Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Zwolnienie nauczyciela a konieczność powiadomienia związków zawodowych

Pytanie: Czy należy poinformować związki zawodowe o zamiarze wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi - z powodu braku kwalifikacji?

Rozwiązanie z nauczycielem-emerytem stosunku pracy a prawo do odprawy

Pytanie: Nauczyciel przechodząc na emeryturę, rozwiązał umowę i otrzymał odprawę emerytalną. Obecnie zatrudniony jest na 1/2 etatu, umowa na czas nieokreślony. Od następnego roku szkolnego nie będzie dla niego godzin. Czy przysługuje mu odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony nauczyciela

Pytanie: Czy wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z nauczycielem musi posiadać przyczynę zwolnienia nauczyciela z pracy?

Długotrwała choroba nauczyciela emeryta zatrudnionego na czas określony - możliwość rozwiązania umowy

Pytanie: Nauczyciel emeryt jest zatrudniony w naszej szkole na czas określony (od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2011 r.). Z końcem marca wykorzysta już 182 dni zwolnienia lekarskiego. Być może wystąpi o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Zwolnienie z pracy nauczyciela z powodu złego stanu psychicznego

Pytanie: Nauczycielka z powodów osobistych jest już od paru miesięcy w złym stanie psychicznym (wg naszej oceny w depresji). Niestety nie chce skorzystać z pomocy specjalistów, których polecamy. Jej stan odbija się na dzieciach i dyscyplinie grupy (zmiany nastroju, płacz itp.). Rada pedagogiczna i psycholog doszli do wniosku, że to już za długo trawa i należy jak najprędzej  zmienić nauczyciela. Chcemy zatrudnić inną osobę na to miejsce. Czy i jak musimy uzasadnić wypowiedzenie?

Zasady przedłużania umowy na czas określony do dnia porodu

Pytanie: Nauczycielka miała umowę na czas określony od 1 września 2009 do 31 sierpnia 2010 r. Pod od koniec trwania umowy zaszła w ciążę i cały czas przebywa i będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim. Jak zawrzeć z nią umowę (wiem, że muszę nadal ją zatrudnić), jeśli nie zamierzam jej zatrudnić po okresie urodzenia dziecka?

Udokumentowanie ciąży po wręczeniu wypowiedzenia nauczycielowi

Pytanie: W dniu 26 maja 2010 r. dałam nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony wypowiedzenie z powodu zmiany planu nauczania. Dnia 28 lipca 2010 r. wpłynęło do nas zwolnienie i zaświadczenie lekarskie rozpoznanie: ciąża 8 tydzień. Czy w tej sytuacji muszę cofnąć wypowiedzenie?

Niezłożenie wypowiedzenia nauczycielowi do końca maja - jak uratować sytuację?

Pytanie: W kwietniu 2010 r. poinformowałem nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, że prawdopodobnie od nowego roku szkolnego będę mógł mu zaproponować tylko 9/18 etatu. Dnia 30 kwietnia 2010 r. otrzymałem odpowiedź od nauczyciela, że nie zgadza się na ograniczenie zatrudnienia. Dnia 4  maja 2010 r. nauczyciel dostarczył do szkoły zwolnienie lekarskie, na którym przebywał do końca zajęć szkolnych. Nie miałem więc możliwości wręczenia wypowiedzenia przed końcem maja. Od 1 września 2010 r. mogę zapewnić nauczycielowi tylko 9/18 etatu. Czy w związku z tym  mogę zmniejszyć mu wymiar godzin i, co za tym, idzie wynagrodzenie od 1 września 2010 r.?

Wyższy stopień awansu a wysokość wynagrodzenia nauczyciela w stanie nieczynnym

Pytanie: Nauczyciel kończy staż na stopień nauczyciela mianowanego. Musimy rozwiązać z nim umowę o pracę z przyczyn organizacyjnych. W jakiej wysokości będzie przysługiwało nauczycielowi wynagrodzenie, jeżeli zdecyduje się przejść w stan nieczynny?

Przejście w stan nieczynny a możliwość odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę

Pytanie: Czy nauczyciel, który otrzyma wypowiedzenie na podstawie art. 20 KN, może równocześnie odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy i złożyć wniosek o przejście w stan nieczynny? Czy też przejście w stan nieczynny uniemożliwia wystąpienie do sądu, gdyż powoduje bezskuteczność wypowiedzenia?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty