Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwalnianie nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów i dowiesz się jakie procedury obowiązują, gdy musisz dokonać zmian kadrowych w szkole. Poznaj zasady wyboru nauczyciela do zwolnienia, zakres konsultacji redukcji etatów ze związkami zawodowymi w szkole oraz konsekwencje nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem – czy ma zastosowanie art. 53 § 5 Kodeksu pracy?

Pytanie: Czy nauczyciel zatrudniony wcześniej przez mianowanie, może wnioskować o niezwłoczne zatrudnienie, po ustaniu stosunku pracy, na podstawie art.53 § 5 Kodeksu Pracy? Nauczyciel odzyskał zdrowie po rozwiązaniu stosunku pracy z powodu przekroczenia dopuszczalnego okresu nieobecności spowodowanego chorobą.

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Opieka nad dzieckiem a okres niezdolności do pracy

Nauczyciel może wnioskować o zwolnienie od pracy na dziecko w wieku do lat 14. Czy może to zrobić bezpośrednio po wyczerpaniu okresu niezdolności do pracy? Wyjaśnienie w artykule.

Cofnięcie wypowiedzenia stosunku pracy dla nauczyciela

Cofnięcie wypowiedzenia, jeżeli powstanie możliwość zatrudnienia nauczyciela

Zdarza się, że po wręczeniu nauczycielowi mianowanemu oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy, w szkole pojawia się możliwość dalszego zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić dyrektor? Czy należy cofnąć wypowiedzenie? A może wypłacić odprawę i zatrudnić ponownie? Sprawdź, co można zrobić, jeżeli dalsze zatrudnienie będzie możliwe w niepełnym wymiarze zajęć.  

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i rozwiązanie umowy

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia w praktyce

Niedoręczenie nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy do końca maja nie oznacza, że pozostanie on w zatrudnieniu do końca następnego roku szkolnego. Wypowiedzenie może zostać wręczone również w czerwcu lub lipcu. Karta Nauczyciela przewiduje bowiem możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Sprawdź, w których przypadkach dyrektor może zastosować skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia i jakie będą tego skutki. Dowiedz się, jak skrócenie zastosować w przedszkolach i innych szkołach nieferyjnych.

Zwolnienie nauczyciela – kiedy art. 20, a kiedy art. 27 KN

Zwolnienie nauczyciela kontraktowego – kiedy na podstawie art. 20 ust. 1, a kiedy art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela?

Dyrektor nie ma dowolności w wyborze podstawy prawnej rozwiązania umowy z nauczycielem kontraktowym. Powołanie się na niewłaściwą podstawę może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje. Od trybu rozwiązania stosunku pracy uzależnione są bowiem prawa zwalnianego nauczyciela. Sprawdź, kiedy jako podstawę zwolnienia z przyczyn organizacyjnych należy wskazać art. 27 ust. 1, a kiedy musi być to art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Śmierć nauczyciela w czasie długotrwałej choroby a umowa na zastępstwo

Pytanie: Nauczyciel w tracie długotrwałej nieobecności w pracy z powodu choroby zmarł. Co dzieje się z umową na zastępstwo zawartą na czas nieobecności tego nauczyciela?

Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny

Przejście w stan nieczynny - wady i zalety

Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, którzy otrzymali wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych mają 30 dni na podjęcie decyzji o przejściu w stan nieczynny. Sprawdź, czy warto złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Czy należy zwolnić nauczyciela i pracownika niepedagogicznego po upływie okresu zasiłkowego

Upływ okresu zasiłkowego – co powoduje dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

182 dni zwolnienia lekarskiego może być przedłużone bez ryzyka zwolnienia z pracy. Dotyczy to zarówno nauczycieli (choć nie zawsze), jak i pracowników niepedagogicznych. Co dzieje się po upływie okresu przedłużenia? Odpowiedź w artykule.

Dyrektor szkoły nie może wysłać nauczyciela na emeryturę

Dyrektor szkoły nie może wysłać nauczyciela na emeryturę

Dyrektorzy szkół, planując arkusz organizacyjny, często popełniają jeden błąd. Zakładają bowiem, że nauczyciele posiadający uprawnienia emerytalne sami odejdą na emeryturę. Co więcej, czasami proszą nauczycieli o złożenie pisemnego oświadczenia, że zamierzają skorzystać z emerytury. Sprawdź, czy takie oświadczenie nauczyciela oznacza, że można pominąć go w arkuszu organizacyjnym, a jednocześnie nie składać mu wypowiedzenia z przyczyn organizacyjnych.

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – co z dalszym zatrudnieniem

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – co z dalszym zatrudnieniem

Mogłoby wydawać się, że jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi niezdolność do pracy, to pracownik szkoły powinien być natychmiastowo zwolniony. To jednak nieprawda. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS nie jest bowiem wydawane na potrzeby dalszego zatrudnienia. Szczegóły w artykule.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty