Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Zwolnienie od pracy na udział w rozprawie przed sądem kościelnym

Pytanie: Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zwolnić pracownika  na czas rozprawy w Sądzie Metropolitarnym?

Zwolnienie od pracy na czas pobytu w sanatorium

Pytanie: Nauczyciel poinformował mnie, że otrzymał miejsce na turnusie w sanatorium na 3 tygodnie w marcu. Na jakiej podstawie i czy muszę udzielić mu zwolnienia od pracy?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy nauczyciela w okresie przerwy świątecznej

Pytanie: Nauczyciel od września przebywa na zwolnieniu lekarskim. Ostatnie zwolnienie zakończyło się 19 grudnia 2014 r. Po tym czasie ani nie przedstawił kolejnego zwolnienia lekarskiego ani zaświadczenia od lekarza, że jest zdolny do pracy. Kolejne zwolnienie przedłożył 7 stycznia 2015 r. Jak potraktować te dni, w których nie był niezdolny do pracy, ale nie mógł zostać też do niej dopuszczony z uwagi na brak zaświadczenia lekarskiego? Czy można udzielić urlopu bezpłatnego?

Choroba niani - jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Od 13 lipca 2013 r. choroba dziennego opiekuna lub niani, opiekujących się dzieckiem pracownika, usprawiedliwia jego nieobecność w pracy z zachowaniem prawa do zasiłku. Wątpliwości budzi jednak brak przepisów regulujących, jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik, by usprawiedliwić swoją nieobecność z tego powodu. Poznaj stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie!

Zwolnienia od pracy - za które przysługuje wynagrodzenie, a za które nie?

Poza urlopami: wypoczynkowym, macierzyńskim, wychowawczym, zdrowotnym itp. pracownikom należą się różnego rodzaju zwolnienia od pracy, jak np. przerwy w pracy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem, czy też tzw. urlopy okolicznościowe. To jednak nie wszystko — sytuacji, w których trzeba zwolnić pracownika od pracy, jest tyle, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wątpliwości, które z tych dni są płatne, a które nie. Przeczytaj wskazówki w tym zakresie, które pomogą Ci ustalić i jednocześnie wyjaśnić pracownikom, ile dni wolnych z różnego rodzaju okoliczności przysługuje pracownikom oraz za które z nich trzeba zapłacić.

Archiwalny Zwolnienie od pracy na pogrzeb zięcia (synowej)

Pytanie: Czy należy się urlop okolicznościowy naszemu pracownikowi z tytułu pogrzebu zięcia , który zamieszkiwał razem z pracownikiem? Jeśli tak to ile dni?

Archiwalny Zwolnienie od pracy na czas stawienia się przed komisją lekarską ZUS

Pytanie: Jeśli wypadek zdarzył się w pracy, czy na wyjazd na komisję lekarską w celu ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu przysługuje zwolnienie od pracy, czy pracownik powinien wziąć urlop bezpłatny lub wypoczynkowy?

Archiwalny Rezygnacja ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem na rzecz małżonka – jakie formalności należy wypełnić

Pytanie: Czy pracownica przebywająca na długotrwałym zwolnieniu z powodu trzeciej ciąży może zrezygnować z możliwości wykorzystania zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14 zgodnie z art 188 Kodeksu pracy, na korzyść męża. W naszej szkole złożyła oświadczenie, że będzie korzystać z tego zwolnienia. Czy w związku z tym musi złożyć oświadczenie - rezygnację podając, że ze zwolnienia będzie korzystał mąż, ze wskazaniem jego zakładu pracy?

Archiwalny Zmiana wymiaru zajęć a zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony od 01.01.2016 r. do 31.08.2016 r. w wymiarze 13/26 etatu a od 01.09.2016 r. do 31.12.2016 r. w wymiarze 26/26 etatu wnioskował po raz pierwszy w w 2016 r. o udzielenie zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 w godzinach. Ile godzin opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 przysługuje nauczycielowi w 2016 r.?

Archiwalny Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem tylko w godzinach zegarowych

Pytanie: Nauczyciel realizuje w danym dniu 6 godzin zajęć dydaktycznych. Zwrócił się z pismem o udzielenie zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem od godz. 11.20 do 13.15. (2 godziny lekcyjne). Czy w ten sposób można udzielać zwolnienia?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty