, czy musisz przyjąć regulamin pracy zdalnej w szkole.

Szkolenia branżowe dla nauczycieli – co powinien wiedzieć dyrektor

Szkolenia branżowe dla nauczycieli – co powinien wiedzieć dyrektor

W 2023 r. minie pierwszy 4-letni cykl szkoleń branżowych nauczycieli zawodu. Kierowanie na te szkolenia i uzgodnienia w tym przedmiocie należy do obowiązków dyrektora. Jesteś dyrektorem placówki zawodowej? Sprawdź, czy należycie wykonałeś obowiązek szkolenia branżowego nauczycieli.

Jak walczyć z mobbingiem w szkole

Jak walczyć z mobbingiem w szkole

Mobbing w szkole lub placówce oświatowej nie należy wcale do rzadkości. Dyrektor musi wiedzieć, kiedy taki mobbing ma miejsce, a także jak mu przeciwdziałać. W przeciwnym razie naraża się niestety na odpowiedzialność, nawet jeśli sam nie zachował się nagannie względem pracownika szkoły.

Polecenie pracy zdalnej lub wniosek dyrektora

Polecenie pracy zdalnej lub wniosek dyrektora

Praca zdalna w szkole może być zainicjowana po uzgodnieniach, ale też na polecenie dyrektora. W niektórych przypadkach o pracę zdalną będzie mógł wnioskować pracownik szkoły. Sprawdź, w jakich przypadkach będzie można zastosować poszczególne rozwiązania w zakresie pracy zdalnej. Skorzystaj z wzorów wniosków i poleceń pracy zdalnej. Będą one obowiązywały od 7 kwietnia 2023 r.

Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej w szkole

Porozumienie w sprawie pracy zdalnej i regulamin pracy zdalnej – co powinien zawierać

Najpóźniej 7 kwietnia 2023 r. należy wprowadzić w życie porozumienie w sprawie pracy zdalnej lub regulamin pracy zdalnej w szkole. Sprawdź, jak to zrobić. Dowiedz się, co powinien zawierać taki dokument. Pobierz także wzór porozumienia w sprawie pracy zdalnej oraz wzór regulaminu pracy zdalnej w szkole.

Dyrektor szkoły w mediacji sądowej

Dyrektor szkoły w mediacji sądowej

Spór z pracownikiem szkoły w sądzie pracy może zostać rozwiązany już na etapie mediacji. Biorą to pod uwagę sądy, coraz częściej kierując sprawy do postępowania mediacyjnego. Szkoła, a w jej imieniu dyrektor, może więc występować w mediacji zarówno jako pozwany jak i powód. Sprawdź, jak przebiega mediacja sądowa i jak się do niej przygotować.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty