Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Udzielenie urlopu zdrowotnego

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania urlopu zdrowotnego nauczycielom. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, by móc udać się na urlop zdrowotny oraz jakie prawa i obowiązki w tym zakresie ma dyrektor szkoły!

Archiwalny Wymóg 7 lat efektywnej pracy przed urlopem zdrowotnym

Pytanie: Mamy nauczycielkę która jest zatrudniona w naszej jednostce od 01.09.2011 r. na stanowisku psychologa. W zeszłym roku urodziła w październiku dziecko i planuje żeby po wykorzystaniu urlopu mac. i rodz. oraz urlopu wypoczynkowego uzupełniającego od stycznia 2017 r. pójść na urlop dla poratowania zdrowia na czas do 30.06.2017 r. Przed zatrudnieniem u nas nauczycielka ta pracowała jako nauczyciel j. niemieckiego od 01.09.1999. do 31.08.2006r., potem pracowała jako psycholog od 01.09.2009 do 31.08.2011r. Czy Pani ta może pójść na urlop dla poratowania zdrowia? Pragnę zaznaczyć, że wszędzie była zatrudniona w pełnym wymiarze. Nigdy dotąd nie korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia.

Archiwalny Kiedy należy składać wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego?

Pytanie: Od września mam mieć zmieniony wymiar godzin, ale chcę pójść na urlop zdrowotny. Czy mogę wręczyć mu orzeczenie lekarskie w czerwcu, a iść na urlop np. w sierpniu?

Archiwalny Urlop zdrowotny tylko do dnia rozwiązania stosunku pracy

Pytanie: Jesteśmy szkołą dla dorosłych - Centrum Kształcenia Ustawicznego , nauczanie i klasyfikacja semestralna. Nauczycielka  (zatrudniona przez mianowanie - pełny wymiar czasu pracy, staż 15 lat) przebywała od  marca 2014 r. kolejno: na zwolnieniu lekarskim , urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim, obecnie do 26.02.2016 r. wykorzystuje uzupełniający urlop wypoczynkowy na 2014, 2015 r. W semestrze drugim 2015/2016 r. tj. od 01.02.2016 r.  do 31.08.2016 r. przydzielone zostały jej tylko 4/18 wymiaru zajęć (ma przygotowanie tylko do fizyki) . Nie ma możliwości przydziału jej 9/18  i  wręczenia propozycji ograniczenia zatrudnienia. Poinformowaliśmy związki zawodowe, do których należy, o zamiarze rozwiązania stosunku pracy od 1 marca 2016 r. za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Minęło 2 tygodnie, nie mamy odzewu ze związków.  Czy nauczycielka może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu zdrowotnego? I czy dyrektor powinien jej tego urlopu udzielić?

Archiwalny Od orzeczenia lekarza dot. urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor może się odwołać

Dyrektor może odwołać się od orzeczenia lekarskiego zalecającego nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia. W takiej sytuacji, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy nauczyciel, dyrektor wstrzymuje się z udzieleniem urlopu.

Archiwalny Raz przyznanego urlopu na poratowanie zdrowia nie da się przedłużyć

Dyrektor może udzielić nauczycielowi urlopu na poratowanie zdrowia jednorazowo na maksymalnie 1 rok. O długości urlopu przesądza orzeczenie lekarskie, które może zalecać krótszy okres odpoczynku, jednak w trakcie trwania urlopu nie jest możliwe jego wydłużenie.

Archiwalny Wniosek o urlop na poratowanie zdrowia musi spełniać 6 warunków

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest przez dyrektora przedszkola na wniosek nauczyciela. Jeśli na dzień złożenia takiego wniosku nauczyciel spełnia wszystkie sześć warunków koniecznych do jego otrzymania, to dyrektor nie może odmówić jego udzielenia.

Archiwalny Prawo do urlopu zdrowotnego nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach na pełen etat

Pytanie: Psycholog jest zatrudniony w dwóch placówkach w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Posiada orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Czy może równolegle otrzymać pełnopłatny urlop zdrowotny w dwóch szkołach, czy tylko w jednej, a w drugiej powinien skorzystać z urlopu bezpłatnego?

Archiwalny Warunek zatrudnienia na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin do skorzystania z pierwszego urlopu zdrowotnego

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole w pełnym wymiarze godzin od 1 września 2007 r.,  jednakże dopiero od 1 września 2010 r. otrzymał umowę na czas nieokreślony. Czy ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia od 1 września 2014 r.?  Czy do skorzystania z pierwszego urlopu zdrowotnego muszą być spełnione jednocześnie 3 warunki: 7 letni staż pracy w pełnym wymiarze i na czas nieokreślony?

Archiwalny Orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego - jak sprawdzić, czy wydał je uprawniony lekarz?

Pytanie: Otrzymaliśmy nauczycielki podanie wraz z orzeczeniem o udzieleniu urlopu zdrowotnego wydanego przez lekarza z prywatnego gabinetu.  Lekarz ten pracuje również w szpitalu w naszej miejscowości. Nie kwestionujemy zasadności udzielenia tego urlopu jednakże mamy wątpliwości czy możemy udzielić tego urlopu na podstawie takiego orzeczenia.  Jak sprawdzić czy lekarz, który wydał orzeczenie posiada umowę z NFZ lub  spełnia inne warunki do wystawienia takiego orzeczenia? Co zrobić, gdyby okazało się, że lekarz wydał orzeczenie, choć nie miał do tego uprawnień?

Archiwalny Udzielenie kolejnego urlopu na poratowanie zdrowia

Pytanie: Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 września 2012 r. do 30 czerwca2013 r. Czy nauczyciel po tym urlopie powinien przepracować rok w szkole ,czy może skorzystać w tym czasie z urlopu bezpłatnego, aby mógł od 1 września 2014 ponownie skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty