Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlopy pracowników niepedagogicznych

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące wymiaru i zasad udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom administracji i obsługi Twojej placówki. Sprawdź, czy udzielasz urlopów zgodnie z przepisami.

Urlop wypoczynkowy pomocy nauczyciela – przysługuje w terminie zaplanowanym w planie urlopów

Pytanie: Pomoc nauczyciela w planie urlopów wypoczynkowych sporządzonym w grudniu 2021 r. i obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. miała zaplanowany urlop w dniach 8-26 sierpnia 2022 r. W okresie w sierpniu 2022 r. w przedszkolu będą prowadzone zajęcia w trzech oddziałach i w każdym z nich musi pracować pomoc nauczyciela. Pracownica poinformowała pracodawcę, że zmienia termin planowanego urlopu na lipiec 2022 r. Czy dyrektor może odmówić udzielenia jej urlopu w nowym terminie? Czy termin urlopu zaplanowanego w planie urlopów jest wiążący?

Zrzeczenie się prawa do urlopu z tytułu niepełnosprawności z poprzednich lat

Zrzeczenie się prawa do urlopu z tytułu niepełnosprawności z poprzednich lat

Niepełnosprawni pracownicy szkoły często przedstawiają orzeczenie o niepełnosprawności z dużym opóźnieniem np. po  kilku latach pracy. W ten sposób, w granicach 3-letniego okresu przedawnienia, nabywają prawo do dodatkowego urlopu z tytułu niepełnosprawności za lata ubiegłe. Sprawdź, czy pracownik może zrzec się prawa do zaległego urlopu z tytułu niepełnosprawności. Dowiedz się, czy dyrektor szkoły może wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop z tytułu niepełnosprawności.

Urlop wypoczynkowy bez wniosku pracownika na dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pytanie: Pracownik zatrudniony na czas określony nie stawił się do pracy przez ostatnie 10 dni zatrudnienia. Nie usprawiedliwił też swojej nieobecności w pracy. Czy można uznać, że w tym czasie wykorzystał urlop wypoczynkowy i w ten sposób obniżyć wysokość przysługującego ekwiwalentu za urlop?

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły – jak go udzielać i rozliczać

Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły – jak go udzielać i rozliczać

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnych pracowników szkoły nie przysługuje jednak od razu. Poznaj zasady nabywania prawa oraz ustalania wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu niepełnosprawności.

Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września z powodu nieobecności pracownika

Pytanie: Pracownica szkoły z powodu choroby, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego nie wykorzystała urlopu za 2020 rok do 30 września 2021 r.  Do kiedy należy go udzielić?

Urlopowy staż pracy pracownika szkoły po 2-letniej szkole zawodowej

Pytanie: Jaki okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy zastosować, jeżeli pracownik ukończył dwuletnią zasadniczą szkołę zawodową?

rozliczanie urlopu wypoczynkowego z kodeksu pracy

Udzielanie i rozliczanie urlopu wypoczynkowego pracowników szkoły

Pracownicy niepedagogiczni oraz zatrudnieni na podstawie art. 15 Prawa oświatowego korzystają z urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Przekonaj się, jak ustalić wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin oraz tylko przez część roku kalendarzowego. Dowiedz się, co oznacza godzinowe rozliczanie urlopu wypoczynkowego w szkole. Skorzystaj z 12 praktycznych przykładów i 2 kalkulatorów, które pomogą rozliczać urlop wypoczynkowy pracowników szkoły.

Dostarczenie orzeczenia o niepełnosprawności po ponad roku – co z dodatkowym urlopem

Pytanie: Pracownik szkoły zatrudniony od kilkunastu lat przedłożył w styczniu 2022 r. orzeczenie o niepełnosprawności, które zostało wydane 20 maja 2019 r. Od kiedy nabywa prawo do dodatkowego urlopu?

Urlop z Kodeksu pracy po wykorzystaniu urlopu w czasie ferii

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony do 31 sierpnia w 2021 r. wykorzystał urlop w czasie ferii szkolnych. Następnie zatrudnił się na stanowisku niepedagogicznym. Czy w 2021 r. ma prawo do urlopu z Kodeksu pracy?

Zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w przedszkolu dla wszystkich pracowników w jednym terminie

Zaplanowanie urlopu wypoczynkowego w przedszkolu dla wszystkich pracowników w jednym terminie

Przedszkole działa przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący. W czasie, gdy w placówce nie ma dzieci, niepotrzebna też jest pełna obsada pracowników. Sprawdź, czy dyrektor przedszkola może zobowiązać wszystkich pracowników do wykorzystania urlopu w czasie przerwy w pracy przedszkola.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty