Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Zwolnienie od pracy na badania specjalistyczne - jak usprawiedliwić nieobecność

Pytanie: Nauczyciel posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Jaki dokument powinien on przedłożyć, jeśli chce skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z koniecznością wykonania specjalistycznych badań lekarskich? Czy powinien przedstawić druk ZUS ZLA?

Urlop okolicznościowy 3 miesiące po wydarzeniu - czy uzasadniony?

Pytanie: We wrześniu syn pracownicy się żeni i w związku z tym przysługuje jej urlop okolicznościowy. Chciałaby z niego skorzystać 24 grudnia br., czy może wybrać sobie taki termin

Zasady zwalniania od pracy członka Ochotniczej Straży Pożarnej

Pytanie: Otrzymaliśmy pismo z informacją, że nasz pracownik jest czynnym członkiem OSP i posiada upoważnienie do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jak uregulować w regulaminie pracy zwolnienie z pracy z przyczyn akcji ratowniczej i do wypoczynku po jej zakończeniu? Nie wyobrażam sobie sytuacji, że pracownik odchodzi od stanowiska pracy kiedy usłyszy syreny. Jak formalnie to zorganizować?

Usprawiedliwienie nieobecności nauczyciela na sierpniowej radzie pedagogicznej

Pytanie: W ostatnim tygodniu ferii letnich nauczyciele są zobowiązani do uczestniczenia w radzie pedagogicznej a także do podejmowania czynności związanych z przygotowaniem nowego roku szkolnego. W jaki sposób nauczyciel powinien usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy w tym okresie?

Zwolnienie od pracy nauczyciela na udział w wycieczce w drugiej szkole

Pytanie: Nauczyciel, który jest zatrudniony w dwóch placówkach, złożył pismo od dyrektora drugiej szkoły z prośbą o oddelegowanie go na 3 dni na wycieczkę szkolną. Jak zakwalifikować tę nieobecność? Czy udzielić urlopu bezpłatnego?

3 dni wolnego na poszukiwanie pracy - czy przysługuje emerytowi?

Pytanie: Pracownik - emeryt - zostanie zwolniony z pracy w związku z likwidacją etatu. Czy ma prawo do dni wolnych  na czas poszukiwania pracy?

Zwolnienie od pracy członka zarządu organizacji pozarządowej - zasady

Pytanie: Czy członkom zarządów organizacji pozarządowych (np. związku sportowego) przysługuje zwolnienie od pracy w związku z czynnościami wynikającymi z działalności tej organizacji?

Drugi ślub z tą samą osobą a prawo do zwolnienia od pracy

Pytanie: Pracownik dwa lata temu wziął ślub cywilny i z tego tytułu otrzymał dwa dni urlopu okolicznościowego. Obecnie bierze ślub kościelny i stara się również o udzielenie mu dwóch dni urlopu okolicznościowego. Czy te dni mu się należą?

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną

Pytanie: Czy zwolnienie lekarskie wystawione np. 6 danego miesiąca na okres od 4 danego miesiąca do 6 danego m-ca jest ważne?

Choroba niani - jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Od 13 lipca 2013 r. choroba dziennego opiekuna lub niani, opiekujących się dzieckiem pracownika, usprawiedliwia jego nieobecność w pracy z zachowaniem prawa do zasiłku. Wątpliwości budzi jednak brak przepisów regulujących, jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik, by usprawiedliwić swoją nieobecność z tego powodu. Poznaj stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie!

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel