Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

BHP pracowników oświaty

Znajdziesz tu aktualne porady Ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące badań okresowych i kontrolnych, szkoleń bhp , a także zasad kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.

Zawarcie umowy z jednostką medycyny pracy - możliwość czy obowiązek pracodawcy

Pytanie: Czy obowiązkiem każdego pracodawcy, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, jest zawarcie umowy z jednostką medycyny pracy na wykonanie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych? Czy ważne są takie badania bez zawarcia umowy z medycyną pracy?

Termin zgłoszenia wypadku przy pracy

Pytanie: Czy nauczyciel może zgłosić wypadek przy pracy po roku od zdarzenia?

Ekwiwalent za odzież roboczą nauczyciela ze zniżką pensum

Pytanie: Nauczyciel wychowania fizycznego pełni funkcję wicedyrektora szkoły. Z tego tytułu ma zniżkę godzin do 11/28. W jakiej wysokości powinien otrzymać ekwiwalent na odzież roboczą (z pełnego etatu czy uwzględniający zniżkę godzin)?

Rozszerzenie badań okresowych nauczyciela o badania okulistyczne

Pytanie: Nauczycielka chciałaby w ramach badań okresowych zrobić także badania okulistyczne. Czy można dopisać okulistę do skierowania na badania okresowe? Jaki zakres badań jest w ogóle obowiązkowy dla nauczycieli?

Badania lekarskie nauczycieli z inicjatywy dyrektora szkoły

Pytanie: Czy dyrektor szkoły może skierować nauczyciela na badania lekarskie, mimo że jego badania okresowe są ważne jeszcze przez ponad rok?

Upływ ważności badań okresowych w czasie urlopu zdrowotnego

Pytanie: W okresie korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia upłynął termin na przeprowadzenie badań okresowych. Czy po urlopie zdrowotnym wystarczy skierować nauczyciela tylko na badania kontrolne, czy także okresowe?

Zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich - kogo dotyczy

Pytanie: Czy zatrudniany nauczyciel, który posiada aktualne zaświadczenie lekarskie wydane w czasie zatrudnienia w poprzednim miejscu pracy, powinien być skierowany przez nowego pracodawcę na wstępne badania lekarskie?

Uznanie zaświadczenia o zdolności do pracy w ramach badań okresowych w innej placówce

Pytanie: Nauczyciel jest zatrudnionych w dwóch placówkach na stanowisku nauczyciela muzyki. W pierwszej szkole otrzymał skierowania na badania okresowe po 1 kwietnia 2015 r. i otrzymał zaświadczenie o zdolności do pracy. W drugiej placówce zamiast przeprowadzić badania okresowe, do akt osobowych wpięto zaświadczenie wydane w ramach badań przeprowadzonych na zlecenie innej szkoły. Czy słusznie?

Zasady tworzenia zespołu powypadkowego

Pytanie: W związku z brakiem możliwości zapewnienia określonego przepisami składu zespołu powypadkowego, w skład zespołu wejdzie pracownik szkoły. Czy wystarczy, że  powołany pracownik posiada okresowe szkolenie w zakresie bhp czy potrzebne są dodatkowe szkolenia?

Dofinansowanie do okularów dla dyrektora szkoły

Pytanie: Jestem dyrektorem szkoły podstawowej.  Okulista zalecił mi noszenie okularów na stałe . Czy mam prawo ubiegać się o dofinansowanie do zakupu okularów?  Komputer jest moim narzędziem pracy.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel