Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Archiwalny Odpowiedź na pozew w sprawie nauczyciela zwolnionego z pracy

Nauczyciele, którzy otrzymali wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych mieli 7 dni na wniesienie odwołania do sądu pracy. Pozew nauczyciela doręcza dyrektorowi szkoły sąd, a dyrektor może wnieść na niego odpowiedź. Jest to bardzo ważny dokument w procesie nauczyciela przeciwko szkole. Sprawdź, co i w jaki sposób należy zamieścić w odpowiedzi na pozew. Poznaj 5 zarzutów nauczyciela, które można obalić w sądzie pracy. Pobierz wzór odpowiedzi na pozew w sprawie nauczyciela przeciwko szkole.

Archiwalny Rozwiązanie umowy na zastępstwo z dniem 27 czerwca 2014 r. - kiedy wręczyć wypowiedzenie?

Pytanie: Zatrudniliśmy nauczyciela na zastępstwo za nauczycielkę w ciąży. Chcielibyśmy rozwiązać tę umowę z dniem 27.06.2014 r. Jaki okres wypowiedzenia należy zachować?

Archiwalny Nauczyciel w stanie nieczynnym - obowiązki dyrektora szkoły

W ciągu 30 dni od otrzymania wypowiedzenia stosunku pracy, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Decydując się na przejście w stan nieczynny, nauczyciel traci prawo do odprawy, lecz przez sześć miesięcy pozostaje pracownikiem szkoły. Sprawdź, jakie obowiązki ma dyrektor szkoły wobec nauczycieli przeniesionych w stan nieczynny.

Archiwalny Zakończenie stanu nieczynnego - obowiązki szkoły

28 lutego stosunek pracy nauczycieli, którzy zdecydowali się na przejście w stan nieczynny, wygaśnie. W związku z ustaniem zatrudnienia, nauczyciel powinien rozliczyć się ze szkołą, a szkołą z nauczycielem. Sprawdź, jakie świadczenia należy wypłacić nauczycielowi po stanie nieczynnym oraz jak wypełnić w tym przypadku dokumentację kadrową.

Archiwalny Zwolnienie nauczyciela niezdolnego do pracy

Pytanie: Nauczyciel przebywa obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jeżeli po upływie tego świadczenia nie dostanie zdolności do pracy to w jaki sposób można go zwolnić i z jaką datą? Kiedy powinien przedstawić zaświadczenie o zdolności do pracy lub jej braku?

Archiwalny Raport specjalny: Ochrona przed wypowiedzeniem i zmianą warunków pracy nauczyciela

Nadszedł czas opracowywania arkusza organizacji na nowy rok szkolny, a tym samym podejmowania decyzji kadrowych w szkołach. Zanim zdecydujesz o ostatecznym przydziale godzin na nowy rok szkolny - sprawdź, którzy nauczyciele i w jakim stopniu podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy i zmianą warunków zatrudnienia. Dowiedz się kiedy, mimo szczególnych okresów ochronnych takich jak ciąża, urlop wychowawczy, urlop zdrowotny, przynależność do związków zawodowych, można zmienić warunki pracy nauczyciela, a nawet wręczyć wypowiedzenie.

Archiwalny Długotrwała niezdolność nauczyciela do pracy

Pytanie: Nauczyciel korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia do 31 sierpnia 2012. Od 1 września do 19 października był na zwolnieniu lekarskim, w dniu 17 października Komisja Lekarska ZUS orzekła brak przeciwwskazań do pracy. 18 października korzystał z urlopu bezpłatnego. Od 19 października nadal choruje, ostatnie zwolnienie było ważne do 31 stycznia 2013 r. Czy po 182 dniach niezdolności do pracy, czyli z dniem 2 marca 2013 należy zwolnić nauczyciela?

Archiwalny 182 dni choroby w ciąży a obowiązek zwolnienia z pracy nauczyciela

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania przebywała na zwolnieniu lekarskim 186 dni w związku z ciążą. Czy dyrektor powinien rozwiązać jej stosunek pracy po 182 dniach choroby na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela?

Archiwalny Nieobecność nauczyciela na badaniach kontrolnych po urlopie zdrowotnym

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania na początku grudnia dostał skierowanie na badania kontrolne w związku z kończącym się urlopem dla poratowania zdrowia. Powinien stawić się w szkole 2 stycznia 2013 r., jednak się nie stawił. Czy można rozwiązać jego stosunek pracy bez wypowiedzenia? Kiedy i jak powinien usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy?

Archiwalny Wniosek o obniżenie czasu pracy a okres ochrony przed zwolnieniem z pracy

Pytanie: Nauczyciel w dniu 15 maja 2012 r. złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do ½ etatu w okresie od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. W jakim okresie nauczyciel ten jest chroniony przed zwolnieniem z pracy - do 14 maja 2013 r. czy do 31 sierpnia 2013 r.? Czy złożenie kolejnego wniosku o obniżenie czasu pracy znów zapewni mu ochronę przed zwolnieniem? 

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty