Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Archiwalny Wygaśnięcie stosunku pracy w związku powołaniem do zawodowej służby wojskowej

Pytanie: Otrzymaliśmy pismo z Wojskowej Komendy Uzupełnień o powołaniu nauczyciela zatrudnionego na czas określony do zawodowej służby wojskowej. Do służby ma stawić się 1 sierpnia. Kiedy wygaśnie stosunek pracy?

Archiwalny Konsultacje związkowe wypowiedzenia umowy o pracę w czasie epidemii

Pytanie: Czy i w jaki sposób spełnić obowiązek konsultacji wypowiedzenia stosunku pracy ze związkami zawodowymi, jeśli w okresie epidemii nikt nie pracuje?

27a9fc5a5b6f9c62f51011a52f27b30478783d84-xlarge

Archiwalny Szczególna ochrona stosunku pracy nauczycieli – czyli komu trzeba zapewnić godziny w arkuszu

Nadszedł czas opracowywania arkusza organizacji na nowy rok szkolny, a tym samym podejmowania decyzji kadrowych w szkołach. Przed ostatecznym przydziałem godzin trzeba ustalić, którzy nauczyciele i w jakim stopniu podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Sprawdź kiedy, mimo szczególnych okresów ochronnych takich jak ciąża, urlop wychowawczy, urlop zdrowotny, pełnienie funkcji związkowej, można zmienić warunki pracy nauczyciela, a nawet wręczyć wypowiedzenie.

Archiwalny Dopuszczalny okres choroby nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony przebywa na zwolnieniu lekarskim od 1 września 2017  r.  Kiedy będzie można rozwiązać umowę o pracę? Czy stosować nowe czy stare przepisy?

Archiwalny Dwóch sekretarzy szkoły po reformie oświaty, obaj chronieni przed zwolnieniem z pracy – co zrobić

Pytanie: Jesteśmy byłym gimnazjum, który w ramach reformy oświaty stał się szkołą podstawową. W gimnazjum mieliśmy zatrudnionego sekretarza szkoły na pełen etat, lecz obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim. W szkole podstawowej również jest  zatrudniona pani na tym stanowisku, która jest chroniona ze względu na wiek przedemerytalny. Jedną z tych osób musimy odwołać z funkcji sekretarza szkoły – którą?

Archiwalny Stan nieczynny w gimnazjum – dyrektor nie zmusi nauczyciela do powrotu do pracy

Pytanie: Nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust.1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Prawdopodobnie jednak pojawi się możliwość zatrudnienia tego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć od 1 września 2018 r. Czy w związku z powyższym nauczyciel może odmówić przyjęcia pracy i czy ta odmowa skutkuje wygaśnięciem stanu nieczynnego?

Archiwalny Podjęcie innej pracy w trakcie stanu nieczynnego – poznaj konsekwencje kadrowe

Pytanie: Nauczyciel gimnazjum został przeniesiony w stan nieczynny. Od 1 września podejmie on pracę na stanowisku nauczyciela w innej szkole. Czy będzie mógł otrzymywać równocześnie wynagrodzenie ze stanu nieczynnego i z umowy o pracę?

Archiwalny Sprawdź, jak doręczyć informację o stanie nieczynnym nieobecnemu nauczycielowi

Pytanie: Jak skutecznie powiadomić nauczyciela przebywającego do 4 marca 2018 roku na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia przeniesieniu w stan nieczynny od 1 września 2017 roku? Trzeba założyć, że nauczyciel na chwilę obecną nieobecny w pracy nie przyjdzie do szkoły i nie będzie odbierał żadnej korespondencji ze szkoły.

Archiwalny Reforma oświaty w gimnazjum – najpierw stan nieczynny, dopiero potem wypowiedzenie

Pytanie: W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem mianowanym, zatrudnionym w gimnazjum na pół etatu na czas nieokreślony w odniesieniu do nowych przepisów? Gimnazjum nie będzie podlegało przekształceniu lub włączeniu do innej szkoły.

Archiwalny Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy w okresie wdrażania reformy oświaty

Pytanie: Czy społeczny inspektor pracy w samodzielnym gimnazjum będzie miał ochronę prawną również w przypadku stworzenia zespołu szkół z tym gimnazjum. Czy będzie miał ochronę także w przypadku planowanej reformy, w wyniku której gimnazjum może być wcielone do szkoły podstawowej? Co stanie się z ochroną w przypadku braku wcielenia i samoczynnego wygaśnięcia gimnazjum?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty