Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Zasady liczenia okresu niezdolności do pracy z art. 23 KN

Pytanie: Nauczyciel od 1 września 2008 r. do 30 czerwca 2009 r. przebywał na urlopie zdrowotnym. Dnia 3 września nauczyciel uległ wypadkowi przy pracy i do końca listopada przebywał na L4. Od 1 grudnia powrócił do pracy, lecz w styczniu 2010 r.  poszedł znowu na L4. Czy okres 182 dni niezdolności do pracy będący podstawą rozwiązania stosunku pracy nauczyciela nalicza się od nowa z chwilą rozpoczęcia nowego roku kalendarzowego 2010? Czy okres urlopu zdrowotnego udzielonego w poprzednim roku szkolnym należy doliczyć do okresu niezdolności do pracy na podstawie art. 23 KN? Czy nauczyciel może znowu iść na urlop zdrowotny bez obawy, iż jego stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rozwiązanie umowy z powodu niezdolności do pracy na stanowisku nauczyciela - co z urlopem

Pytanie: Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony po rocznej nieobecności w szkole spowodowanej chorobą i świadczeniem rehabilitacyjnym dostarcza zaświadczenie o niezdolności do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela. Czy z nauczycielem tym można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, a wcześniej udzielić mu części  urlopu za poprzedni rok?

Zwiększenie się liczby godzin nauczania po zwolnieniu nauczyciela z art. 20 KN

Pytanie: Czy w przypadku rozwiązania z nauczycielem mianowanym stosunku pracy na mocy art. 20 Karty Nauczyciela z końcem roku szkolnego 2009/2010 będzie konieczność zatrudnienia tego samego nauczyciela w roku 2010/2011 w przypadku zwiększenia się liczby godzin nauczania, które mógłby realizować ten nauczyciel?

Wybór nauczyciela do zwolnienia w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Pytanie: Jakie kryteria przy zwolnieniu nauczyciela z art. 20 Karty są priorytetowe?

Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela w trakcie roku szkolnego w związku z przejściem na emeryturę nauczycielską

Pytanie: Czy z nauczycielem mianowanym zatrudnionym w placówce nieferyjnej, który nabył uprawnienia do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, można rozwiązać stosunek pracy z dniem 21.09.2009 r.  w związku z przejściem na emeryturę?

Konsekwencje doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy nauczyciela placówki feryjnej po 31 maja

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w gimnazjum publicznym na podstawie mianowania otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pismo jest datowane na 29 maja 2009 r., jednakże doręczone dopiero 5 sierpnia 2009 r. Kiedy ulegnie rozwiązaniu stosunek pracy nauczycielki?

Wynagrodzenie nauczyciela za czas przebywania w stanie nieczynnym

Pytanie: Czy za okres przebywania w stanie nieczynnym nauczycielowi należy się trzynastka? Czy w okresie stanu nieczynnego (od 1 września 2009 r.) nauczycielowi należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości obowiązującej od 1 września 2009 r.? Czy wynagrodzenie zasadnicze obejmuje również dodatek za wysługę lat? Jak wygląda sprawa ze składkami do ZUS i na ubezpieczenie?

Błędne pouczenie co do terminu złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny

Pytanie: Dyrektor szkoły wręczając nauczycielowi wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn organizacyjnych, nie poinformował go o możliwości oraz terminie złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. W połowie lipca skierował do nauczyciela pismo, w którym poinformował go, iż może podjąć decyzję o przejściu w stan nieczynny do końca okresu wypowiedzenia, tj. do 31 sierpnia. Czy nauczyciel może w tej sytuacji złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny?

Możliwość zmiany nauczyciela - katechety

Pytanie: Z nauczycielem religii (nauczyciel mianowany) podpisałam umowę o pracę na czas określony - na jeden rok szkolny. Katecheta ma misję od biskupa do nauki religii w naszej placówce na czas nieokreślony. Ponieważ pan katecheta nie spełnił moich oczekiwań - nie chcę z nim podpisać umowy na kolejny rok szkolny. Czy mam do tego prawo?

Ustanowienie przez nauczyciela pełnomocnika ds. doręczeń i skutki jego działania

Pytanie: Jeden z nauczycieli złożył pismo, w którym upoważnia innego pracownika szkoły do odbioru wszelkiej korespondencji i pism, zarówno tych, które jako dyrektor wysyłam do nauczyciela, jak i tych, które są zaadresowane do nauczyciela i przychodzą na adres szkoły. W piśmie tym nauczyciel zwraca się ponadto z prośbą o udostępnienie upoważnionemu pracownikowi kserokopii pism wysłanych na adres zameldowania nauczyciela. Jakie są skutki złożenia tego pisma przez nauczyciela? Jaką mam gwarancję, że nauczyciel rzeczywiście zapozna się z treścią pism?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty