Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Zwolnienie od pracy na czas posiedzenia zarządu związku zawodowego

Pytanie: Pracownik szkoły otrzymał pismo ze Związku Nauczycielstwa Polskiego informujące go o terminie posiedzenia zarządu oddziału ZNP i zwrócił się do dyrektora placówki o umożliwienie mu udziału w tym posiedzeniu. Czy dyrektor udziela zwolnienia z pracy płatnego czy niepłatnego?

Zwolnienie pracownika na udział w rozprawie sądowej - czy zawsze przysługuje?

Pytanie: Czy wyznaczenie przez sąd terminu kolejnej rozprawy w sprawie cywilnej jest równoznaczne z prawem pracownika do usprawiedliwionej nieobecności w tym dniu?

Zwolnienie na pogrzeb babci małżonka, która pozostawała pod bezpośrednią opieką pracownika

Pytanie: Pracownica prosi o udzielenie jej urlopu okolicznościowego z tytułu pogrzebu babci męża twierdząc, że babcia pozostawała pod jej bezpośrednią opieką. Jak powinna udokumentować ten fakt i czy należy jej taki urlop udzielić?

Nauczyciel po powrocie z leczenia psychiatrycznego

Pytanie: Jak postąpić z nauczycielem przebywającym w szpitalu psychiatrycznym po jego powrocie do pracy?

Sankcje za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego przez nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel zawiadomił dyrektora szkoły, że nie przyjdzie na zajęcia, gdyż właśnie znajduje się u lekarza. Następnego dnia przyszedł i nie przyniósł zwolnienia lekarskiego. Czy takie postępowanie jest tożsame z porzuceniem pracy? Jakie sankcje grożą nauczycielowi?

Zwolnienia od pracy - za które przysługuje wynagrodzenie, a za które nie?

Poza urlopami: wypoczynkowym, macierzyńskim, wychowawczym, zdrowotnym itp. pracownikom należą się różnego rodzaju zwolnienia od pracy, jak np. przerwy w pracy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem, czy też tzw. urlopy okolicznościowe. To jednak nie wszystko — sytuacji, w których trzeba zwolnić pracownika od pracy, jest tyle, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wątpliwości, które z tych dni są płatne, a które nie. Przeczytaj wskazówki w tym zakresie, które pomogą Ci ustalić i jednocześnie wyjaśnić pracownikom, ile dni wolnych z różnego rodzaju okoliczności przysługuje pracownikom oraz za które z nich trzeba zapłacić.

Urlop okolicznościowy u dwóch pracodawców

Pytanie: Czy pracownikowi, który jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy, przysługują - w związku ze ślubem - po 2 dni urlopu okolicznościowego od każdego pracodawcy?

Zwolnienie nauczyciela z zajęć do prac w komisji konkursu a prawo do wynagrodzenia

Pytanie: Na jakiej podstawie należy zwolnić nauczyciela z zajęć w przypadku powołania go przez Kuratora na członka komisji konkursu przedmiotowego i czy w takiej sytuacji nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia?

Wezwanie do sądu - urlop bezpłatny czy zwolnienie od pracy?

Pytanie: Pracownik został wezwany do sądu jako przedstawiciel ustawowy swojego dziecka. Dyrektor szkoły zobowiązał go do wzięcia urlopu bezpłatnego, tłumacząc, że są to jego prywatne sprawy. Czy w takiej sytuacji konieczne jest korzystanie z urlopu bezpłatnego? Jak udokumentować, ile godzin nie było pracownika w pracy? Czy ma on szanse, by zmienić wykorzystane dni urlopu bezpłatnego na nieobecność usprawiedliwioną?

Nieobecność w pracy z powodu zimowych przeszkód komunikacyjnych

Pytanie: Nauczycielka z powodu zimowych przeszkód komunikacyjnych nie dojechała do pracy. Poinformowała mnie o tym telefonicznie, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Jak mam jej usprawiedliwić tę nieobecność (nie dostarczyła żadnego zaświadczenia)? Czy na ten dzień musi wystąpić o dzień urlopu bezpłatnego? Jeśli nie, jakie wynagrodzenie jej przysługuje za ten dzień?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel